В Україні передбачена виплата державної пенсії у вигляді щомісячних пенсійних виплат у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
В даний час діє більше п'ятдесяти нормативних актів, які регулюють пенсійне законодавство. Крім того, існує кілька систем нарахування трудових пенсій за віком, для таких категорій громадян, як військовослужбовці, чорнобильці, науковці та державні службовці.
Призначення пенсії за віком здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при дотриманні двох умов:
З урахуванням раніше проведеної в Україні пенсійною реформою громадяни отримують право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу:
Як для жінок, так і для чоловіків пенсійний вік в Україні становить 60 років. Але жінки почнуть виходити на пенсію в 60 років тільки з 2021 року. В даний час для жінок 1961 року народження і старше збільшення пенсійного віку відбувається поступово.
Якщо у громадянина немає встановленого законодавством трудового стажу (від 25 до 35 років в залежності від часу виходу на пенсію), то пенсія за віком призначатиметься після досягнення 63 років при наявності страхового стажу:
Починаючи з 1 січня 2019 року громадяни, які не мають вищезазначений стаж, мають право вийти на пенсію за віком після досягнення 65-річчя при наявності страхового стажу не менше 15 років. Крім того, починаючи з 2028 року, у разі наявності в особи 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія призначатиметься незалежно від віку.
Розмір пенсії за віком розраховується за єдиною для всіх пенсіонерів формулою, але сума виплат визначається для кожного індивідуально і залежить: від тривалості та коефіцієнта страхового стажу; від коефіцієнта і величини заробітку, з якого сплачувалися страхові внески. Крім того, якщо законом передбачено певні підстави, то до основного розміру пенсії можуть призначатися підвищення, надбавки, доплати.
В Україні мінімальна пенсія за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років стажу встановлена в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому, за кожний повний рік наднормативного стажу нараховується надбавка (доплата): виплати збільшуються на 1% розміру пенсії, але не більше ніж на 1% мінімальної суми пенсії.
Право на пенсію за віком виникає з моменту досягнення пенсійного віку. Звертатися за призначенням пенсії можна в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Якщо пенсіонер звернеться до Пенсійного фонду не пізніше трьох місяців з дня досягнення нею пенсійного віку, пенсія буде призначена йому з наступного дня після настання віку виходу на пенсію.
Для оформлення пенсії за віком необхідно підготувати наступні документи:
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В