У 2025 році українська влада розглядає нові можливості поповнення бюджету, тому українців очікує зміна в оподаткуванні, що стосуватиметься банківських переказів та операцій з криптовалютою.
До цього часу криптовалютний ринок в Україні залишався переважно у «тіні» — операції з цифровими активами не регулювались, а прибутки від них не оподатковувались. Аналогічна ситуація була з банківськими переказами. Зараз ситуація змінюється, тому пропонуємо розглянути ймовірні нововведення, їхнє підґрунтя та потенційні наслідки для українців.
У кінці 2024 року, згідно з зобов’язаннями перед міжнародними партнерами,
Україна повинна була представити новий законопроєкт, який передбачає регулювання віртуальних активів і зміни до податкового законодавства. У межах цієї ініціативи планується запровадження податків на доходи від операцій з цифровими активами (18% податку на дохід фізичних осіб та 5% військового збору). Також можуть бути враховані коливання курсу, що в свою чергу вплине суму податкового зобов’язання.
На відміну від інших країн, де розглядають більш м’які умови для учасників крипторинку, в Україні планується більш суворий підхід. Існує загроза, що замість легалізації віртуальних активів, нові правила сприятимуть переходу ринку в тінь. Багато українців використовують криптовалюту як альтернативу збереження заощаджень — на фоні девальвації та тривалого військового стану в країні, це ледве не єдиний спосіб наростити активи.
Прибутки, що особа отримує від операцій із криптовалютами, будуть оподатковані окремо і їх не внесуть до загального оподатковуваного доходу разом із зарплатою чи прибутками від інвестицій у цінні папери. Розмежування дає змогу розділити податкові джерела на групи, та уникнути складнощів при звітуванні, забезпечуючи прозорість і простоту в обліку.
Звичайно, всіх українців, хто цікавиться ринком криптовалют цікавить, чи є можливість законно уникнути сплати податку на прибуток від операцій з віртуальними активами. Дійсно, в законопроєкті передбачено ряд випадків, коли оподаткування можна уникнути. Винятки:
У разі придбання криптовалюти до введення нового закону і продажу її до кінця 2026 року, податок на прибуток складатиме 5%, замість 18%. Варто зазначити, що правило діє для фізичних осіб і спонукає громадян швидше проводити операції з криптою, щоб платити менший податок.
Раніше в Україні вже неодноразово піднімали питання оподаткування доходів від криптовалют на рівні 19,5%. Однією з пропозицій було застосовувати правила, аналогічні до тих, що діють для цінних паперів, без пільг чи знижених ставок. Урядові представники наголошували, що прибуток (в будь-якому розмірі), отриманий у національній валюті від продажу криптовалюти, має бути оподаткований.
У Мінцифри підрахували, що держава могла б отримати понад 8 млрд грн щорічно за умови легалізації криптобірж і додатково понад 6 млрд грн — у разі оподаткування доходів фізичних осіб від криптовалют. Проте, за даними дослідників, понад 99% користувачів криптоактивів у світі не декларують свої доходи через відсутність знань або чітких механізмів звітності.
Ще одним джерелом поповнення бюджету можуть стати звичайні банківські перекази між громадянами. Існує висока ймовірність, що в Україні такі перекази незабаром будуть вважатися доходами, а отже, з них доведеться сплачувати податки — загалом до 23%.
Навесні 2025 року, Україна, згідно з міжнародними зобов'язаннями, мала виконати передачу даних із цифрових платіжних платформ до податкових органів. Такі дії фінансових установ скасовують умови банківської таємниці щодо приватних транзакцій. В результаті міжособистісні перекази українців можуть бути розцінені як оподатковувані доходи.
Передача даних банків дає можливість блокування рахунків у разі відмови особи сплатити додаткові податкові зобов’язання. Є певні побоювання, що подібна політика може посилити напругу між державою та громадянами — особливо якщо згадати про вже чинну практику масового блокування податкових накладних у бізнес-середовищі.
Згідно з Податковим кодексом, що діє з 2010 року, будь-які перекази між фізичними особами вже підлягають оподаткуванню. Проте ця норма фактично ігнорується через банківську таємницю, яка перешкоджає податковій бачити такі транзакції.
Наприкінці 2023 року було затверджено нову Національну стратегію доходів. У ній прямо зазначено, що в майбутньому податкова матиме доступ до рахунків громадян і зможе контролювати всі їхні доходи. Передбачається, що оподатковуватимуться всі надходження, які не входять у сферу підприємницької діяльності, за стандартною ставкою.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В