Аліменти на дитину у 2020 році

Аліменти на дитину у 2020 році
Аліменти на дитину у 2020 році
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Є два способи отримання аліментів на дитину: мирним шляхом і в примусовому порядку.

Батьки дитини можуть домовитися між собою про розмір і періодичності сплати аліментів на дитину в добровільному порядку. Дана домовленість може бути усній, але для додаткових гарантій виконання домовленостей батьки дитини можуть укласти між собою нотаріально посвідчений договір про утримання дитини. Крім того, один з батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину в розмірі та на строк, які визначені в заяві.

У разі відсутності домовленостей один з батьків, з ким проживає дитина, може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів на дитину.

Рекомендований перелік документів, які необхідні для звернення з позовом до суду, приблизно такий:

 • позовну заяву про стягнення аліментів;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія рішення суду про розлучення (або свідоцтва про шлюб, якщо батьки не в розлученні);
 • копія паспорта та коду позивача;
 • докази наявності доходів у відповідача.

Справи про стягнення аліментів розглядаються місцевими судами за місцем проживання або реєстрації відповідача. Також позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміна способу їх стягнення можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», позивачі звільняються від сплати судового збору при розгляді справ про стягнення аліментів, судовий збір підлягає стягненню з відповідача при винесенні рішення суду.

Слід врахувати, що позов можна подавати в будь-який час (до повноліття дитини), так як стягнення аліментів не має строків позовної давності.

Відповідно до частини 1 статті 191 СК України датою початку виплати аліментів є дата подачі заяви в суд (незалежно від термінів розгляду справи судом).

Терміном закінчення виплати аліментів є повноліття дитини. Але існує кілька випадків, при яких період виплат може бути збільшений.

Так, згідно з положеннями ст.ст.198,199 СК України, батьки зобов'язані утримувати повнолітніх дочку і сина, якщо:

 • діти непрацездатні і потребують матеріальної допомоги (втрата працездатності, викликана станом здоров'я);
 • дитина продовжує навчання у ВНЗ і в зв'язку з цим потребує фінансової підтримки (форма навчання не впливає на право отримання аліментів), але тільки на момент навчання і не більше ніж до 23-х років.

При цьому, судом враховується наявність доходу у платника аліментів (можливість надати фінансову допомогу) для присудження змісту на повнолітніх дітей. .

Аліменти на дитину присуджуються судом або у вигляді частки (частини) від заробітку, або у вигляді конкретно визначеною (твердої) суми.

Відсоток від заробітної плати (доходу) відповідача-аліментщика, на який звертається стягнення судом, буває різним. Зазвичай на одну дитину - це ¼ (25%), на двох дітей - 1/3 (33%), на трьох і більше - ½ (50%) заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

У твердій грошовій сумі аліменти стягуються при наявності у платника аліментів нерегулярного, непостійного доходу, якщо його частина виплачується товаром (послугою), а також при наявності інших обставин, що мають істотне значення, наприклад, аліменти з безробітного.

При прийнятті рішення суд приймає до уваги наступне:

 • стан здоров'я та матеріальне становище дитини і платника аліментів;
 • наявність у відповідача інших дітей і непрацездатних родичів;
 • інші обставини, які мають істотне значення.

Мінімальний гарантований розмір аліментів з 1 січня 2020 року становить:

 • для дітей до 6 років - 889,50 гривень;
 • для дітей від 6 до 18 років - 1109, 00 гривень.

Прожитковий мінімум в Україні не змінювався в січні 2020 року, останній раз його підвищували в грудні 2019 року. Наступного разу прожитковий мінімум зросте з липня 2020 року. Отже, підвищиться і мінімальний гарантований розмір аліментів.

Чинним законодавством України передбачена можливість зміни суми аліментів, встановленої судом. Заявником зміни суми аліментів може виступати як одержувач, так і платник аліментів. Розмір виплат збільшується або зменшується в залежності від зміни матеріального або сімейного стану батька або матері дитини, а також у разі погіршення або поліпшення здоров'я одного з батьків. Наприклад, отримання або скасування групи інвалідності батьком, з якого стягують аліменти. При цьому новий розмір аліментів буде стягуватися з дня набрання законної сили рішенням суду, а не з моменту пред'явлення позову.

Відповідно до положень ст.185 СК України на платника аліментів покладається обов'язок брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами.

Наприклад, додаткові витрати на дитину можуть знадобитися на розвиток його здібностей, реабілітацію або лікування і т.д. Покриття витрат може відбуватися після їх фактичного виникнення або заздалегідь. При цьому розмір додаткових витрат на дитину повинна бути аргументована і документально підтверджений (доведено).

Аліменти на дитину в Україні можна стягувати примусово за виконавчим листом, який виписується судом на підставі судового рішення.

Статтею 194 СК України передбачено, що аліменти можуть стягуватися за виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за три роки, що передували пред'явленню виконавчого листа або напису нотаріуса до виконання. При цьому виконавча давність у три роки не застосовується, якщо за виконавчим листом аліменти не можуть стягуватися через розшуку аліментщика або його перебування за кордоном (наприклад, на заробітках). В цьому випадку, виплата аліментів проводиться за весь минулий період, незалежно від термінів розшуку боржника.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 2 годин на офіційному бланку В2В

Розлучення і поділ майна
Муж хочет забрать ребенка
Хочу разойтись с мужем-так сказать иди с Богом. У нас сыну 2 года.У меня он первый,поздний поэтому прям воздух мой. У мужа официально 3 из которых ...
06.03.2020 10:50 447
Відповів
Ірина і Владислав Леонови
Рейтинг: 49140
Аліменти
Задолженность по алиментам и право на вождение автомобиля
У бывшего мужа задолженность по алиментам.  У него забрали за это првава на воджение автомобиля. Дали временные. вот будет суд. Так он хоть ...
04.03.2020 23:16 738
Відповів
Дмитро Дончак
Рейтинг: 69270
Аліменти
Аліменти під час карантину
Діти хочуть їсти, незважаючи на коронавірус.
22.04.2020 21:54 420
Відповів
Віктор Мороз
Рейтинг: 7830
Аліменти
Отдельные вопросы в случае, когда алименты оплачиваются добровольно
Я официально развелся с женой в 2015 году. У нас двое детей мальчики 10 и 13 лет. Я плачу исправно алименты в размере 250-300 евро в месяц. Официал...
10.12.2019 21:49 528
Відповів
Олена Насеко
Рейтинг: 29082
Наші відгуки

Оперативно и по сути, спасибо.

Николай , 20.05.2020 15:20

Благодарим за ответы на наши вопросы и за доброе, человеческое отношение!

Миряна , 18.11.2019 10:08

Проблему вирішено. Дякую.

Сергей , 12.08.2020 23:31

Спасибо за все уточнения и указания статей, надеюсь мы справимся со всем этим, учитывая ваши советы.

Міріам Мураховська, 06.01.2020 17:02

Спасибо огромное за помощь! Очень быстро отреагировали, чётко и понятно расписали и посодействова...

Алла Черкез, 03.07.2020 16:08

Спасибо за подробную консультацию

Евгений , 11.06.2020 10:28

Спасибо большое!

Сергей , 04.06.2020 20:54

Дякую,за інформацію,ви мені дуже допомогли.

Ульяна , 14.05.2020 04:35

Допомогло

Виталий , 25.07.2020 11:09

Спасибо за ответ, по поводу побоев обращалась и в полицию очень много раз и в прокуратуру, таи ни...

Елена , 30.01.2020 11:32
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання