Особи з інвалідністю 1, 2 і 3 групи мають конституційні права і обов’язки, як і всі інші громадяни України. Однак, виходячи з певних проблем зі здоров'ям, держава надає інвалідам додаткові права і пільги.
Для отримання пільг по інвалідності необхідно оформити один з таких документів:
В основному наявність пільг для інвалідів передбачено чинним законодавством України за рахунок державного бюджету. Однак в ряді випадків органи місцевого самоврядування можуть виділяти додаткові пільги малозабезпеченим категоріям громадян за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Що стосується медичного обслуговування інвалідів, то чинним законодавством передбачено надання інвалідам 1 та 2 групи 50-ти відсоткової знижки на придбання лікарських препаратів в період амбулаторного лікування. Крім того, особи з інвалідністю, які отримують мінімальну пенсію, мають можливість отримати ліки за рецептом лікаря безкоштовно.
Державою передбачено забезпечення інвалідів, у тому числі дітей з інвалідністю, соціально-побутовим та медичним обслуговуванням. Зокрема, на підставі індивідуальної програми реабілітації, їм надаються:
Дані послуги надаються безкоштовно або на пільгових умовах. Список лікарських препаратів, медичних виробів, засобів реабілітації, а також порядок їх видачі визначає Кабінет Міністрів України.
Для інвалідів-працівників передбачені пільги і гарантії при укладенні та розірванні трудового договору. Так особи з інвалідністю не проходять випробувальний термін при працевлаштуванні (ч.3 ст.26 КЗпП), а строковий трудовий договір - може бути розірвано з ініціативи працівника-інваліда в будь-який час (ч. 1 ст. 39 КЗпП).
Крім того, осіб з інвалідністю до роботи в нічний час і надурочних не допускаються без їх згоди, якщо це не суперечить медичним рекомендаціям МСЕК (частина 3 статті 12 Закону України «Про охорону праці»). Також за бажанням інваліда може встановлюватися індивідуальний графік роботи (неповний робочий день або тиждень) і пільгові умови праці.
Інваліди працівники мають право оформити відпустку у зручний для них час, в тому числі ще до настання шестимісячного терміну їх безперервної роботи на підприємстві (ч.7 ст.10 Закону України «Про відпустки»). Крім того, таким працівниками надається щорічна відпустка більшої тривалості:
Згідно ст.22 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» для деяких категорій інвалідів передбачена можливість прийняття до ВНЗ на спеціальних умовах. Зарахування ВНЗ осіб з інвалідністю здійснюється на конкурсній основі в рамках встановлених квот. Після успішного складання іспитів особи з інвалідністю, в тому числі діти-інваліди, зараховуються до професійно-технічних навчальних закладів поза конкурсом. До того ж, при прийомі на навчання в ПТУ переважним правом на зарахування (за інших рівних умов) мають особи з інвалідністю та діти з малозабезпечених сімей, в яких: обидва батьки мають групу інвалідності; один із батьків є інвалідом, а інший помер; мати-одиначка (одинокий батько) є особою з інвалідністю.
При певних медичних показаннях особи з інвалідністю та діти-інваліди мають право на безкоштовне отримання путівок в санаторії.
Умови для забезпечення путівками встановлює КМУ.
Батькам дітей-інвалідів виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності за весь період санаторно-курортного лікування дитини.
Для отримання виплат за місцем роботи потрібна наявність медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дітьми з особливими потребами.
Для осіб з інвалідністю 1 і 2 групи установка стаціонарних (квартирних) телефонів проводиться на пільгових умовах і без черги.
Погодинна оплата за місцеві телефонні розмови стягується виключно за згодою інваліда або сім'ї, до складу якої входять два або більше осіб з інвалідністю. До того ж, для інвалідів по зору (1 і 2 груп) рахунок за користування радіоточкою не виставляти.
Особам з інвалідністю 1 і 2 групи, дітям-інвалідам, а також їх супроводжуючим (не більше однієї особи) надається право безкоштовного проїзду в міському пасажирському транспорті, крім таксі. При цьому обов'язкова наявність посвідчення або довідки, а в разі автоматизованої системи обліку оплати проїзду - необхідно мати електронний квиток, який видається безкоштовно.
В період з 1 жовтня по 15 травня вищевказаних категорій інвалідів надається 50% знижка на проїзд внутрішніми лініями повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту.
Перевезення інвалідів-пільговиків здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності і підпорядкування, а відмова в наданні транспортних пільг є порушенням прав інвалідів.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В