З січня 2025 року в Україні набули чинності оновлені правила, що регулюють процедуру спадкування. Оновлення стосуються строків подання заяви на отримання спадщини, порядок дій у випадках, пов’язаних із тимчасово окупованими територіями та місця відкриття спадщини. Основна мета змін — спростити процес оформлення спадщини, зокрема за умов військового стану в країні.
Зміни, що відбулися у спадковому праві з початку 2025 року, зазначено в законах України №3449-IX та №3450-IX. За новими правилами, спадщина відкривається за останнім відомим місцем проживання особи, яка померла. Якщо таке місце не встановлено, враховується місце розташування основної частини майна (рухомого та нерухомого).
У випадках смерті особи на тимчасово окупованих територіях, чи територіях, де ведуться активні бойові дії, спадкоємцю першочергово потрібно звернутися до суду для встановлення факту смерті. Лише після цього можна отримати відповідне свідоцтво у відділі державної реєстрації.
Строк для подання заяви про прийняття спадщини — шість місяців. Якщо заяву не подано вчасно, особа втрачає право на спадщину, однак цей строк може бути відновлений у судовому порядку за наявності поважних причин (наприклад, перебування на лікуванні, служба в армії, тощо).
Для оформлення прав на спадкове майно необхідно звернутися до нотаріуса в межах визначеного строку. До заяви слід додати:
Якщо смерть спадкодавця відбулася на непідконтрольній території, потрібно судове рішення про встановлення цього факту. У разі порушення шестимісячного строку (з різних причин, в тому числі емоційної складової), особа може звернутися до суду із заявою про його поновлення. Суд розглядатиме обставини, що завадили своєчасному зверненню, і прийматиме рішення індивідуально.
Оновлений порядок також враховує інтереси осіб, які перебувають за межами країни або не мають змоги своєчасно оформити документи через обставини, пов’язані з військовими діями на території України. Запроваджені норми покликані зменшити бюрократичне навантаження та забезпечити рівний доступ до спадкового права для всіх українців, незалежно від місця перебування.
З метою уникнення юридичних складнощів при подальшому розпорядженні успадкованим майном, необхідно дотримуватися вимог законодавства під час оформлення спадщини. Зокрема це стосується випадків, коли планується продаж нерухомості. У разі виникнення питань щодо строків чи документів, варто звернутися до фахівців у сфері права, які допоможуть зорієнтуватися в оновленому порядку.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В