Безпечне працевлаштування для будь-якого громадянина України забезпечується трудовим договором. Він описує права та обов'язки сторін, які його укладають (роботодавця і найманого працівника). За існуючим законодавством трудова угода може оформлятися письмово або в усній формі. Фахівці кажуть, що договір краще укладати на папері. Це виглядає більш доцільним і для наймача, і для працівника.
Що нас цікавить документ захищає інтереси роботодавця і співробітників, деталізує їх взаємини, забезпечує ефективність, максимальну чесність і прозорість трудових зв'язків. Договір в письмовій формі полягає в обов'язковому порядку при:
Якщо роботодавець відмовляється підписувати обов'язковий договір, йому загрожують штрафні санкції. З наймача в 2020 можуть стягнути:
Експерти ринку праці радять завжди укладати договори в письмовому вигляді. Такі угоди не дозволяють двояко трактувати права і обов'язки, які підписали їх сторін, що дуже важливо при потребі чітко зафіксувати:
У трудовому договорі можуть обумовлюватися і багато інших тонкощі взаємин працівника і наймача. Чим більш докладно в ньому описані обов'язки і права сторін, тим комфортніше вони будуть відчувати себе, і тим менше суперечок і проблем виникне між співробітниками і роботодавцем.
Перед підписанням важливого для людини трудової угоди має сенс проконсультуватися у фахівців юридичної компанії. Їхні послуги орієнтовані і на роботодавців, і на найманих працівників. Тільки так можна бути повністю впевненими в тому, що сторони підписують зрозумілий і чесний по всім пунктам договір.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В