В Україні в 2024 та 2025 роках збільшилась кількість розлучень приблизно в півтора рази порівняно з аналогічними періодами попередніх років. Таким чином, тема розірвання шлюбу актуальна приблизно для кожної шостої офіційно зареєстрованої пари. Щоб розуміти, як юридично правильно розірвати шлюб в Україні, розглянемо порядок та нюанси процесу.
Процедура розірвання шлюбу передбачає не лише правові формальності, а й значне емоційне навантаження для обох сторін. Саме емоції частіше за все заважають чітко формулювати свої потреби й конструктивно взаємодіяти в процесі розлучення. Правильна організація процесу юристами забезпечує дотримання чинного законодавства, мінімізацію конфліктів та досягнення справедливого результату. Як діє фаховий супровід:
Робота юриста дозволяє уникнути помилок, що можуть затягнути процес або призвести до небажаних наслідків. Завдяки цьому процес розірвання шлюбу проходить з максимальною правовою передбачуваністю.
Впевненість у власних діях під час процесу розлучення стає можливою завдяки фаховому супроводу юриста. В складний період первинна оцінка ситуації дає змогу визначити основні правові позиції та варіанти подальших дій. Під час первинної правової оцінки розглядають такі аспекти:
Первинна правова оцінка дає чітке уявлення про права та можливості сторін. Юридичний аналіз стає основою для подальших рішень і вибору оптимального шляху вирішення ситуації.
Розірвання шлюбу через органи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) є найпростішою формою офіційного розлучення. Порядок розлучення через ДРАЦС можливий лише за умови взаємної згоди подружжя та за відсутності спільних неповнолітніх дітей.
Якщо всі умови є, подружжя звертається до відділу ДРАЦС за місцем проживання одного з них і подає спільну заяву. Особиста присутність обох партнерів обов’язкова, крім випадків, коли один із них має поважну причину для відсутності (хвороба, відрядження, проживання за кордоном). У такій ситуації дозволяється подання заяви через представника на підставі довіреності.
Крім цього для розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя можливо у випадках, визначений законодавством України. Виключення:
Для розірвання шлюбу через ДРАЦС необхідно підготувати документи:
Свідоцтво про розірвання шлюбу колишнє подружжя може отримати через 30 днів після подання заяви. Онлайн-розлучення наразі не передбачено законодавством, але електронне свідоцтво можна отримати після завершення офлайн-процедури.
Судове розірвання шлюбу в Україні відбувається за певних підстав. Подання позову до суду обов’язкове, якщо:
Крім цього в законодавчих актах України прописані ситуації, при яких розлучення тимчасово неможливе. Закон забороняє подавати позов під час вагітності дружини та
протягом року після народження дитини (винятки — наявність доказів насильства або злочину).
Позов до суду з приводу розірвання шлюбу подають за місцем реєстрації відповідача. Якщо місце проживання невідоме — за останньою відомою адресою або місцем роботи. Позов може бути поданий і за місцем проживання позивача, якщо:
Для подання позову до суду щодо розлучення, необхідно підготувати пакет документів. Це дозволить уникнути процесуальних затримок та забезпечить ефективний розгляд справи. До обов’язкових документів належать:
Суд розглядає справу про розірвання шлюбу щонайменше один місяць. В окремих випадках може бути призначений термін на примирення — до 6 місяців. В середньому процедура триває 6-9 місяців, іноді понад рік. Після рішення суду, документ подають до ДРАЦС для реєстрації розірвання та отримання свідоцтва.
Процес розлучення у випадку, коли один із пари вважається особою зниклою безвісти, можливий лише в судовому порядку. Є два варіанти:
У ситуації, коли один із подружжя тривалий час відсутній, не виходить на зв’язок і його місцезнаходження невідоме, процес розірвання шлюбу відбувається через суд. В Законодавстві України передбачено два основні варіанти дій, залежно від обставин:
Залежно від обставин, особа, місце перебування якої невідоме певний час, може мати різні правові статуси. Види статусів зникнення:
Процедура встановлення факту зникнення відбувається у визначеному Законодавством України порядку.
Як відсутній особі присвоюють статус:
У разі, якщо після розірвання шлюбу в ДРАЦС (на підставі рішення суду про визнання безвісно відсутнім), зниклий партнер повернеться, автоматичного поновлення шлюбу не буде. Його можна поновити лише за умови, що інший з подружжя не перебуває в новому шлюбі. В іншому випадку правове відновлення первинного шлюбу неможливе.
Розірвання шлюбу за участі сторін, які перебувають у різних країнах, має кілька юридичних варіантів. Вибір залежить від обставин, місця проживання подружжя та їхнього правового статусу. Розлучення можливе:
Якщо один з подружжя перебуває за межами України, розірвання шлюбу через органи ДРАЦС можливе за умови подання:
З огляду на вимоги до оформлення документів у різних країнах, для уникнення помилок і затримок варто звернутися за консультацією до юриста або консульського працівника.
При розлученні важливо враховувати не лише сам факт припинення шлюбу, а й пов’язані з ним майнові та фінансові питання. Розгляд справ щодо поділу майна або аліментів проводиться окремо від про цесу розірвання шлюбу. Ці вимоги не є взаємозалежними та можуть бути подані:
Оскільки такі справи мають багато нюансів і часто потребують доказів, консультація з юристом допоможе ефективно захистити свої інтереси.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В