Оподаткування криптовалюти та банківських переказів: що може змінитися для українців у 2025 році

Оподаткування криптовалюти та банківських переказів: що може змінитися для українців у 2025 році
Оподаткування криптовалюти та банківських переказів: що може змінитися для українців у 2025 році
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

У 2025 році українська влада розглядає нові можливості поповнення бюджету, тому українців очікує зміна в оподаткуванні, що стосуватиметься банківських переказів та операцій з криптовалютою.

До цього часу криптовалютний ринок в Україні залишався переважно у «тіні» — операції з цифровими активами не регулювались, а прибутки від них не оподатковувались. Аналогічна ситуація була з банківськими переказами. Зараз ситуація змінюється, тому пропонуємо розглянути ймовірні нововведення, їхнє підґрунтя та потенційні наслідки для українців.

Криптовалюта під тиском податкових змін

У кінці 2024 року, згідно з зобов’язаннями перед міжнародними партнерами,

Україна повинна була представити новий законопроєкт, який передбачає регулювання віртуальних активів і зміни до податкового законодавства. У межах цієї ініціативи планується запровадження податків на доходи від операцій з цифровими активами (18% податку на дохід фізичних осіб та 5% військового збору). Також можуть бути враховані коливання курсу, що в свою чергу вплине суму податкового зобов’язання.

На відміну від інших країн, де розглядають більш м’які умови для учасників крипторинку, в Україні планується більш суворий підхід. Існує загроза, що замість легалізації віртуальних активів, нові правила сприятимуть переходу ринку в тінь. Багато українців використовують криптовалюту як альтернативу збереження заощаджень — на фоні девальвації та тривалого військового стану в країні, це ледве не єдиний спосіб наростити активи.

Податок на криптовалюту в Україні буде застосований на різницю між купівлею та продажем віртуальних активів. Приклад: при купівлі криптовалюти за курсом 40 грн/USDT і продажу за 48 грн/USDT, особа, що проводить операцію, зобов’язана буде сплатити 23% податку з прибутку, тобто з 8 грн/USDT. Наскільки реально отримати дохід при таких операціях — питання лишається відкритим.

Прибутки, що особа отримує від операцій із криптовалютами, будуть оподатковані окремо і їх не внесуть до загального оподатковуваного доходу разом із зарплатою чи прибутками від інвестицій у цінні папери. Розмежування дає змогу розділити податкові джерела на групи, та уникнути складнощів при звітуванні, забезпечуючи прозорість і простоту в обліку.

Звільнення від сплати податків на прибуток від операцій з криптою — це можливо?

Звичайно, всіх українців, хто цікавиться ринком криптовалют цікавить, чи є можливість законно уникнути сплати податку на прибуток від операцій з віртуальними активами. Дійсно, в законопроєкті передбачено ряд випадків, коли оподаткування можна уникнути. Винятки:

  1. Прибуток, що був одержаний в результаті обміну одних цифрових активів на інші (наприклад, біткойн на ефіріум), не буде оподаткований. Операції між віртуальними активами та дохід від них не тягнуть за собою обов’язку сплати податку.
  2. Величина прибутку від продажу криптовалюти, що не перевищує розмір однієї мінімальної заробітної плати, також не підлягає обов’язковому оподаткуванню.
  3. Дохід, що був отриманий в результаті емісії (можливо від створення нових токенів), коли відбулася безоплатна передача від емітента або в обмін на особисту інформацію (приклад: airdrop-кампанії).

У разі придбання криптовалюти до введення нового закону і продажу її до кінця 2026 року, податок на прибуток складатиме 5%, замість 18%. Варто зазначити, що правило діє для фізичних осіб і спонукає громадян швидше проводити операції з криптою, щоб платити менший податок.

Попередні спроби легалізації криптовалюти

Раніше в Україні вже неодноразово піднімали питання оподаткування доходів від криптовалют на рівні 19,5%. Однією з пропозицій було застосовувати правила, аналогічні до тих, що діють для цінних паперів, без пільг чи знижених ставок. Урядові представники наголошували, що прибуток (в будь-якому розмірі), отриманий у національній валюті від продажу криптовалюти, має бути оподаткований.

У Мінцифри підрахували, що держава могла б отримати понад 8 млрд грн щорічно за умови легалізації криптобірж і додатково понад 6 млрд грн — у разі оподаткування доходів фізичних осіб від криптовалют. Проте, за даними дослідників, понад 99% користувачів криптоактивів у світі не декларують свої доходи через відсутність знань або чітких механізмів звітності.

Податки на банківські перекази — яким буде наступний крок

Ще одним джерелом поповнення бюджету можуть стати звичайні банківські перекази між громадянами. Існує висока ймовірність, що в Україні такі перекази незабаром будуть вважатися доходами, а отже, з них доведеться сплачувати податки — загалом до 23%.

Навесні 2025 року, Україна, згідно з міжнародними зобов'язаннями, мала виконати передачу даних із цифрових платіжних платформ до податкових органів. Такі дії фінансових установ скасовують умови банківської таємниці щодо приватних транзакцій. В результаті міжособистісні перекази українців можуть бути розцінені як оподатковувані доходи.

Передача даних банків дає можливість блокування рахунків у разі відмови особи сплатити додаткові податкові зобов’язання. Є певні побоювання, що подібна політика може посилити напругу між державою та громадянами — особливо якщо згадати про вже чинну практику масового блокування податкових накладних у бізнес-середовищі.

Законодавче підґрунтя нової податкової стратегії

Згідно з Податковим кодексом, що діє з 2010 року, будь-які перекази між фізичними особами вже підлягають оподаткуванню. Проте ця норма фактично ігнорується через банківську таємницю, яка перешкоджає податковій бачити такі транзакції.

Наприкінці 2023 року було затверджено нову Національну стратегію доходів. У ній прямо зазначено, що в майбутньому податкова матиме доступ до рахунків громадян і зможе контролювати всі їхні доходи. Передбачається, що оподатковуватимуться всі надходження, які не входять у сферу підприємницької діяльності, за стандартною ставкою.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Спасибо, понятно!

Костянтин , 15.08.2022 22:37

Дякую, за відповідь.

Альона , 15.11.2019 15:48

Дякую!

Max202020 , 16.06.2022 22:27

прояснили всі питання які у мене були, дуже вдячна!

Ольга , 28.05.2024 12:02

Дякую за розгорнуту і корисну відповідь

Олександр , 11.04.2022 13:12

Оперативно , квалифицированно .

Сергей , 27.04.2022 15:37

??

Вадим , 24.10.2021 20:49

Щиро вдячна пану Ігореві за кваліфіковану надану допомогу, отримала відповіді на свої запитання, ...

Юлія , 17.07.2022 17:03

Велике Дякую! Звернуся до Марини ще, якщо буде потрібно

Ксения Шульга , 10.08.2020 22:17

Спасибо,за пояснение, спасибо, за ссылку. Вопросы нарастают как снежный ком! Если есть возможност...

Ирина , 09.07.2019 09:33
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram