Оплата за виконання обовязків за вакантною посадою?

Мене було прийнято на посаду економіста, але фактично протягом 8 місяців я змушена була безоплатно і без оформлення  виконувати роботу начальника відділу, посада якого була вакантною. Через 8 місяців я подала заяву на звільнення і мене відразу призначили в.о.начальника відділу на 3 місяці з доплатою до різниці в окладах, премія на цю різницю не нараховувалась.  Працювала я по 12 годин при 8 годинному робочому дню,щоб виконати свою роботу і роботу начальника відділу (в підтвердження  мого ненормованого робочого дня мені видали спеціальний пропуск, який дозволяв у будь який час знаходитись на підприємстві )


Через 1,5 місяці , з ціллю підписання деяких паперів,  мене призначили в.о.заступника генерального директора на період  її тимчасової відсутності (відпустки),з доплатою до різниці в окладах. Після закінчення відпустки заступника генерального директора, мені ще майже місяць нараховували з/плату   в.о.начальника відділу . Ще через майже 2 місяці прийняли нового начальника на вакантну посаду начальника відділу .


Коли я подала заяву на додаткову відпустку за ненормований робочий день, начальник відділу кадрів мені відмовила, повідомивши що колективним договором додаткова відпустка для в.о. не передбачена.


Прошу надати  роз’яснення,  чи можна було вважати мене прийнятою на вакантну посаду начальника відділу після двох місяців роботи,та чи потрібний був наказ на призначення мене знову  в.о.  начальника відділу, після виходу з відпустки заступника генерального директора?


 Чи потрібний був наказ на припинення моїх повноважень через три місяці після призначення мене в.о начальника відділу?


     Після 3 місяців в.о. мені автоматично перестали  оплачувати в.о.


     Після призначення нового начальника відділу, мене змушували безоплатно виконувати його роботу , тому, що новому начальнику був потрібен час, щоб навчитись.


Чи потрібний був наказ на припинення моїх повноважень у звязку з призначенням нового начальника?


 Чи має право новий начальник відділу  усним розпорядженням знову безоплатно та без оформлення змушувати мене виконувати свої  обов׳ язки,посилаючись на те, що моєю посадовою інструкцією передбачено виконання розпоряджень начальника відділу ?


Чи повині мені були оплачувати понаднормову працю,адже в табелі ставили 8 годинний робочий день, чи це був дійсно ненормований робочий день?


Не допускається прийняття в.о.на вакантну посаду. Чи можна  вважати моє виконання обов`язків начальника відділу випробувальним терміном?


Прошу надати роз’яснення,як правильно повинні були оформити та оплачувати  моє заміщення начальника відділу та заступника генерального директора.

31.08.2019 18:05 6175

Консультація виконавця

Альона Новікова
Адвокат
У сервісі: 5 років
2 відгука (2 +) (0 -)
Консультацій: 9

Доброго вечора!


Щодо питання : «чи можна було вважати мене прийнятою на вакантну посаду начальника відділу після двох місяців роботи,та чи потрібний був наказ на призначення мене знову  в.о.  начальника відділу, після виходу з відпустки заступника генерального директора?»


Відповідно до ст. 24 Кодексу законів про працю в Україні (далі – КЗпП), працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.


Таким чином Вас мали прийняти на посаду начальника відділу до початку виконання Вами цієї роботи. Якщо Вас допустили до виконання фактичної роботи начальника відділу без документального оформлення – це грубе порушення законодавства, але вважати Вас прийнятою на посаду начальника відділу на даний момент неможливо. Ви маєте право звернутись до суду і встановити факт виконання Вами роботи начальника відділу і зобовʼязати Вашого роботодавця внести відповідний запис до трудової книжки і виплатити Вам різницю у заробітній платі.


Наказ або письмовий трудовий договір обовʼязковий при прийнятті особи на роботу або при переведенні на іншу посаду. Законом не передбачено можливості допустити працівника до виконання робіт без укладення трудового договору (або наказу).


У разі, якщо Ви виконували обовʼязки заступника генерального директора або начальника відділу, це мало б бути на підставі наказів і з Вашої згоди.


 


Щодо питання: «Чи потрібний був наказ на припинення моїх повноважень через три місяці після призначення мене в.о начальника відділу?»


Так такий наказ був необхідний. Відповідно до листа Мінпраці України  від 20.01.2005 № 18-23, тимчасове виконання обов'язків за посадою відсутнього  працівника    покладається    на    іншого    працівника   наказом (розпорядженням) по підприємству.


 


Щодо питання: «Чи потрібний був наказ на припинення моїх повноважень у звязку з призначенням нового начальника?»


Так, всі кадрові зміни оформлюються наказами або розпорядженнями.


 


Щодо питання: «Чи має право новий начальник відділу  усним розпорядженням знову безоплатно та без оформлення змушувати мене виконувати свої  обов׳ язки,посилаючись на те, що моєю посадовою інструкцією передбачено виконання розпоряджень начальника відділу ?»


Ні. Відповідно до ст. 31 КЗпП, власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. Ви маєте виконувати лише прямо передбачені в посадовій інструкції обовʼязки. Також всі посадові інструкції не повинні суперечити кваліфікаційним характеристикам посад, які наведені в Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників та класифікатора професій.


