Умови військового стану в Україні вимагають від більшості громадян орієнтуватися в правилах мобілізації, призову та військового обліку. В статті зібрали основну інформацію для українців, кому важливо розуміти свої права й обов’язки у 2025 році. Поінформованість громадян допоможе уникнути порушень і прийняти юридично правильні рішення щодо служби в умовах воєнного стану.
Верховна Рада України в черговий раз ухвалила законопроєкт №13172 про продовження воєнного стану до 06 серпня 2025 року, традиційно на 90 днів. Також ухвалено законопроєкт №13173 про продовження загальної мобілізації на аналогічний строк. Прийнятий закон означає, що всі чоловіки призовного віку, які підлягають мобілізації, можуть отримати повістку або бути викликані до військкоматів.
Згідно з нововведеннями, які почали діяти з 2024 року, призвати на військову службу можна чоловіків з 25 років. Раніше межа призовного віку становила 27 років. Тобто, в 2025 році призов починається з 25 років (відповідно до ст. 15 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу").
З лютого 2023 року діє ще одне нововведення — строкову службу скасовано. Замість строкової, вводиться базова військова служба. Відповідні зміни передбачає законопроєкт №10449. Мета — надання громадянам України (віком від 17 до 25 років) базових військових навичок та знань, необхідних для захисту країни. Проходження служби є обов'язковим для чоловіків, для жінок — добровільне.
Парламент Україні 9 жовтня 2024 року ухвалив законопроєкт №11379-д, згідно якому певні категорії громадян будуть звільнені обов’язкової мобілізації впродовж дії військового стану в країні. Звільнені від обов'язкової мобілізації:
Проте, мобілізації підлягають офіцери запасу, які закінчили військову кафедру у вищих навчальних закладах і не продовжують навчання, а також ті, хто вже проходив строкову службу (крім демобілізованих у 2024 році — їх можуть викликати не раніше, ніж через рік).
Постановою Кабміну України від 2022 року (КМУ №1487) затверджено новий порядок військового обліку. Згідно прийнятому законопроєкту, усі чоловіки мають стати на облік в тому році, коли їм виповнилося 17. Також обов’язковим є облік для жінок медичної або фармацевтичної спеціальностей. Для всіх інших спеціальностей таких вимог немає — жінки можуть стати на військовий облік за власним бажанням.
Вимоги до обліку:
Інформованість про призовний вік, особливості мобілізації та обов’язковість військового обліку — це не просто формальність, а запорука того, що ви діятимете в рамках закону. Без знання своїх прав та обов’язків можна легко потрапити в неприємності та отримати штраф за ухилення від мобілізації. Якщо є сумніви щодо законності дій правоохоронних органів, представників ТЦК чи інших громадян України, краще звернутися за порадою до військового юриста.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В