Жовтень 2024 року приніс Україні ухвалення законопроєкту, який передбачає суттєве збільшення оподаткування. Найбільш зміниться рівень податків на військовий збір — з існуючих 1,5% він зросте до 5%.
Очільник фінансового комітету ВРУ Данило Гетманцев говорить про планове залучення у 2025 році в бюджет 140 мільярдів гривень. Це означає, що податки зростуть не лише для фізичних осіб, а також ФОПів. Які зміни передбачені в податковій системі і як змінено ліміти доходів для окремих груп підприємців, пропонуємо дізнатися далі.
Під час формування бюджету на 2025 рік, уряд розглядав найгірші сценарії. Прогнози та плани на 2024 рік не справдились, тому на наступний, були враховані різні можливі ускладнення. Що сталося у 2024:
Якщо у 2025 році ситуація буде гіршою від прогнозованої, ставка ПДВ може змінитися в сторону збільшення. Це такий собі запасний план, який уряд країни узгодив з Міжнародним валютним фондом.
Експерти з економічних та соціальних досліджень вважають, що підвищення ПДВ в Україні навряд чи відбудеться. Збільшення податків в першу чергу позначиться на роботі бізнесу, що призведе до негативного впливу на економічну ситуацію в країні в цілому. Варто розуміти, що збільшення росту ПДВ буде гальмувати споживання, яке є важливим для динамічного розвитку економіки країни, та фінансування оборонного сектору.
Від міжнародних партнерів Україна отримує певну кількість ресурсів, необхідних для оборонного сектору. Отримання цих ресурсів, згідно домовленостей, розподілено по періодам. Звісно, така допомога є надважливою, враховуючи нинішню ситуацію в країні, проте за її рахунок Україна не може повноцінно фінансувати військові потреби.
Для повноцінного фінансування оборони країни необхідні кошти. При цьому їх надходження має бути регулярним та прогнозованим, що можливе за умови зростання обов’язкового військового збору.
Для сплати військового збору за новими правилами, уряд має внести необхідні правки в законопроєкт, згідно з якими підприємці у 2025 році матимуть змогу сплачувати за себе податки.
Новий закон про збільшення оподаткування, спочатку передбачав необхідність внесення військового збору заднім числом. Уітм, законопроєкт набув чинності з 1 грудня, тому сплату податку для ФОПів перенесли на початок нового року. При цьому споживачі товарів та послуг почали сплачувати підвищений податок з 1 грудня 2024 року, в той час як ФОПів підвищення торкнулося лише з 1 січня 2025 року.
У 2025 році в Україні узаконили нові податкові правила, що стосуються як найманих працівників, так і фізичних осіб-підприємців. Без змін залишаються такі податки як ПДВ, що складає 20%, та податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), що складає 18%. Які зміни відбулися в податках України:
Після оновлення податкової системи, загальне навантаження на зарплати зросло з 19,5% до 23%. Це включає незмінний податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18% та збільшений військовий збір — 5% замість попередніх 1,5%.
З урахуванням мінімальної зарплати у 8000 грн, утримання складатиме 1840 грн. Отже, працівник отримає «на руки» близько 6160 грн. При середній зарплаті, що за даними третього кварталу 2024 року становила 21946 грн, утримання дорівнюватиме приблизно 5047 грн, а чиста виплата — майже 16700 грн.
З початку 2025 була скасована пільга на сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ) для більшості фізичних осіб-підприємців. Тепер ЄСВ є обов’язковим для сплати, і його мінімальний розмір складає 1760 грн (22% від мінімальної зарплати). Податки за групами ФОП:
Виняток в системі обов'язкової сплати ЄСВ становлять пенсіонери, особи з інвалідністю та працівники, за яких роботодавець сплачує повноцінний внесок. Крім того, ФОПи, які перебувають на загальній системі оподаткування і не отримують дохід, також звільняються від сплати ЄСВ.
Крім змін у сплаті податків, в 2025 році в Україні розширено коло підприємців, які повинні забезпечити можливість безготівкової оплати через POS-термінали. Це стосується тих, хто безпосередньо працює з клієнтами — у торгових точках, салонах, кабінетах, а також тих, хто приймає готівку.
Раніше підприємці у населених пунктах з населенням до 5 тисяч осіб були звільнені від штрафів за відсутність терміналів. В 2025 році пільгу скасовано, і штрафи можуть сягати:
Підприємці мають фіскалізувати операції за готівковий і безготівковий розрахунок. Це означає необхідність використання фізичного касового апарату або програмного.
Втім, деякі категорії можуть продовжувати роботу без обов’язкового використання POS-терміналу. Це: підприємці, які здійснюють діяльність на територіях бойових дій, а також ті, хто працює виключно онлайн.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В