Пенсійне забезпечення в Україні має трирівневу систему пенсійного страхування:
В даний час громадяни України отримують пенсії із солідарної системи, тобто з Пенсійного фонду України.
Другий рівень пенсійного забезпечення - державна накопичувальна система запланований на 2020-2021 роки.
Недержавне пенсійне страхування (НПС) в Україні тільки розвивається і не всі громадяни довіряють, в повній мірі, цим видом страхування.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» основними видами державних пенсійних виплат є:
Крім цього в Україні передбачені інші види пенсій, які регулюються окремими законодавчими актами, а саме такі пенсії:
Процедура звернення за призначенням пенсії та призначення пенсії встановлено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Правлінням ПФ України №22-1 від 25.11.2005 року (з наступними змінами і доповненнями), зареєстрованим в Мін'юсті 24.12.2005 року за № 1566/11846 (далі по тексту - Порядок).
Для призначення пенсії за віком необхідно звернутися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше одного місяця до дня досягнення пенсійного віку.
Документи на пенсію подаються до територіального органу Пенсійного Фонду. Якщо майбутній пенсіонер не працює, то він звертається особисто, якщо - працює, то він може подати документи як самостійно, так і через відділ кадрів підприємства, установи, організації, в якому він працює.
Пенсія призначається з дня звернення особи за її оформленням, але є випадки, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме:
Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Фонду зобов'язані письмово повідомити майбутніх пенсіонерів, як працюють, так і непрацюючих громадян, про виникнення у них права на призначення пенсії, порядку її оформлення та виплати. На практиці органи Пенсійного фонду майже ніколи не надсилають громадянам зазначених письмових повідомлень.
Відповідно до п. 2.1 Порядку для призначення пенсії за віком подається відповідна заява, до якої додаються:
Документи, необхідні для призначення пенсії, подаються як в оригіналі, так і у вигляді копій, завірених нотаріально або засвідчених адміністрацією підприємства, що подає документи пенсіонера або органом, який призначає пенсію (п. 30 Порядку).
Розглянувши заяву про призначення пенсії, ПФ приймає рішення в письмовому вигляді, яким або призначає пенсію, або відмовляє у її наданні. Термін прийняття такого рішення становить 10 днів з дня надходження заяви разом з необхідними документами.
Якщо майбутній пенсіонер надав не всі необхідні документи, то рішення приймається не пізніше 10 днів з дня надходження до органу ПФ останнього документа, необхідного для призначення виплат. На надання необхідних документів надається три місяці. Якщо ж за цей термін документи так і не були надані, то рішення приймається не пізніше 10 днів з дня закінчення тримісячного терміну для надання документів. Письмове рішення видається пенсіонеру особисто в руки або надсилається поштою. Нарахування та виплата (одержання) першої пенсії проводиться не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення громадянину пенсії.
Виплату пенсій здійснюють підприємства поштового зв'язку та банківські установи.
Згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії в солідарній системі залежить від:
Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат) не може перевищувати 10 ПМ, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Винятком є доплати до надбавок окремим категоріям осіб за особливі заслуги перед Україною.
Якщо ПФ, розглянувши документи пенсіонера, прийняв рішення, яке вважається пенсіонером незаконним, або ПФ здійснив інші дії (бездіяльності) щодо пенсіонера, то ці рішення, дії (бездіяльності) пенсіонер може оскаржити в такий спосіб:
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В