КМУ привів свої нормативно-правові акти у відповідність з останньою редакцією Закону «Про вищу освіту» та своєю постановою «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань стипендіального забезпечення» №32 від 25.01.2017 року упорядкував питання про надання стипендій студентам і курсантам невійськових вищих навчальних закладів, що належать до певних категорій.
Відповідно до нового порядку стипендіальний фонд України передбачає два види стипендій: соціальні (для соціально незахищених громадян, пільговиків) і академічні (за навчальні досягнення).
При цьому одним з критеріїв при визначенні права студента на соціальну стипендію є матеріальний стан сім'ї. Сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, мають гарантоване державою право на виплату соціальної стипендії (в тому числі, в разі отримання академічної стипендії).
Академічні стипендії залежать від «рейтингу успішності студентів», тобто стипендію отримають тільки ті, хто має високий рейтинг ВНЗ. Причому кожен ВНЗ самостійно розробляє свої критерії для складання рейтингу успішності. Так приблизно 90% в рейтингу залежить від навчальної успішності, а 10% - інші критерії, які встановив ВНЗ: наукова, спортивна або громадська діяльність.
Право на соціальні стипендії мають студенти, які не отримують академічних стипендій, не перебувають на повному державному забезпеченні (крім сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування), не перебувають в академічній відпустці і належать до однієї з наступних категорій:
Право на призначення соціальної стипендії мають тільки ті студенти, які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання і включені в рейтинг. При цьому, якщо одержувачі соціальної стипендії за результатами навчання мають високі рейтингові позиції і мають право на призначення академічних стипендій за особливі успіхи в навчанні (в межах встановленого ліміту стипендіатів), їм додатково виплачуються грошові кошти, які складають різницю між академічною та соціальної стипендією.
Виплати соціальних стипендій здійснюють органи соціального захисту населення через вищі навчальні заклади на підставі відповідних документів.
Для отримання соціальної стипендії студенту необхідно звернутися із заявою на ім'я ректора про надання йому стипендіальних виплат, в якому вказати: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; адреса проживання (прописки); категорію особи, відповідно до якої визначено право на отримання соціальної стипендії.
Разом із заявою на стипендію необхідно подати копію паспорта громадянина України, копію ІПН, копію студентського квитка, копію свідоцтва про народження дитини (при наявності).
Студенти-пільговики повинні надати додатковий перелік документів, що засвідчує наявність підстав для виплати соціальної стипендії:
Академічну стипендію можуть отримати студенти, в тому числі іноземці, біженці та особи без громадянства, які навчаються в навчальних закладах або наукових установах на денному відділенні. Академічна стипендія призначається після сесії, в залежності від успішності студентів за останній навчальний семестр. Винятком з цього є першокурсники, яким до першої сесії стипендія призначається і виплачується за рейтингом, сформованому на підставі конкурсного балу ЗНО, отриманого при вступі до навчального закладу.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до стипендіальне забезпечення», рейтинг успішності складається за результатами навчального семестру індивідуально для кожного курсу і кожної спеціальності. Методика складання рейтингу стипендій повинна бути однаковою для всього курсу - дискримінація в цьому питанні не допускається.
За основу при формуванні рейтингу стипендіатів береться показник успішності з кожного навчального предмету (дисципліни), який вимірюється в балах. У рейтинг включаються всі студенти ВНЗ денної форми навчання, крім учнів, які набрали меншу кількість балів, ніж встановлений в навчальному закладі межа незадовільного навчання. Також позбавляються права на стипендію особи, які мають академічну заборгованість.
Обсяг грошових коштів, що виділяються для всіх категорії стипендій, встановлюється бюджетом України і приймається Верховною Радою.
Станом на вересень 2020 року сума стипендій в нашій країні досягла наступних показників:
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В