Серед усіх правопорушень, в адміністративному кодексі України виділено окрему статтю за номером 173, яка передбачає покарання за дрібне хуліганство. Про що в ній йдеться і що належать до поняття дрібного хуліганства в Україні, розглянемо далі.
Стаття 173 адміністративного кодексу України визначає низку дій, що порушують громадський порядок, але при цьому не можуть бути визначені як кримінальне діяння. Неналежна поведінка в громадських місцях, лайка, нецензурна лексика, образливе приставання до громадян — усе це стосується поняття дрібного хуліганства.
Порушник при доведеній вині несе адміністративну відповідальність і зобов'язаний виплатити штраф від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів. У 2021 році сума неоподатковуваного мінімуму для норм адміністративного законодавства становить 1135,00 грн. Крім цього, порушнику можуть присудити виконання виправних робіт, або він може бути поміщений під адміністративний арешт.
Адміністративні стягнення в Україні можуть бути застосовні до дієздатних осіб, які досягли 16-річного віку.
Найчастіше правопорушення скоюють особи які:
До дрібного хуліганства можна віднести такі дії:
Законом, громадські місця визначені як такі, де проводять час різні люди з метою відпочинку, дозвілля, розваги тощо, при цьому ці місця не є особистою власністю порушника. Це можуть бути як різного роду заклади та торгові об'єкти, так і розважальні зони, заходи, приміщення, території на відкритих ділянках – парки, зоопарки, сквери, вулиці та інші місця.
Крім цього, при визначенні дрібного хуліганства, виділяють окремі особливості поведінки порушника:
Найчастіше порушниками виявляються неповнолітні особи віком 14-18 років, а також молодь до 25 років. Порушення відбуваються нерідко під впливом алкоголю чи наркотичних речовин.
Згідно з чинним законодавством України, у 2021 році, за дрібне хуліганство можуть бути застосовані два види адміністративної відповідальності:
Правову підставу визначення дрібного хуліганства у суді, розглянемо далі.
До суддівських протоколів, зокрема постанови №10 «Про судову практику у справах про хуліганство» від 22.12.2006 року внесено зміни, згідно з якими регіональні суди України зобов'язані своєчасно та законно розглядати всі справи про дрібне хуліганство .
Відповідно до внесених змін, було зроблено висновки, що за правильного та своєчасного розгляду адміністративних та кримінальних справ щодо дрібного хуліганства в Україні, можна значно покращити ситуацію в країні. Негайна реакція суду на правопорушення захищає нормальні умови життя громадян України та здатна відновити порушені права потерпілих осіб.
Кваліфікація "дрібне хуліганство", згідно зі ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, може бути присвоєно провини, характер яких не був особливо цинічним чи зухвалим.
Якщо правопорушення було скоєно з особливою зухвалістю та цинічністю, то покарання має бути іншим. До порушень громадського порядку такого плану належать:
При заповненні протоколу про правопорушення адміністративного характеру необхідно вказувати:
Якщо даних недостатньо і доповнити немає можливості, суд повинен повернути матеріали до органів внутрішніх справ, щоб їх додатково оформити.
При оформленні справ за статтею про дрібне хуліганство необхідно дотримуватися певних правил:
Такий вид правопорушень, як дрібне хуліганство, аналогічно іншим складається з 4 складових:
Щоб правильно кваліфікувати провину, потрібна обов'язкова наявність усіх чотирьох складових. Якщо один або кілька елементів відсутні, кваліфікувати його як правопорушення, не можна.
Об'єктом, коли має місце дрібне хуліганство, виступають громадські норми порядку. Суб'єктом є людина, яка їх порушила. У законодавстві України визначено вік особи, яка може виступати як самостійний суб'єкт – не менше 16 років. При цьому обвинувачений повинен бути визнаний дієздатним та психічно осудним.
Об'єктивною стороною при дрібному хуліганстві визнають ті протизаконні дії та поведінку, які вчинив суб'єкт.
Суб'єктивною є злочинний намір винуватця злочину, який у свою чергу повинен розуміти, що його дії незаконні.
Щоб кваліфікувати правопорушення як дрібне хуліганство, постраждала сторона не повинна перебувати з порушником у родинних зв'язках або знайомим, з якими були загострені взаємини.
За відсутності одного з елементів довести склад злочину неможливо, так порушник міг не мати наміру турбувати громадські порядки.
Для визначення видів такого правопорушення як дрібне хуліганство необхідно чітко визначити його ознаки.
Псування майна у сфері адміністративного права, може відрізнятися від псування майна у сфері кримінального права, як оцінкою збитків у грошовому еквіваленті, але й характером скоєння правопорушення.
Крім цього, до категорії дрібного хуліганства, згідно із законодавством України 2021, можна віднести такі провини:
Відмінність адміністративного від кримінального діяння полягає насамперед у визначенні. Дрібне хуліганство відносять до адміністративного, а хуліганство до кримінального правопорушення. Останнє відрізняється особливим цинізмом та грубими порушеннями громадського порядку.
Згідно з кримінальним кодексом України, визначено три види такого правопорушення:
З усіх питань щодо хуліганства чи дрібного хуліганства можна звертатися до юристів, які консультують громадян та гостей України на порталі 2B2 Consult.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В