Які пільги належать інвалідам 3 групи в Україні

Які пільги належать інвалідам 3 групи в Україні
Які пільги належать інвалідам 3 групи в Україні
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Держава забезпечує частину своїх громадян соціальною допомогою. Підтримка здійснюється у вигляді монетизації, знижок, регламентованих та контрольованих умов праці. Людям, які мають 3 групу інвалідності, держава забезпечує певний пул пільг. Щоб отримати державну підтримку різних видів та форм, особи з третьою групою інвалідності мають її оформити. Для цього їм потрібні документи зі списку. 

Як отримати інвалідність 3 групи в Україні?

Підстави для отримання інвалідності 3 групи прописані у наступних документах:

Закон України «Про соціальний захист інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року – з визначенням статусу та переліком соціальних виплат та пільг інвалідам.

Постанова Кабміну №1317 від 3 грудня 2009 р. «Про питання медико-соціальної експертизи» – у ній прописано порядок встановлення статусу людини з інвалідністю. 

Статус "інвалід 3 групи" може отримати людина про дисфункціональний стан органів та систем органів середньої тяжкості, які з'явилися внаслідок хронічної хвороби, травми або є наслідком внутрішньоутробних генетичних збоїв або пологових травм. Для цього потенційного інваліда 3 групи оглядає медична комісія, члени якої засідають кілька разів на місяць у встановленому місці. Людина йде "на комісію" за направленням свого сімейного або лікаря. Вважається, що огляд комісією має бути здійснений із 5 днів з дня подання заяви. Але на практиці заяву підганяють під дні засідання комісії. 

Дисфункціонал та випадки, при яких дають 3 групу інвалідності

  • Людина не може пересуватися самостійно. Уточнення: пересувається лише на короткі відстані та дуже повільно, порівняно зі швидкістю переміщення здорової людини. 
  • Людина неспроможна самостійно себе обслужити. Уточнення: самообслуговування можливе лише з використанням різних пристроїв та допоміжних засобів.
  • Людина (дитина) випитує проблеми з навчанням. Самостійно не пересувається у стінах навчального закладу – потребує супроводжуючого. На уроках загальноосвітньої школи потребує допомоги соціального педагога. При домашньому чи санаторному навчанні працює за індивідуальним планом, у прийнятому режимі. 
  • Людина з умовною працездатністю. Не може здобути професійну освіту, не може працювати за вже здобутою спеціальністю. Фізична працездатність обмежена на 25% + порівняно із працездатністю здорової людини. 
  • Людина має проблеми з орієнтацією в просторі. Потребує спеціальних пристроїв (наприклад, окуляри або слуховий апарат).
  • У людини спостерігаються відхилення поведінки та психічного стану від загальноприйнятої норми. Для корекції поведінки потрібні певні умови чи фармацевтичні препарати. 

Які документи для оформлення пільг потрібні в Україні людині із 3 групою інвалідності?

Щоб оформити якусь пільгу інвалідам 3 групи в Україні, претенденти повинні надати державному службовцю один, два або всі наступні документи:

  1. Посвідчення інваліда 3 групи (підтверджує отримання людиною обговорюваного статусу). 
  2. Пенсійне посвідчення інваліда.
  3. Довідка про призначення соціальної допомоги конкретній людині.
  4. Довідка про інвалідність для тих людей, які з якихось причин не мають права на пенсію за віком або соціальною допомогою. 

Які виплати та пільги покладено інваліду 3 групи?

У Законі України «Про соціальний захист інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року виписано зобов'язання держави забезпечити людей з обмеженими можливостями умовами, що їх нівелюють зі здоровими громадянами у медичній, юридичній, економічній, соціальній та політичній сферах життя. 

Які конкретно виплати належать інвалідам 3 групи?

  1. Люди (діти) з інвалідністю отримують грошову допомогу, що дорівнює 60% від прожиткового мінімуму.
  2. Особи, які втратили працездатність, одержують 70% від встановленого прожиткового мінімуму.
  3. Пенсія, яка виплачується у зв'язку із встановленим статусом людини з інвалідністю, яку вони отримають, маючи певний трудовий стаж на момент отримання підстав (хвороба, травма) для набуття статусу інваліда 3 групи.
  4. Пенсія, розмір якої дорівнює 50% від тієї, яку отримують люди з досягнення пенсійного віку.
  5. Якщо трудовий стаж у претендента на пільги відсутній взагалі, то він може розраховувати на 60% від загальноприйнятого прожиткового мінімуму. 

Крім виплат у вигляді пенсій для інвалідів 3 групи передбачено низку пільг у сфері освіти, медицини, у житлово-комунальному господарстві (обов'язковий пандус у під'їзді або ліфт, що відкривається на 2-му поверсі). 

Які пільги належать людям з інвалідністю 3 групи у сфері освіти?

  • пріоритетне право зарахування до навчальних закладів різних рівнів акредитації, якщо набрано необхідного мінімуму балів на ЗНО;
  • можливість навчатися за індивідуальною програмою, вдома;
  • безкоштовне навчання у спеціалізованих школах – музична, мистецька, театральна, танцювальна;
  • отримання стипендії, незалежно від успішності чи місця у рейтингу. 

Перш ніж отримати професійну освіту чи перепідготовку, люди з інвалідністю 3 групи повинні уточнити медичні протипоказання та рекомендації щодо конкретного виду діяльності. 

Які пільги належать інвалідам 3 групи у питанні житлового забезпечення?

Діти та дорослі з інвалідністю 3 групи мають право на такі пільги:

  • Пріоритетне право участі у державних програмах, що стосуються придбання чи роздачі житла.
  • Право претендувати на обладнання житла, під'їзду, будинку пристроями, необхідними для самостійного пересування чи реабілітації (спортивний майданчик у дворі). 
  • Якщо людина з інвалідністю потрапляє до інтернату, на лікування, до санаторію до нього протягом року зберігається право на житлоплощу. Якщо людина знаходиться в інтернеті довше року, то її житлову площу може бути передана іншій людині з інвалідністю, яка потребує житлоплощі. 
  • Діти з інвалідністю, які позбавлені батьківського піклування, які проживають в інтернатах чи дитячих будинках сімейного типу, є право на отримання житла від держави або матеріальної допомоги, рівноцінної йому за вартістю. На житло можна претендувати після укладання медико-соціальної експертизи, яка дає висновок, що людина з інвалідністю може жити самостійно та сама себе обслуговувати. 

Теоретично житлові приміщення, у яких проживають люди з інвалідністю 3 групи, і навіть сходові клітини, вхід у під'їзд, мають бути забезпечені пандусами. В ідеалі, якщо немає можливості обладнати людині з інвалідністю спеціальні пристрої для самостійного пересування, то якимось чином має бути здійснено заміну житлоплощі. 

Зверніть увагу. Якщо статус інваліда 3 групи надано людині у зв'язку з дисфункціоналом опорно-рухової системи, то людина може претендувати на виділення їй органами місцевого самоврядування ділянки для будівництва гаражної споруди. Територія має бути максимально наближена до місця проживання претендента на пільгу. 

Пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг для інвалідів 3 групи законом в Україні не передбачені. Але у виняткових випадках люди з інвалідністю 3 групи та члени їхніх сімей можуть розраховувати на адресну, одноразову, цільову грошову допомогу, за допомогою якої вони зможуть погасити заборгованість за комунальні послуги. 

Інший варіант знизити навантаження комунальних послуг – отримати субсидію. Для цього людина з інвалідністю 3 групи подає заяву та звіт (декларацію) про сукупний сімейний дохід до найближчого ЦНАПу. Інвалід, що працює, вказує розмір своєї заробітної плати. Співробітники соцзабезу вивчають джерела доходу сім'ї-претендента на субсидію. У 2021 році субсидія нараховується кожен 6 місяців і підтверджується автоматично, якщо сім'я людини з інвалідністю 3 групи не купувала нічого (товар або послуга), що коштує дорожче 50 тисяч гривень протягом періоду користування попередньою субсидією. 

Коли призначається субсидія як пільга інвалідам 3 групи, то із сумарного сімейного доходу виключаються проплачені путівки до санаторіїв, придбання протезів, а також інших предметів, необхідних для самостійного обслуговування людини, а також матеріальні компенсації та страховки, які в деяких випадках отримують люди, які втратили функціонал унаслідок травм чи діяльності. 

Які пільги належать інвалідам 3 групи у питанні медичного забезпечення?

Для осіб з інвалідністю третьої групи в Україні розроблено низку пільг на отримання медичного обслуговування.

  1. Людям з інвалідністю безкоштовно покладено технічні засоби реабілітації — інвалідні візки, ролери, ролатори, фіксовані ходунки, протези, інші засоби пересування.
  2. Людям з інвалідністю покладено медичні вироби зі спеціальним функціоналом – зубні протези, вставні щелепи, очні протези, окуляри, слухові апарати, голосові апарати, ендопротези. 
  3. Автомобіль або багатофункціональні інвалідні візки з електроприводом можуть бути видані людині, якщо вона має спеціальний висновок соціально-медичної експертизи. 
  4. Людина з інвалідністю, яка не має іншого джерела доходу, крім пенсії, а також діти з інвалідністю мають право на безоплатне отримання медикаментів, які призначив лікар. 
  5. Люди з інвалідністю можуть розраховувати на безкоштовні путівки санаторно-курортного лікування, якщо є медичні показання. 

Які пільги належать інвалідам 3 групи щодо транспортного забезпечення?

Людям з інвалідністю надано 50% знижку на оплату проїзду у міжміських автобусах, поїздах, річковим транспортом, літаками в межах України. Знижка активується з 1 жовтня до 15 травня. 

Діти з інвалідністю 3 групи та особи, які їх супроводжують, мають право безплатного проїзду будь-яким видом комунального транспорту. Основна умова безкоштовного проїзду – пред'явлення посвідчення, яке підтверджує статус людини. 

Які пільги належать інвалідам 3 групи у питанні трудових прав?

Люди з інвалідністю 3 групи мають цілу низку пільг, які прописані Кодексом законів про працю (КЗпП).

  1. Їх приймають працювати без випробувального терміну – стаття 26 КзпПр.
  2. Людям з інвалідністю надають пільгові умови праці. Сюди входить скорочений робочий день, додаткове навчання або перекваліфікація, якщо немає протипоказань медико-соціальної експертизи відповідно до статті 172 КЗпП. 
  3. Інваліди 3 групи мають право на продовжену відпустку. Йдеться про 26 календарних днів відповідно до статті 6 Закону України «Про відпустки».
  4. Інваліди 3 групи мають право на відпустку власним коштом до 30 календарних днів – стаття 25 Закону України «Про відпустки».
  5. Люди з інвалідністю можуть взяти повну щорічну відпустку до того, як відпрацюють обов'язкові для всіх 6 місяців на одному робочому місці – стаття 10 Закону України «Про відпустки».
  6. Роботодавець зобов'язаний враховувати потреби інваліда 3 групи, тому має обладнати спеціалізовані або підходящі для реабілітації робочі місця. 

Увага! Якщо дисфункціонал, проблеми зі здоров'ям, каліцтва, професійні захворювання людина отримала на робочому місці, воно зберігається за ним до відновлення працездатності або до того моменту, поки вона сама не вирішить звільнитися. 

  • Звільнити інваліда з ініціативи роботодавця не можна!
  • Не можна перекладати його інше місце роботи без його згоди.
  • Не можна зупиняти його просування кар'єрними сходами.
  • Не можна укласти трудовий договір (контракт) з людиною на підставі того, що вона – інвалід. 

Ось список тимчасових періодів, коли інвалідність настала внаслідок трудових каліцтв, з наступним покладанням частини матеріальної відповідальності на роботодавця:

  1. Виконання професійних обов'язків, у тому числі під час відрядження. 
  2. Дорога на роботу та дорога з роботи.
  3. Період, коли людина знаходиться на території підприємства, включаючи обідню перерву та інші паузи між роботою. 
  4. Виконання громадських обов'язків, охорона правопорядку.
  5. Порятунок життя іншої людини.

Якщо інвалідність настала внаслідок професійного захворювання, то пенсію призначають у відповідність до трудового стажу людини. 

Порядок призначення пенсії інваліду 3 групи

Порядок призначення пенсії інваліду 3 групи виписано у законі України «Про пенсійне забезпечення». 

Базовий розмір пенсії інваліда 3 групи становить 40% його заробітної плати. Якщо людина має повноцінний трудовий стаж, то пенсія призначається в повному обсязі. Пенсія по інвалідності призначається довічно, якщо людина досягла пенсійного віку. Якщо група інвалідності змінюється чи знімається взагалі, відбувається перерахунок грошових виплат. 

Щоб підтвердити статус інваліда та його право на отримання пенсії, людина має регулярно відвідувати засідання медичної комісії. Якщо людина на комісію не є, всі її пільги знімаються. Якщо він надасть поважну причину неявки на комісію, виплати відновлюються, а гроші відшкодовуються. 

Якщо комісія визнала інваліда 3 групи здоровим, то всі виплати та пільги діють до завершення місяця, коли було зроблено висновок медичної комісії. 

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Свіжі питання в базі
Наші відгуки

Дуже дякую за розгорнуту консультацію та небайдуже ставлення до своїх клієнтів! Рекомендую!

Olga , 21.06.2022 18:49

Дуже вдячний Анастасії за оперативність, змістовність та доступність відповідей. Не пожалкував жо...

Павло , 02.02.2023 17:05

Дякую за консультацію!

Олександр , 26.06.2022 17:03

Все быстро, конструктивно и понятно. Остался доволен консультацией

Артур , 18.12.2022 13:02

Все в лучшем виде, очень рекомендую

Артем , 31.03.2022 09:14

Я все зрозумів. Дуже дякую.

Олег , 29.12.2021 14:06

Консультацію отримала в повній мірі. Дякую. Але для себе зрозуміла, що наші походеньки по сходах ...

Людмила , 20.11.2022 16:32

Консультацію задоволений. Приємній досвідчений фахівець рекомендую для людей цінуючих свій час та...

Олександр , 23.11.2021 16:41

Дякую за чітку і зрозумілу відповідь!!!

Аліна , 11.11.2021 16:42

Дякую,за інформацію,ви мені дуже допомогли.

Ульяна , 14.05.2020 04:35
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram