Оплата 3% річних та інфляційної складової боргу під час військового стану

Доброго дня!
ТОВ "Євро-реконструкція" подала на мене в суд за борг по комунальним платіжкам. Одразу після того як я про це дізнався я заплатив борг (38 000 грн) сподіваючись, що вони відзовуть позов. Я написав відзив на позов з інформацією що борг вже сплачено.
"Євро-реконструкція" відповіла на відзив, що тепер вони хочуть щоб я сплатив 3% річних і інфляційну складову (13 000 грн).
Декілька питань:
1) Чи мають вони право вимагати оплату 3% річних і інфляційну складову під час військового положення (наскільки я знаю, це було заборонено постановою від 5 березня 2022 р. № 206)?
Я знайшов рішення № 119901421 (20.06.2024, Голосіївський районний суд міста Києва) де досі ссилаються на цю постанову, тому я хотів переконатися що вона досі чинна.
2) Наскільки я знаю, Євро-реконструкція може вимагати в суді борг лише за останні 3 роки. Я порахував по випискам що за останні 3 роки вони нарахували комунальні в районі 40 тисяч гривень, а я за останні 3 роки заплатив їм комунальні в районі 60 тисяч гривень. Ще був борг в районі 30 тисяч грн старший ніж 3 роки який я заплатив після позову.
Чи мала право ТОВ Єврореконструкція подавати в суд взагалі, враховуючи що комунальні за останні 3 роки були оплачені вчасно в повному розмірі?
3) Лист з позовом до суду від Єврореконструкції ще не прийшов на пошту, хоча вони подали в суд ще в грудні. Підкажіть будь ласка, чи правда що час на подачу відзову починається з отримання рекомендаційного листа про позов (тобто якщо лист ще не прийшов, то у нас ще є час подати відзив)?
Дякую!
21.01.2025 15:38 114

Консультація виконавця

Андрій Топчій
Юрист
У сервісі: 1 рік
70 відгуків (67 +) (3 -)
Консультацій: 329
Топ 3 спеціалізації:
  • Сімейне право
  • Спадкове право
  • Військове право

Добрий день!

1. Постанова КМУ № 206 від 05.03.2022 р. є чинною. Разом з тим, до вказаної постанови були внесені зміни Постановою КМУ № 1405 від 29.12.2023 р. Відповідно до вказаних змін, пені, інфляційні та інші неустойки не нараховуються в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.

Таким чином, за загальним правилом, вказані пені і інші штрафні санкції можуть бути нараховані, якщо житло не знаходиться у громаді, де йдуть активні бойові дії.

2. Дійсно, відповідно до ст. 257 Цивільного Кодесу, дійсно, строк позовної давності складає 3 роки. Але це строк саме давності щодо звернення до суду з вимогою. Якщо Ви добровільно виконали вимогу або не заявили у суді про строки позовної давності - то Ви не можете заявляти про строки позовної давності.

При цьому, відповідно до ст. 264 Цивільного Кодексу України, перебіг позовної давності переривається . Переривання позовної давності передбачає, що внаслідок учинення особою певних дій перебіг строку, що почався, припиняється, а після переривання він починає свій перебіг заново. Якщо Ви сплатили борг - Ви його визнали, і відповідно це не звільняє Вас від сплати інших зобов'язань (пеня, неустойка і т.д.)  

3. Відповідно до ч. 7 ст. 178 ЦПК України, Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

Тому, строк на відзив починається з моменту вручення Вам ухвали про відкриття провадження у справі. Якщо така ухвала до Вас ще не надійшла, то Ви вказаний строк не пропустили. 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram