Опікунство чи піклування в Україні найчастіше потрібне дітям-сиротам, позбавленим батьків. Але це далеко не єдина категорія громадян, які потребують піклування дієздатної особи. Непоодинокі випадки, коли опікуватися необхідно не тільки дітей, а й дорослих, не здатних подбати про себе самостійно, таким чином, забезпечуючи їм нормальні умови життя.
У будь-якому випадку питання захисту прав дітей та інших недієздатних громадян вирішуються відповідно до законодавства та з урахуванням думки самих опікуваних. Розберемо, коли опіка необхідна у кожному конкретному випадку, які документи потрібно зібрати, щоб стати опікуном, і в чому різниця між опікунством, піклуванням та усиновленням.
Часто, не знаючи точного визначення, люди потрапляють у ситуацію, коли всі їхні дії щодо турботи про іншу людину виявилися неправомірними або не тими, які були необхідні.
Опіка — утримання та виховання дитини до 14 років дорослою людиною, прийняття неповнолітньої в сім'ю та відстоювання її інтересів надалі, але до певного терміну. Опікунство має обмежені рамки - умовний, тимчасовий діапазон, після закінчення якого опікун і опікуваний втрачають усі права та обов'язки один перед одним.
Опікунство - те саме опікунство, тільки здійснюється над:
Усиновлення - процес встановлення на дитину прав батьків, при цьому кровні батьки втрачають усі права на дитину. Усиновити або удочерити дитину можна лише на все життя, а не тимчасово, це головна відмінність від опікунства. Друга відмінність полягає в тому, що біологічні батьки, якщо вони живі, хочуть і можуть знову стати повноцінними батьками у разі опіки. Вони можуть це зробити одразу після закінчення терміну опікунства.
Зазначимо, що згідно з 212 та 244 СК України, опікун повинен відповідати певним критеріям, наприклад, бути адекватним і психічно врівноваженим, не зловживати алкоголем, бути байдужим до наркотиків.
Права малолітніх та всі умови опікунства та піклування прописані у Сімейному та Цивільному кодексах України. Саме цими законодавчими документами оперує суд та органи опіки, влаштовуючи дітей у сім'ї. Але, спочатку, зазвичай, діти, яким загрожує небезпека, голод тощо. буд. потрапляють у дитячі будинки чи спеціальні притулки.
Якщо вирішили оформити опікунство, або зіткнулися з несправедливим зверненням до малолітніх, і вам не байдуже майбутнє цієї людини, буде корисно вивчити перелік документів:
Найкраще керуватися саме цим законодавством. У цих документах докладно описуються етапи оформлення опікунства і піклування, хто має право стати опікуном, і кого можна опікувати, а кого немає.
Практика показує, що оформляють опікунство в Україні найчастіше над малолітніми дітьми, які втратили опіку або обмежено її отримують з різних причин:
Ще опікунами можна стати, якщо взяти дитину під опіку з дитячого будинку. У цьому випадку оформлення документів також відбуватиметься письмово через службу органів опіки.
Зверніть увагу! Відповідно до частин 1 і 2 ст. 60 ЦК України опікунство над малолітніми та неповнолітніми підлітками можуть призначати саме органи опіки, якщо процес з конкретної нагоди не перебуває у компетенції суду.
Бажаючим швидко оформити опікунство над дитиною, інвалідом чи пенсіонером в Україні, відповімо, що ця процедура не миттєва. І перш, ніж органи опіки розглянуть вашу заяву, їм необхідно перевірити всі подані документи на відповідність протягом 10 днів, а також звірити дані про громадянина, який хоче стати опікуном/піклувальником, перевіривши його адресу, житлоплощу, повноваження, поспілкувавшись з дитиною, та , з'ясувавши серйозність намірів самого опікуна взяти він відповідальність.
Збір документів:
За законом опікун може мати нерухомість або мати. У другому випадку опікунство здійснюватиметься за місцем прописки дитини. Після перевірки документів у службі у справах дітей опікуну необхідно пройти курс опікунства. Для родичів цей етап оформлення не є актуальним.
Майбутньому опікуну видається направлення на медкомісію, включаючи обов'язково проходження психіатра та нарколога. Довідку про стан здоров'я та відсутність серйозних порушень слід віднести до служби у справах неповнолітніх.
Як було зазначено, піклування — це право забезпечувати матеріально частково недієздатного дорослого громадянина, доглядати його та підтримувати морально, діючи на користь інваліда або підлітка від 14 до 18.
Важливо! Піклування оформляється лише через суд. Тобто рішення про визнання людини недієздатною приймається у судовому порядку. У разі якщо довести недієздатність індивіда не вдалося, суд відмовить у праві на піклування.
Опікун повинен бути визнаний абсолютно здоровим, не мати залежностей та діяти на користь підопічного. Він має право використовувати майно опікуваного особи у своїх цілях, якщо це не суперечить інтересам, здоров'ю та життю людини.
Над ким можуть взяти піклування згідно із законом? Піклуванню підлягають:
Важливо знати таке - інвалідам 2 та 3 групи призначається патронаж. Інваліди цих груп вважаються частково недієздатними людьми, їм потрібна допомога та призначення патронажного догляду.
Необхідні документи:
Право для оформлення піклування на себе мають родичі громадянина з інвалідністю, а також сторонні люди, які доглядають його.
Піклування буває повним або частковим. Друге відносять до патронажу і стосується людей з обмеженою дієздатністю, без сильних психічних відхилень.
Повне піклування оформляється в суді, але спочатку в органах опіки та піклування. Такий складний процес через те, що спочатку необхідно визнати людину психічно нездоровою за рішенням суду.
Особі, яка бажає взяти на піклування людину з інвалідністю, потрібно зібрати пакет документів, який включає деякі відмінності від документів для оформлення опіки. Додатково до органів опіки необхідно принести: автобіографію та характеристику з місця роботи майбутнього піклувальника, згоду всіх членів сім'ї на оформлення піклування, акт, виписаний під час огляду житла.
Після розгляду всіх документів органи опіки передають їх у разі потреби до суду, де приймається остаточне рішення про піклування.
Цікаво знати! Опіка, як і опіка в Україні, щомісяця оплачується в сумі двох прожиткових мінімумів. Тому після оформлення опікунства слід звернутися до відповідних органів для нарахування допомоги. Дієздатному громадянину нараховуватимуться виплати — допомога з догляду за старим, сиротою або неповнолітнім.
Сума відрізняється залежно від віку дитини та на період 2021-2022 років становить близько 3000 грн на місяць. Щодо пільгових виплат за піклування над дорослим, пенсіонером, інвалідом, то суми нарахувань розраховуються у відсотковому співвідношенні від прожиткового мінімуму в Україні. Таким чином виплата становитиме лише частину прожиткового мінімуму.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В