Оформлення та призначення пенсії

Оформлення та призначення пенсії
Оформлення та призначення пенсії
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Пенсійне забезпечення в Україні має трирівневу систему пенсійного страхування:

 • солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
 • накопичувальна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
 • система недержавного пенсійного забезпечення

В даний час громадяни України отримують пенсії із солідарної системи, тобто з Пенсійного фонду України.

Другий рівень пенсійного забезпечення - державна накопичувальна система запланований на 2020-2021 роки.

Недержавне пенсійне страхування (НПС) в Україні тільки розвивається і не всі громадяни довіряють, в повній мірі, цим видом страхування.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» основними видами державних пенсійних виплат є:

 • пенсія за віком
 • пенсія по інвалідності
 • пенсія по втраті годувальника

Крім цього в Україні передбачені інші види пенсій, які регулюються окремими законодавчими актами, а саме такі пенсії:

 • пенсії за вислугу років
 • соціальні пенсії
 • пільгові пенсії
 • пенсії військових
 • пенсії чорнобильцям
 • інші види спеціальних пенсій

Процедура звернення за призначенням пенсії та призначення пенсії встановлено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Правлінням ПФ України №22-1 від 25.11.2005 року (з наступними змінами і доповненнями), зареєстрованим в Мін'юсті 24.12.2005 року за № 1566/11846 (далі по тексту - Порядок).

Для призначення пенсії за віком необхідно звернутися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше одного місяця до дня досягнення пенсійного віку.

Документи на пенсію подаються до територіального органу Пенсійного Фонду. Якщо майбутній пенсіонер не працює, то він звертається особисто, якщо - працює, то він може подати документи як самостійно, так і через відділ кадрів підприємства, установи, організації, в якому він працює.

Пенсія призначається з дня звернення особи за її оформленням, але є випадки, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме:

 • пенсія за віком призначається з дня, наступного за днем ​​досягнення пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше 3 місяців з дня досягнення віку;
 • пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення проводилося не пізніше 3 місяців з дня встановлення інвалідності;
 • пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, наступного за днем ​​смерті годувальника, якщо звернення надійшло протягом 12 місяців з дня смерті.

Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Фонду зобов'язані письмово повідомити майбутніх пенсіонерів, як працюють, так і непрацюючих громадян, про виникнення у них права на призначення пенсії, порядку її оформлення та виплати. На практиці органи Пенсійного фонду майже ніколи не надсилають громадянам зазначених письмових повідомлень.

Відповідно до п. 2.1 Порядку для призначення пенсії за віком подається відповідна заява, до якої додаються:

 • паспорт або інший документ, що засвідчує особу (місце проживання і вік);
 • ідентифікаційний код (при його відсутності через релігійні переконання - копія сторінки паспорта з відповідною відміткою);
 • документи про трудовий стаж (трудова книжка, диплом про навчання, військовий квиток, довідки, свідоцтва про народження дітей, трудові договори і т.д.);
 • довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 1 липня 2000 року - індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку;
 • документи, що підтверджують особливий статус особи (посвідчення учасника бойових дій, посвідчення учасника - ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, довідка МСЕК про визнання особи інвалідом і т. Д.);

Документи, необхідні для призначення пенсії, подаються як в оригіналі, так і у вигляді копій, завірених нотаріально або засвідчених адміністрацією підприємства, що подає документи пенсіонера або органом, який призначає пенсію (п. 30 Порядку).

Розглянувши заяву про призначення пенсії, ПФ приймає рішення в письмовому вигляді, яким або призначає пенсію, або відмовляє у її наданні. Термін прийняття такого рішення становить 10 днів з дня надходження заяви разом з необхідними документами.

Якщо майбутній пенсіонер надав не всі необхідні документи, то рішення приймається не пізніше 10 днів з дня надходження до органу ПФ останнього документа, необхідного для призначення виплат. На надання необхідних документів надається три місяці. Якщо ж за цей термін документи так і не були надані, то рішення приймається не пізніше 10 днів з дня закінчення тримісячного терміну для надання документів. Письмове рішення видається пенсіонеру особисто в руки або надсилається поштою. Нарахування та виплата (одержання) першої пенсії проводиться не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення громадянину пенсії.

Виплату пенсій здійснюють підприємства поштового зв'язку та банківські установи.

Згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії в солідарній системі залежить від:

 • тривалості страхового стажу
 • величини заробітку, з якого сплачено страхові внески

Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат) не може перевищувати 10 ПМ, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Винятком є ​​доплати до надбавок окремим категоріям осіб за особливі заслуги перед Україною.

Якщо ПФ, розглянувши документи пенсіонера, прийняв рішення, яке вважається пенсіонером незаконним, або ПФ здійснив інші дії (бездіяльності) щодо пенсіонера, то ці рішення, дії (бездіяльності) пенсіонер може оскаржити в такий спосіб:

 • подати письмову скаргу до вищого органу ПФ в місячний термін з моменту отримання рішення, з яким він не згоден;
 • подати в суд позов в строк не пізніше 6 місяців з дня, коли дізнався або повинен бути дізнатися про порушення свого права (якщо до цього він звернувся зі скаргою до органу ПФ, то на звернення є три місяці з дня вручення рішення за результатами розгляду скарги).

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 2 годин на офіційному бланку В2В

Трудове право
Чи прирівнюється стаж роботи державним виконавцем до стажу державного реєстратора?
Чи прирівнюється стаж роботи державним виконавцем до стажу державного реєстратора?
29.01.2020 14:30 1055
Відповів
Рейтинг:
Пенсійне право
Страховий стаж та пільгова вислуга років
З лютого 2000 року до теперішнього часу, проходжу службу в підрозділі ДСНС України.На порталі електронних послуг ПФУ зазначено страховий стаж 3 рок...
31.01.2020 00:43 689
Відповів
Микола Лях
Рейтинг: 95676
Пенсійне право
Как выбрать период (какие года) для начисления пенсии?
Года для начисления пенсии выборочные или строго 5 лет подряд?
04.03.2020 18:29 988
Відповів
Микола Лях
Рейтинг: 95676
Пенсійне право
Щодо часу поновлення виплат раніше призначених пенсій громадянам України, які виїхали на постійне місце проживання за кордон (аналітичний огляд практики Верховного Суду України за 2009-2020)
Складність цієї виняткової правової проблеми полягає у тому, що процесуальний закон щодо визначення строків звернення до суду не містить особливост...
17.03.2020 22:44 834
Відповів
Володимир Десятник
Рейтинг: 1366
Наші відгуки

Спасибо большое за помощь! Очень благодарна и всем рекомендую!

Ирина , 13.12.2019 14:09

Дякую за допомогу

Юлія , 02.01.2020 17:15

Спасибо. Все четко и по делу.

Руслан , 04.01.2020 22:21

Все ясно, спасибо

Владимир Пономаренко, 16.01.2019 11:29

Спасибо большое!! Все доступно и понятно!

Татьяна , 11.12.2019 22:08

Дякую Вам Велике!Дуже грамотно і оперативно!Я стільки корисної інформації отримала! Ще й за такі ...

Надія , 19.06.2020 18:24

Дякую!

Андрей , 25.06.2020 11:48

это я и до Вашего сайта прочитал в свободном доступе. Рассчитывал на телефонную консультацию, в о...

Максим , 05.01.2020 17:00

спасибо за консультацию

Влад , 05.12.2019 20:37

Нібито все чітко і ясно. Наскільки так воно і є, перевірити важко, бо тоді треба консультуватися ...

Марина , 30.06.2020 16:35
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання