Написи на машинах, стінах будинку, парканах, розбиті вікна чи вітрини магазинів — для когось, це бути витівка та розвага. Але насправді Закон визначає такі дії як псування майна та тягне за собою певні наслідки.
Поговоримо про те, що таке псування майна та які наслідки можуть бути за випадково чи навмисно зіпсовані майнові цінності.
Псування чужого майна може бути віднесена до галузі кримінального права, тому ставиться надто легковажно до такої «розваги» точно не варто.
Щоб визначити фактично завдані збитки, призначається експертиза, результат якої визначить розмір пошкоджень на момент протиправних дій або втрати майна з огляду на амортизацію. При цьому обов'язково враховується, наскільки компенсація буде значущою для потерпілого.
Відповідальність за скоєне то, можливо:
Щоб детальніше розглянути це питання, розберемося з термінами:
У випадку, коли злочинець пошкодив майно того, щоб дістатися до будь-яких матеріальних цінностей (наприклад, розбив вітрину в магазині, щоб вкрасти касу), ці дії можуть розцінюватися за статтею розкрадання.
При визначенні покарання, враховується як ступінь псування майна, але й кому воно належить — державне чи особисте майно.
Якщо є пошкодження громадського транспорту, або протиправні дії були спрямовані у бік громадських місць - парків, скверів, будівель, споруд, наприклад на стінах з'явилися написи, що оскверняють і т.д.. То в даному випадку можна говорити про державне майно. Справа буде розглянута за статтею вандалізм.
Відповідати за це діяння в Україні можуть особи, яким на момент скоєння злочину виповнилося 14 років.
Перейдемо від вандалізму безпосередньо до псування майна, яка могла бути скоєна випадково, або навмисне.
Ненавмисне псування або знищення майна також можуть бути визначені як кримінальне діяння. Кримінальна відповідальність настає, якщо дії призвели до загибелі людей, або збитки та руйнування занадто масштабні, або спричиняють тяжкі тілесні ушкодження групі осіб.
Якщо злочинне діяння, яке було скоєно навмисне, небезпечним для громадськості способом — підпал, вибух тощо, спричинило загибель людей, великі майнові збитки, то покарання може бути суворішим. Позбавлення волі на 3-10 років.
Як предмет злочину може виступати будь-яке чуже майно, яке належить злочинцеві — нерухоме чи рухоме. Винятком є деякі види, які Кримінальний Кодекс розглядає як спеціальні.
У разі псування чи знищення власного майна правопорушника немає складу злочину.
До ознак навмисного псування майна відносяться:
Для визначення суми за завдані збитки проводиться оцінна експертиза, яку призначають у ході попереднього слідства.
Експерту необхідно оцінити вартість майна на момент скоєння злочину з урахуванням амортизації та можливості відновити цілісність майнових цінностей.
Найчастіше, експерти з кримінальних справ проводять оцінку такого майна:
Оцінка збитків завжди відбувається індивідуально, залежно від того, що було пошкоджено як і наскільки функціонал майна реально відновити.
Назва - "Заява про злочин". Для складання документа про притягнення до відповідальності за псування майна важливо знати, які пункти обов'язкові для написання:
Відповідно до законодавства, немає певних вимог щодо того, як має бути складена заява, які слова чи фрази у ньому необхідно використати. Але не слід забувати, що це документ офіційний, де потрібні факти про склад порушення, без зайвих емоцій.
Як і що писати в шапці позову, можна дізнатися на сайті поліції або звернувшись до найближчого відділення. Також допомогти у складанні заяви може юрист, який не тільки підкаже реквізити куди і кому направити позов, але також зможе викласти вашу розповідь у найкращій для офіційного паперу формі.
Якщо заявник може надати показання свідків, необхідно в заяві вказати їх показання, дані, телефон для зв'язку.
У заяві обов'язково необхідно вказати, які матеріали ви додаєте до справи, щоб нічого випадково або спеціально не було втрачено.
Крім того, у документі рекомендується вказати, що заявник розуміє відповідальність за помилкове подання відомостей про псування майна.
Спираючись на інформацію, показану свідків, винуватців можуть притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності. При цьому слід пам'ятати, що у справах, пов'язаних із псуванням майна важливим пунктом є відшкодування збитків, а не лише покарання злочинця. Для цього може знадобитися повторне звернення до суду з метою отримання матеріальної компенсації.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В