Багатьох наших співвітчизників хвилюють питання призову в армію офіцерів запасу (ОЗ). Цей захід проводиться за наказом МОУ, який був підписаний в кінці весни 2017. Далі ми розповімо:
Наказ 2017 року стосується всіх громадян, які навчалися на військовій кафедрі і закінчили її, якщо у них немає законних підстав для отримання документа про відстрочку або повне звільнення від служби.
Всі правила і сам процес призову ОЗ описаний в інструкції Міноборони. З неї нескладно дізнатися, що виклик на службу можуть отримати всі громадяни України не старше 43 років:
Такі особи мають право служити в ООС за умови, що вони самі хочуть цього і подають відповідну заяву. У подібних випадках їм треба буде пройти спеціальний курси перепідготовки тривалістю 3 місяці, проведені в ВУЗах нашої країни.
Військкомат може відправити офіцерів запасу в армію на період до 18 місяців. Перший день їх служби - дата відправлення призовника з РВК в частину, останній - день виключення офіцера зі списків військового складу.
ОЗ, які отримали виклик, повинні відвідати позначений в ньому пункт збору в строго обумовлений час. Неявка розглядається як ухилення від виконання обов'язку перед батьківщиною. За неї в законодавстві передбачена відповідальність. Зверніть увагу! Якщо людина не приходить по порядку, маючи поважні причини, він зобов'язаний підтвердити їх документально.
Заклик проводиться після проходження медкомісії (ВКК). За підсумками проведеного лікарського обстеження в армію направляються придатні за станом здоров'я громадяни.
Цікавить нас категорія призовників користується всіма пільгами, покладеними для офіцерів-контрактників, їх правами. За громадянами з первинним військовим званням зберігається посаду і робоче місце, середня заробітна плата на підприємстві, де вони працевлаштовані. Ця вимога виконується всіма роботодавцями, включаючи і фізосіб-підприємців.
Додатково офіцери запасу отримують грошове забезпечення. Воно видається згідно ЗУ «Про соцзахист військових» з коштів Держбюджету.
В обласних комісаріатах функціонують спеціальні комісії. Вони називаються атестаційними. На них покладено завдання щодо прийняття рішень про відстрочку для ОЗ. Така, відповідно до положень ЗУ «Про ВО і ВС», покладена:
Відстрочка по роботі покладена ОЗ наступних категорій:
Військовозобов'язані, які перебувають під слідством, проти яких порушено кримінальну справу, також покладена відстрочка. Вона діє до моменту, поки суд не винесе відповідну постанову.
Важливо! ОЗ, які користуються відстрочкою, повинні до 1 жовтня кожного року підтверджувати документально своє право на неї. Якщо цього не робити, військовозобов'язаного можуть викликати в РВК і закликати в армію.
Якщо офіцер запасу визнається непридатним (тимчасово) за результатами проходження медкомісії, йому дається річна відстрочка. Через 12 місяців медичне обстеження проводиться знову. Уникнути призову можуть і особи, які навчаються в:
Відстрочка для навчання надається за весь термін отримання освіти тільки 1 раз. Якщо призовник був відрахований за невиконання навчальних планів, порушення дисципліни або положень договору, за власним бажанням, військкомат надішле йому повістку. Повторне надходження в освітній заклад не дає права на ще одну відстрочку.
Нюанс! Якщо призовник був змушений піти в академічну відпустку (перервати навчання) за сімейними обставинами або стану свого здоров'я, право на відстрочку залишається за ним. Воно також зберігається при перекладі військовозобов'язаного з одного навчального закладу до іншого (мова йде виключно про денних відділеннях вузів, ПТУ і так далі).
Тимчасово не підлягають призову громадяни, у яких є:
Відстрочка дається і особам, які мають статус дітей без батьківського піклування або сиротам.
ОЗ, що служили в армії, не призиваються. У мирний час від призову, крім того, звільняються громадяни:
Офіцер запасу має можливість звільнитися зі служби достроково в наступних ситуаціях:
Нижче наводиться список поважних причин і сімейних обставин, які є підставою для звільнення військових зі служби:
Медобстеження у військовому комісаріаті здійснюється за вимогами, викладеними в Наказі 402 Міністерства оборони. У Додатку 1 до нього дається перелік хвороб, наявність яких звільняє офіцерів запасу від армійської служби.
Після проходження медогляду ВКК видає свій висновок. У ньому вказується одна з далі наведених формулювань:
Порядок і правила проходження медичної комісії описаний в «Положенні про ВКК в ЗСУ» (23 розділ).
Офіцери запасу зобов'язані пройти медичне обстеження і в разі призову на службу, і з метою надання відстрочки. Якщо громадянин отримав повістку і не з'явився на огляд, закон розглядає таку дію як ухилення від свого обов'язку. За подібні дії йому доведеться нести відповідальність:
Вибір конкретного виду відповідальності залежить від безлічі об'єктивних і суб'єктивних факторів. Якщо медкомісія була пройдена з вини офіцера запасу, небезпека залучення його до кримінального покарання істотно збільшується. Суди розглядають як ухилення ситуації, коли громадянин не повернувся до військкомату після того, як його відправили за довідками в наркологічний і психологічний диспансери, для здачі аналізів і проходження будь-яких додаткових лікарських оглядів та діагностичних заходів.
Зверніть увагу! Навіть, коли у громадян є законні підстави для відстрочки, вони зобов'язані проходити медичну комісію в РВК.
Точно також офіцери запасу не мають права ігнорувати повістки з військкомату, маючи офіційне звільнення від призову за всіма причин за винятком випадків їх зняття з обліку за станом здоров'я або віком. Додамо, що всі військовозобов'язані повинні інформувати РВК про зміну свого:
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В