Право на наследство, если мужчина и женщина жили в гражданском браке

Отец жил с женщиной в гражданском браке более 5 лет, она умерла. Ее племянник занимался наследством и тоже умер. отец обратился в нотариальную контору там ему сказали что заявление на наследство уже существует у другого нотариуса, как теперь поступить и имеет ли отец право на наследство?

02.02.2020 07:53 2600

Консультація виконавця

Олена Насеко (ТОВ "Спектр Трансбуд")
Юрист
У сервісі: 5 років
63 відгука (62 +) (1 -)
Консультацій: 316
Топ 3 спеціалізації:
  • Сімейне право
  • Військове право
  • Кредити банків

Зважаючи на статтю 1264 Цивільного кодексу України Ваш батько має право на прийняття спадщини за законом, якщо пред'явить докази, що він дійсно проживав зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщин.


Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу, в якій йдеться: проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя, цивільний чоловік законним не є, тому стати спадкоємцем першої черги шансів немає, навіть якщо суд визнає факт проживання однією сім'єю. Однак, у разі визнання факту проживання однією сім'єю більше п'яти років цивільний чоловік має право на половину нажитого спільно майна, і в цьому випадку може отримати частку спадщини навпіл зі спадкоємцем черги, яка має право на спадщину. Тобто, навіть, якщо хтось із родичів, крім загиблого племінника, також подали заяву на відкриття спадщини, то не виключено, що Ваш батько в судовому порядку також зможе бути претендентом на певну частку спадщини.


Ще однією причиною поділитися спадщиною з цивільним чоловіком можуть стати докази того, що за спадкодавцем протягом тривалого часу доглядав, матеріально забезпечував і вів господарство чоловік, у зв'язку з хворобою, каліцтвом або похилим віком. Такі відносини складно доказові, але це можливо, і в цьому випадку Ваш батько зможе отримати половину спадщини від частки спадкодавця першої черги.


Дуже важливо пам'ятати, що подати заяву на спадщину потрібно встигнути у шестимісячний строк після відкриття спадщини, заява подається нотаріусу.


Отже, враховуючи викладене вище, Вашому батьку необхідно звернутись до нотаріуса саме за місцем відкриття спадщини, тобто за місцем знаходження майна цивільної дружини. За загальним правилом, кожен нотаріус має доступ до інформації яким нотаріусом і де саме розпочато ту чи іншу спадкову справу. Інша справа, що вони не хочуть брати на себе відповідальність і говорити про це заявникам. Тому, якщо Вашим батьком не пропущено 6-місячний строк після відкриття спадщини, то він звертається до нотаріуса із відповідною заявою та пакетом документів про прийняття спадщини. В разі, якщо ним пропущено встановлений законодавством термін чи з інших підстав нотаріус відмовить в прийнятті заяви чи вчинення інших нотаріальних дій, то вимагайте обов'язково письмову відмову, яку в подальшому будете оскаржувати в судовому порядку.


 


В разі виникнення у Вас додаткових запитань, звертайтесь на мою електронну адресу: [email protected].


Хай щастить!


З повагою, Олена.  


 


 


 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram