У разі повної або часткової втрата здоров'я громадянин України має право на отримання статусу непрацездатного (обмежена працездатного) і на оформлення пенсії з інвалідності.
Процедура оформлення, розмір пенсії і тривалість виплат залежать від ступеня втрати працездатності (1, 2, 3 група) і причин інвалідності:
Оформлення, призначення і виплата пенсії українцям, чия інвалідність викликана професійним захворюванням або трудовим каліцтвом, проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Для інвалідів загального захворювання першої, другої і третьої групи пенсійні виплати призначаються за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оформлення пенсії по інвалідності крім Закону регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, яким передбачено єдиний перелік довідок та виписок, що подаються до Пенсійного фонду для оформлення пенсійних виплат інваліду 1, 2 або 3 групи.
Для отримання пенсії по інвалідності необхідні наступні документи:
Згідно ст. 25 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або профзахворювання призначаються незалежно від стажу роботи. У той же час для інвалідів першої, другої і третьої групи загального захворювання обов'язковою умовою для оформлення пенсійних виплат по інвалідності є наявність певного страхового стажу:
Особи, яким група інвалідності встановлена після досягнення пенсійного віку, можуть оформити пенсію по інвалідності тільки при наявності 15 років страхового стажу. Якщо ж немає достатньої кількості відпрацьованих років, йому може бути призначено соціальну допомогу. Для цього потрібно звернутися в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.
Пенсії з інвалідності призначаються довічно або на весь період інвалідності, встановлений МСЕК. Право на безстрокове отримання пенсій по інвалідності мають чоловіки і жінки, які досягли пенсійного віку. Повторний огляд органами медико-соціальної експертизи для даної категорії осіб з інвалідністю здійснюється виключно за їх заявою.
Нарахування та виплата пенсій виробляється в терміни встановлені Законом. Якщо звернутися до Пенсійного фонду протягом 3-х місяців з дати присвоєння групи інвалідності, призначення пенсії буде зроблено з дня встановлення інвалідності. У разі пропуску цього терміну, пенсію з інвалідності нараховують з моменту подачі всіх необхідних документів.
Величина пенсійних виплат для інвалідів 1, 2 і 3 групи визначається в процентному співвідношенні відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виплата пенсії здійснюється в наступному розмірі:
Сума мінімальної пенсії з інвалідності встановлена на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (незалежно від групи інвалідності). Розміри мінімальних пенсій для інвалідів у 2020 році:
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В