Новий закон про мобілізацію: це має знати кожен

Новий закон про мобілізацію: це має знати кожен
Новий закон про мобілізацію: це має знати кожен
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

18 травня 2024 року набув чинності новий закон про мобілізацію, яким запроваджуються нові заходи до ухилянтів і встановлюються вимоги по оновленню облікових даних у ТЦК для чоловіків віком 18-60 років.

Хто має оновлювати облікові дані у ТЦК

Це питання стосується всіх чоловіків 18-60 років, у тому числі тих, у кого закінчився термін дії висновку ВЛК.

Протягом 2 місяців, починаючи з 18 травня можна звернутись до Центру надання адміністративних послуг, або до територіального центру комплектування. Окрім того, дані можна оновити в Електронному кабінеті військовозобов’язаного.

При оновленні даних необхідно вказати електронну адресу і номер телефону, а також фактичну адресу проживання.

Такі вимоги поширюються на:

  • громадян віком 17-25 років, які мають посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • жінок з медичною чи фармацевтичною освітою, які перебувають на військовому обліку;
  • військовозобов’язаних 25-60 років з тимчасовим посвідченням, чи військовим квитком.

Громадяни, зняті з військового обліку, можуть не відвідувати ТЦК у тому разі, якщо ця інформація зафіксована у військовому квитку та державному реєстрі. За її відсутності може бути вручена повістка для оновлення даних. Окрім того, якщо військовозобов’язаний оновив облікові дані 17 квітня 2024 року, йому немає необхідності приходити в центр комплектування.

Хто має вручати повістки за новим законом

Одразу слід зазначити, що поліцейські можуть приймати участь в оповіщенні для унеможливлення виникнення конфліктів між громадянами й ТЦК. Також вони займаються розшуком тих, хто не з’явився за повісткою. Вручати документи про виклик до ТЦК можуть:

  • представники центрів комплектування;
  • відповідні органи місцевих рад;
  • представники навчальних закладів та ОСББ;
  • керівники державних органів, органів місцевого самоврядування та підприємств.

Відповідно, повістку можуть вручити у громадських місцях чи на вулиці, на блокпостах, а також за місцем роботи, навчання чи проживання. При цьому, документ має містити вичерпну інформацію про отримувача, дату та час візиту до ТЦК, обов’язково мати підпис начальника ТЦК і печатку.

З 18 травня представники поліції та центрів комплектування мають право вимагати військово-обліковий документ у чоловіків 18-60 років із відеофіксацією.

Неявка за повісткою можлива тільки з поважних причин, серед яких стихійні явища і обстріли, хвороба чи смерть близького родича. У такому випадку треба зв’язатися з ТЦК протягом 3 днів, а протягом тижня з’явитися там особисто із документом, який підтверджує причину неявки.

Кого не мобілізують згідно з новим законом

На сьогоднішній день призову не підлягає ряд категорій громадян, серед яких:

  • чоловіки молодше 25 та старше 60 років, а також ті, кого визнали непридатними до служби та зняли з військового обліку;
  • особи, які перебувають на спеціальному військовому обліку та заброньовані для роботи на критично важливих підприємствах, в органах державної влади;
  • багатодітні батьки (окрім тих, хто має борги за аліментами);
  • батьки-одинаки, усиновлювачі дітей до 18 років, батьки дітей з інвалідністю, доглядачі за хворою дитиною, батьками чи дружиною;
  • особи з інвалідністю та такі, хто був визнаний тимчасово непридатним за станом здоров’я за висновком ВЛК на 6-12 місяців (після закінчення цього терміну необхідно пройти комісію та оновити дані);
  • чоловіки з дитиною до 18 років, дружина яких перебуває на військовій службі;
  • опікуни недієздатних осіб;
  • один з подружжя особи з інвалідністю І та ІІ групи;
  • чоловіки, чиї близькі родичі загинули/зникли безвісти, або отримали звання «Герой України» посмертно;
  • студенти денної або дуальної форми навчання, які отримують освіту, вищу за попередню, викладачі, аспіранти, докторанти, науковці та шкільні вчителі, які працюють на ставку не нижче 0,75;
  • звільнені з полону (лише добровільна мобілізація);
  • чиновники категорії «А», працівники Міноборони, ДСНС, СБУ, Національної поліції та інших відомств.

Мобілізація чиновників категорії «Б» та «В» складає 50% від числа військовозобов’язаних.

Електронний кабінет військовозобов’язаного

18 травня у тестовому режимі запрацював Електронний кабінет призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Він представляє собою застосунок від Міністерства оборони, де можна оновити дані без візиту у ТЦК. Сервіс доступний для смартфонів на базі iOS та Android, а авторизація відбувається через BankID або «Дія. Підпис».

Реєстрація в кабінеті є добровільною, після оновлення даних працівник ТЦК може зв’язатися з військовозобов’язаним для виклику його в ТЦК, направлення на комісію чи мобілізації.

Покарання для ухилянтів

У випадку, коли військовозобов’язаний порушує правила обліку та мобілізації, ТЦК може звернутись до поліції із вимогою про його адміністративний арешт та доставку до центру комплектування. При неможливості виконання вимоги поліцією, такій особі протягом 5 днів направляється рекомендованим листом вимога з’явитись до ТЦК. Якщо протягом 10 днів з моменту вручення чи проставлення відмітки про відмову або неможливість вручення на пошті людина не з’явилась до ТЦК, центр комплектування може звернутись до суду із проханням про тимчасове призупинення водійських прав.

Якщо призупинення водійських прав позбавляє людину основного заробітку, або транспортний засіб використовується для перевезення інваліда, суд може відмовити ТЦК.