Всі розпорядження якими змінюються Ваші робочі обовʼязки мають бути оформленні письмово і не суперечити чинному законодавству.


 


Щодо питання: «Чи повині мені були оплачувати понаднормову працю,адже в табелі ставили 8 годинний робочий день, чи це був дійсно ненормований робочий день?»


Якщо в табелі ставили 8 годин то і оплата здійснюється за 8 годин. Якщо фактичний робочий час не відповідає дійсності, то це порушення законодавства про працю. Для того щоб встановити, що дійсно робочий день був ненормований, необхідно звертатись до суду.


 


Щодо питання: «Чи можна  вважати моє виконання обов'язків начальника відділу випробувальним терміном?». Ні. Відповідно до ст. 26 КЗпП, при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.


 


Щодо питання: «як правильно повинні були оформити та оплачувати  моє заміщення начальника відділу та заступника генерального директора».


Оформено заміщення мало бути письмовим наказом або розпорядженням.


Відповідно до ст. 105 КЗпП працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника.


Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі. Ви маєте право ознайомитись із текстом колективного договору підприємства направивши туди запит на доступ до публічної інформації.


Сподіваюсь, що я відповіла на усі Ваші запитання!


З повагою, адвокат А. І. Новікова

Якщо подобається, тисни кнопку
  • Людмила
    Людмила
    4 роки

    Дуже вдячна. Але я не зовсім зрозуміла. Можливо уточнити. Наказом по підприємству я була призначена виконуючим обов’язки на вакантну посаду начальника відділу сроком на три місяці з доплатою до посадового окладу у вигляді різниці в окладах. Заяву на призначення мене виконуючим обов’язки начальника фінансово-економічного відділу (далі-ФЕВ ) з випробувальним терміном я не писала. В наказі на призначення мене виконуючим обов’язки начальника ФЕВ я не пам’ятаю, щоб була прописана умова про випробувальний термін. Чи змінює ситуацію наявність , чи відсутність у наказі на призначення виконуючим обов’язки за вакантною посадою умови про випробувальний термін? Установлення роботодавцем випробувального строку в односторонньому порядку не передбачено. Випробувальний строк не встановлюється в разі переведення працівника з іншого підприємства чи переведення на іншу посаду на цьому ж підприємстві. Законом забороняється призначення в.о. на вакантну посаду. Чи можна було вважати мене прийнятою (переведеною) на вакантну посаду начальника відділу після двох місяців моєї роботи в.о.начальника відділу,та вимагати внесення запису до трудової книжки про переведення мене на посаду начальника відділу з відповідною оплатою праці,чи я була переведена тільки на три місяці,які потрібно вважати випробувальним терміном? Чи потрібний був наказ на припинення моїх повноважень (істотну зміну умов праці) через три місяці після призначення мене в.о начальника відділу, чи достатньо було того, що у наказі про призначення мене на вакантну посаду був вказаний термін призначення- на 3 місяці? У разі відсутності умови , потрібно щоб суд визнав незаконним тимчасове призначення мене на вакантну посаду на 3 місяці, та змусив підприємство визнати мене призначеною на посаду начальника відділу з відповідним записом до трудової книжки? У разі відсутності умови,я маю право вимагати відповідної оплати, адже наказу про переведення мене на посаду економіста не було, а також я маю право не на оплату понаднормової праці, а на додаткову відпустку за ненормований робочий день? Чи потрібно мені буде доводити на суді, що і після 3-х місячного терміну і навіть після призначення нового начальника відділу (бо вона не вміла) я виконувала обов’язки начальника відділу, чи достатньо того, що не було наказу про переведення мене на посаду економіста? Підприємства добровільно не погодиться. Можливо вирішити це питання через Держпрацю, чи лише через суд? Чи має сенс звернення до суду у разі наявності в наказі на призначення виконуючим обов’язки на вакантну посаду умови про випробувальний термін (я не впевненна на 100 відсотків, а копію наказу мені не дають)?

    Побачити вiдповiдь на вiдгук
    • Адвокат Альона Новікова, фото
      Адвокат
      У сервісі: : 5 років
      2 відгука (2 +) (0 -)
      Залишив коментар: : 05.09.2019 16:04

      Доброго дня! 1. Якщо в наказі не було зазначено про випробувальний термін, то такого терміну не було. 2. Якщо наказу про переведення (прийняття) Вас на вакантну посаду не було, то і запис в трудову книжку не вноситься. 3. Наказ про припинення повноважень повинен бути. Але, якщо Ви продовжували отримувати доплату, то можна звернутись до Держпраці. 4. В суді Ви маєте довести, що дійсно виконували обовязки керівника і тому маєте право на запис в трудову книжку та доплату. 5. Довести, що у Вас був ненормований робочий день складніше всього, адже було проставлено 8-годинний робочий день. Загалом: Можна звернутись і до Держпраці і до суду. Але зобовязати підприємство внести запис до трудової книжки та здійснити доплату може лише суд. Держпраця може здійснити перевірку, встановити певні обставини (якібудуть прийняті судом як доказ) та оштрафувати підприємство.

Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram