У 2025 році в Україні набрали чинності важливі зміни, які стосуються реєстрації та оподаткування фізичних осіб-підприємців. Зміни, що вступили в силу з 1 квітня, стосуються оновлених вимог до ФОПів ІІІ групи, правилам сплати ЄСВ, а також запровадженню обов’язкового військового збор. Розглядено, як українським підприємцям адаптуватися до нових умов та що звернути особливу увагу при започаткуванні бізнесу.
Одним із головних нововведень стала обов’язкова сплата військового збору в розмірі 1% від загального доходу для підприємців, що відносяться до ІІІ групи. Крім цього, з квітня 2025 року Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) став обов’язковим для всіх категорій ФОПів — незалежно від наявності прибутку (є кілька винятків). Ще одне нововведення — оновлена форма податкової декларації, яку тепер зобов’язані подавати всі підприємці ІІІ групи.
Найшвидший і найзручніший спосіб реєстрації фізичної особи підприємця в Україні — онлайн, через портал "Дія". У процесі потрібно вказати перелік КВЕДів — кодів видів економічної діяльності, які плануєте здійснювати в рамках роботи майбутнього підприємства. Один підприємець може обрати кілька КВЕДів — основний та додаткові. Приклади КВЕДів для маркетингових послуг:
Бізнесменам варто вказувати не лише основну, а й суміжні категорії — це розширить ваші можливості у співпраці з клієнтами.
ФОП може відкрити рахунок як у вітчизняному, так і в іноземному банку. Вибір фінансової установи залежить від умов верифікації, тарифів та потреб підприємця. При роботі з іноземними клієнтами популярними варіантами залишаються Revolut або PayPal. Водночас варто враховувати валютні обмеження, які регламентують надходження коштів із-за кордону — умови залежать від типу операцій та обсягів.
Для ФОПів частіше обирають спрощену систему оподаткування (єдиний податок). Спрощена система має три групи, у кожної з яких різне податкове навантаження та вимоги щодо здійснення діяльності підприємства.
Приклад: якщо ви створюєте ФОП для надання послуг у сфері маркетингу, можливо обирати дві податкові моделі — другу та третю групу спрощеної системи.
ІІ група — використовують при роботі тільки з фізичними особами або іншими ФОПами, які також перебувають на спрощеній системі. Не допускається співпраця з юридичними особами. Ліміт доходу — до 6 672 000 грн на рік. Мають право винаймати до 10 найманих працівників.
У 2025 році податки для ІІ групи становлять:
ІІІ група — найбільш універсальна, дозволяє працювати з будь-якими клієнтами, зокрема з юридичними особами та нерезидентами. Річний ліміт доходу ФОПів ІІІ групи — до 9 336 000 грн. Щодо кількості найманих працівників — обмеження відсутні.
Податкові ставки для ІІІ групи:
Для підприємців, які проживають за кордоном (наприклад, у країнах Європи), можливе визнання їх податковими резидентами іншої країни. Це створює ризик подвійного оподаткування. Щоб уникнути ризику нарахування подвійних податків в обох країнах, рекомендується:
Деякі держави в особливості Європейського Союзу вже запровадили спрощені механізми для українців, які працюють дистанційно — тож краще заздалегідь дізнатися про можливі пільги.
Нові податкові правила 2025 року вимагають від ФОПів більшої уваги до нюансів звітності та вибору моделі оподаткування. Попри це, процедура реєстрації залишається простою, а завдяки цифровим інструментам — максимально доступною. Грамотне планування діяльності дозволить уникнути штрафів та забезпечити стабільну роботу бізнесу в нових реаліях.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В