У травні Верховна Рада ухвалила закон, який підвищує штрафи за порушення правил військового обліку. У разі не постановки на облік, відмови від повістки, неявки за нею чи не оновлення даних, на ухилянта накладається штраф від 17 000 до 25 500 гривень.

Обмеження для українців за кордоном

Чоловіки, які виїхали за кордон, мають на протязі 60 днів оновити облікові дані через електронний кабінет, по телефону або електронною поштою. Якщо особа була знята з обліку через постійне проживання за кордоном, має стати на нього протягом 30 днів із набрання чинності постановою № 563 (з 16 травня).

Якщо особа не оновила облікові дані, їй можуть відмовити у наданні консульських послуг. Обмеження не діють якщо консульські послуги надаються дитині громадянина України, один з батьків якої є іноземцем, а також тим, хто оформляє посвідчення для повернення в Україну, затриманим чи позбавленим волі за кордоном.

Нові критерії для обмежено придатних

З 4 травня почали діяти нові правила для осіб, які належали до категорії «обмежено придатний». Таким військовозобов’язаним необхідно на протязі 60 днів оновити дані та пройти медогляд, після якого їм можуть присвоїти один зі статусів:

  • придатний повністю
  • непридатний повністю;
  • придатний до служби в частинах забезпечення, військових вузах та ТЦК;
  • придатний до виконання специфічних завдань;
  • придатний для окремих спеціальностей.

Також придатними до служби признають осіб із повільно прогресуючими хворобами крові, безсимптомним ВІЛ, гіпертонією І стадії. Із повним переліком діагнозів можна ознайомитись у новому наказі Міністерства оборони.

Виплати військовим

Виплати військовослужбовцям сьогодні складаються безпосередньо із забезпечення та доплат. Грошове забезпечення включає посадовий оклад, оклад за звання і надбавку за вислугу років чи особливості служби. Мінімальний розмір складає 20 130 грн.

Розмір доплат варіюється. 30 000 грн отримують ті, хто виконує завдання із забезпечення у районах ведення бойових дій. 50 000 отримують ті, хто входить до складу органів військового управління підрозділами першого ешелону оборони чи наступу і виконує бойові завдання. Доплати в 100 000 передбачені для службовців, які безпосередньо приймають участь у бойових діях. Також передбачений новий вид доплат. Його отримуютьотримають військові, які знаходяться «на нулі» протягом 30 днів, у розмірі 70 000 грн.

Згідно з новим законом для мобілізованих передбачений так званий «Мотиваційний пакет», який включає 50% першого внеску іпотеки. Окрім того, після першого та другого року служби є можливість отримати по 100 000 грн, а військовослужбовців (жінок і чоловіків) звільняють від сплати штрафів і пені, відсотків по кредиту, окрім кредитів на придбання житла чи автомобіля.

Після підписання першого контракту протягом 3 місяців військовий також може отримати сертифікат на 150 000 грн для покупки авто. А за знищену чи трофейну техніку противника передбачена винагорода у розмірі 11 500-870 000 грн.

Проходження базової підготовки

Новим законом скасовується строкова військова служба і впроваджується базова підготовка, яку зобов’язані проходити чоловіки віком 18-25 років з умовою, що до 24 років можна обирати період служби. Жінки теж можуть походити таку підготовку за власним бажанням.

У період дії воєнного стану строк підготовки складатиме 3 місяці, з яких один відводиться на загальновійськову підготовку і два – на професійну. Базова підготовка запроваджується з 1 вересня 2025 року у всіх вузах країни, а також в освітніх центрах ЗСУ.

Від підготовки звільняються чоловіки, які її вже пройшли, або були визнані непридатними для служби. До програми входять теоретичні заняття із загальновійськових дисциплін і практична підготовка, на яку відводиться 70% часу від загального строку навчання.

У мирний час строк базової підготовки складатиме 3 місяці.

Проходження ВЛК

Громадяни віком 18-60 років, які мали статус «обмежено придатний» повинні до 4 лютого 2025 року повторно пройти військово-лікарську комісію. Отримати направлення на неї військовозобов’язаний може у ТЦК. Військовослужбовець отримує направлення:

  • у командира частини, де проходить службу;
  • в лікарні, де знаходиться на реабілітації;
  • в ТЦК, де перебуває на обліку під час відпустки.

Як зазначає Міноборони, ВЛК особа пройти самостійно не може. Для цього має бути направлення із датою, коли необхідно з’явитись на лікарську комісію. Якщо повідомлення від ТЦК не надходить протягом тривалого часу, необхідно з’явитись там самостійно, оновити дані і отримати направлення на ВЛК.

Висновок ВЛК дійсний протягом року, якщо за цей період відбулися зміни у стані здоров’я, необхідно пройти щорічну комісію і підтвердити свій статус або отримати новий.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Спасибо большое за исчерпывающее разъяснение !

Александр , 28.06.2019 18:30

Дуже вдячний за якісну, професійну та змістовну консультацію!

Володимир , 21.07.2022 22:42

Благодарю

Олексій , 30.04.2021 15:46

Дякую за пояснення, все грунтовно. Ще звернусь особисто бо є питання далі по ситуаціі.

Сергей , 28.04.2024 11:42

Дуже дякую

Марія , 23.02.2024 16:27

Спасибі за допомогу

Роман , 08.08.2021 15:45

👍

Віталій , 23.02.2022 06:48

Людмило, дуже вдячний Вам за змістовну а розгорнуту відповідь! Ви дали ясніть у цьому питанні та ...

velkkon , 04.08.2023 22:03

Дякую за розгорнуту консультацію. Рекомендую!

Марина , 15.03.2023 06:29

Дякую! Все чітко, зрозуміло і по ділу.

Тарас , 04.07.2022 16:29
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram