Розвиток інформаційних технологій з кожним роком досягає нових висот. Одночасно з цим підвищують свій рівень шахраї, які створюють нові програми для зламування та отримання конфіденційної інформації.
Що робити, якщо зіткнулися з інтернет-шахраями, куди звернутися і хто може допомогти. Розглянемо ці питання у статті.
Перше, що слід зробити кожному, хто зіткнувся з кіберзлочинністю, - це написати заяву в поліцію. Цією областю займається Департамент кіберполіції, куди і надійде ваша заява, написана у найближчому відділі поліції. Пошук злочинців відбувається за використання комп'ютерних технологій.
Розвиток кіберзлочинності розпочався одночасно з розвитком інформаційних технологій. І що більше формується ця область, то агресивнішими стають дії шахраїв.
Статистичні дані показують таку картину — у 2018 році внаслідок інтернет-шахрайства громадяни України втратили близько 500 млн гривень. Цю суму зловмисники отримали внаслідок злому онлайн-гаманців та брехливих маніпуляцій за допомогою соцмереж. У 2021 році ситуація з кібер-шахраями стала в рази гіршою — кількість злочинних дій зросла на 25% порівняно з аналогічним періодом у 2020 році.
Правове регулювання питання здійснюється Кримінальним кодексом України. Злочини, вчинені в кібер-просторі, передбачають кримінальну відповідальність. Серед незаконних дій виділяють:
З 2015 року в Україні працює Департамент кіберполіції, завданням якого є фіксація правопорушень скоєними в інтернеті.
Штат співробітників кіберполіції поступово зростає, оскільки з кожним роком збільшується кількість правопорушень у цій галузі. Співробітники Департаменту щодня займаються розслідуванням справ, пов'язаних із шахрайськими та хакерськими діями в інтернеті.
Серед основних обов'язків Департаменту виділяють такі:
Для якісного виконання обов'язків співробітники Департаменту повинні регулярно підвищувати кваліфікацію та вдосконалювати свої навички з урахуванням зростання майстерності шахраїв.
Робота співробітників кіберполіції багато в чому схожа на діяльність поліцейських в офлайні. Варто зазначити, що ці підрозділи перебувають у тісній співпраці один з одним. Прийом звернень громадян відбувається у відділах поліції та далі передається на розгляд співробітникам кібер відділу.
Існує маса способів шахрайства в інтернеті, розглянемо найпоширеніші, якими займається кіберполіція.
Призначається місце зустрічі, як правило, біля великих магазинів або торгових центрів, жертва приходить, але зловмисник по телефону вмовляє спочатку перевести винагороду на певний номер телефону, але не натискати кнопку оплати, доки річ не повернуть. Людина вносить гроші в термінал, але річ їй не повертають і гроші дістати вона вже не може, тому вони автоматично надходять на номер, який було вказано.
Способів обману в інтернеті безліч, тому розглянути і передбачити всі ситуації просто неможливо. Щоб не стати жертвою зловмисників, рекомендуємо дотримуватися кількох правил:
Якщо ви усвідомили, що стали жертвою онлайн-зловмисника, негайно звертайтеся із заявою до найближчого відділення поліції.
Опишіть у деталях ситуацію, яка з вами сталася. Добре, коли ви зможете надати листування, запис розмови із шахраєм. Усю інформацію необхідно викласти у письмовій заяві.
У деяких випадках, на прохання поліції, знадобиться нотаріальне засвідчення наданих доказів — листування, скріншоти, записи розмови.
Наразі в українському законодавстві немає чіткого покарання за кіберзлочини. Тому ці правопорушення потрапляють під 190 статтю КК України.
Яким буде покарання, залежить від багатьох обставин. В окремих випадках шахраю загрожує штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо злочин був серйозним, то ув'язнення до 12 років.
Обставини, що впливають на серйозність покарання, будуть такими:
Оцінити розмір втрат може поліція, але рекомендуємо звернутися за консультацією до юристів, які зможуть надати детальну інформацію з вашого питання.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В