В Україні законодавчо визначено коло осіб, які можуть претендувати на здобуття соціальної пенсії. Кому покладено дані виплати і як отримати, дізнайтеся далі зі статті.
В Україні існує програма матеріальної підтримки від держави, яка виплачується на регулярній основі. Це і є державна соціальна пенсія. Розраховувати на цей вид виплат можуть непрацездатні або обмежено працездатні особи, громадяни країни, які не мають трудового стажу та громадяни, які не отримують додатковий дохід від іншої діяльності.
Регулюється дане право Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам».
Нараховується соціальна пенсія щомісяця, аналогічно до виплат за вислугою років.
При розгляді соціальної пенсії необхідно відрізняти даний вид виплат від інших:
Законом України визначається коло громадян, які можуть претендувати на отримання соцпенсії. Розмір та призначення даних виплат визначено у таких нормативно-правових документах:
Серед осіб, які можуть претендувати на держдопомогу, такі категорії:
Варто зазначити, що на отримання соцвиплат можуть розраховувати не лише особи з українським громадянством, а й ті, хто не має, але проживає на території держави. Це: особи без громадянства, які переселилися до країни інших країн, іноземці, біженці.
Розраховувати на отримання пенсійних соцвиплат можуть не всі. Відмову можуть отримати такі категорії осіб:
У випадку, коли хтось із членів сім'ї заявника визнаний інвалідом, навіть за недостатнього стажу для трудової пенсії, така людина отримуватиме державну соціальну пенсію.
Рішення про призначення або непризначення соцвиплат приймається після детального вивчення всіх нюансів та матеріально-побутових умов проживання в окремому випадку.
Коли відмова на думку заявника не є правомірною, вона має право на звернення з вимогою переглянути рішення до вищестоящих органів.
Перш ніж подавати документи на розгляд, необхідно розуміти у чому суть соціальних виплат і як вони відрізняються.
Отримувати трудову пенсію може людина пенсійного віку, яка напрацювала певний стаж за роки професійної діяльності.
Страховий стаж (раніше використовувалося поняття загального чи трудового) є сумарною тривалістю трудової зайнятості громадянина України, позначки про яку зроблено в трудову книжку.
Протягом трудової діяльності із зарплати працівника регулярно вираховувалися внески до Пенсійного фонду України, відповідно така людина на законній підставі може розраховувати на отримання страхової пенсії.
Щоб підтвердити своє право отримання даних виплат, слід трудову книжку надати у пенсійному фонді.
У тому випадку, коли людина тривалий час не була офіційно зареєстрована на роботі, вона не може розраховувати на отримання трудової пенсії, навіть якщо заробіток був єдиним джерелом доходу. У такій ситуації пенсіонер може отримувати лише соціальну пенсію.
Основною відмінністю страхової пенсії від соціальної є те, що остання фінансується виключно з державного бюджету, тоді як фінансування першої відбувається за рахунок внеску підприємств, на яких працював пенсіонер.
Незважаючи на те, що соціальна та страхова пенсії є різною державною допомогою, у них є загальний момент. Обидві виплати можу здійснюватися за віком, наявністю інвалідності або у разі втрати годувальника.
Розглянемо три типи соціальних пенсій, які можуть бути призначені громадянам України, залежно від обставин.
Кожен громадянин України, який за віком досяг пенсійної межі, але при цьому не має достатнього страхового стажу для страхових виплат, може отримувати соціальну пенсію тимчасово.
Ця категорія виплат підлягає перегляду кожні півроку, у своїй враховуються майнові зміни та середньомісячний сукупний дохід.
Якщо матеріальна державна допомога, яка носить тимчасовий характер, відбувається до певного віку, коли людина без майнових змін у житті отримує право на пенсійні виплати, то таке забезпечення набуває характеру постійного і призначається довічно.
Ця категорія соцвиплат може бути призначена дітям з інвалідністю, інвалідам дитинства, а також тим особам, які мають 1,2,3 групу інвалідності, при цьому вони не мають страхового стажу.
Державою нараховуються виплати у той тимчасовий проміжок, коли людина отримала інвалідність. У разі першої групи, інвалідизації з дитинства та інших ситуаціях, призначення виплат відбувається не так на період, але в весь час.
Якою буде соцдопомога, можна порахувати самостійно. Кількість грошових нарахувань представлено у відсотках, стосовно прожиткового мінімуму:
I групі належить отримання 100 відсотків від прожиткового мінімуму;
II групі належить отримання 80 відсотків;
ІІІ групі - шістдесяти.
Дана категорія фінансової допомоги від держави нараховується неповнолітнім, та студентам вищих навчальних закладів до двадцятитрирічного віку, які втратили батька чи матір, або обох батьків.
На отримання пенсії людина може розраховувати до досягнення 18 років, або 23, за умови, що навчання відбувається на очній основі.
У разі зміни ВНЗ студент також може розраховувати на отримання грошових виплат від держави, навіть якщо вона має підвищену стипендію.
У цій категорії існує низка випадків, коли соцвиплати можуть отримати опікуни дитини, яка втратила батьків, вдова/вдівець військовослужбовця, який загинув або зник безвісти в той час, як перебував на службі.
Займаються призначенням соцпенсій в Управлінні праці та соціального захисту населення.
Претенденту на соцвиплати необхідно підготувати пакет документів та віднести їх до вищеназваних органів за місцем реєстрації. Перелік обов'язкових паперів:
Також для нарахування соцвиплат можуть вимагати пред'явити додаткові документи, що підтверджують:
У разі коли адреса проживання відрізняється від адреси реєстрації, необхідна довідка про те, що громадянин, що звернувся, не має інших соцвиплат.
Якщо у громадянина, що звернувся, відсутнє певне місце проживання, то йому необхідно отримати та надати довідку, де буде вказано його тимчасове перебування.
Заява після подання всього пакета документів буде розглянута протягом десяти днів за календарем. Якщо в отриманні соцвиплат зверненому буде відмовлено, то письмово йому буде направлено відмову.
У вирішенні спірних питань щодо нарахування соціальних пенсій, рекомендуємо звернутися до юриста, який підкаже, як вчинити далі.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В