17 квітня 2024 року в офіційному виданні «Голос України» опублікована кінцева редакція законопроекту № 10449 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку, підписаний Президентом України.
Зміни, розміщені у Законі, деталізують і видозмінюють перелік підстав, що надають право на відстрочку від мобілізації. Так, підстава для відтермінування «наявність одного з батьків чи батьків дружини з числа осіб з інвалідністю» має змінене формулювання, яке виглядає наступним чином: «які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи, або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами із інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю».
Нова норма звужує й деталізує перелік осіб, яким надане право утримувати батьків із І-ІІ групою інвалідності. Окрім того, з’являється обов’язок довести відсутність невійськовозобов’язаної особи, яка має утримувати людину з інвалідністю.
Також у Законі зазначено, що за відсутності осіб, які не перебувають на військовому обліку, догляд за людьми з інвалідністю може здійснювати лише одна особа, яка має військовий обов’язок. При цьому, чітко не зазначено як має відбуватися вибір особи, але це має бути оформлено у вигляді заяви, завіреної нотаріально. Тут же зазначено, що догляд, який не являється «постійним доглядом», може викликати складнощі при зборі документів на оформлення відстрочки.
Ще однією підставою для відтермінування мобілізації є здобуття вищої, професійної чи фахової освіти. Нове формулювання виглядає так: «здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури».
Щоб здобувач освіти отримав право на відстрочку, він має навчатися на денній або дуальній формі, а також здобувати рівень освіти вищий за попередній у відповідності з визначенням частини другої статті 10 Закону України «Про освіту». Тобто, якщо особа вже має рівень магістра і на даний момент здобуває його за іншою спеціальністю, вона не має права на відстрочку.
Також, у Перехідних положеннях Закону зазначається, що для студентів закладів освіти, які мали право на відтермінування до введення в дію чинної редакції Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (ст. 23), таке право зберігається до завершення навчального року.
У прийнятому Законі немає норми про відстрочку від мобілізації на 6 місяців за сімейними обставинами. Ця норма діяла під час часткової мобілізації і давала право на відстрочку тим, хто був звільнений із військової служби під час впровадження військового стану. Відповідно до нового Закону, такі особи можуть бути мобілізовані при умові, якщо не оформлять відстрочку.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В