За існуючим законодавством України спадкодавець має право залишити своє майно будь-якій людині, оформивши заповіт. При цьому Цивільний кодекс містить положення, що обмежують свободу волевиявлення громадян. Вони стосуються родичів, яким офіційно покладено обов'язкова частка в спадщині. Про неї ми і поговоримо.
У список обов'язкових спадкоємців включені:
Непрацездатними визнаються громадяни пенсійного віку, особи, які не можуть забезпечити себе через наявність яких-небудь захворювань (інваліди 1-3 груп). Важліво! Інваліди повинні бути визнані офіційно такими, тобто, мати висновок МСЕК (спеціальної медичної комісії).
Обов'язкова частка у спадщині при наявності заповіту завжди виділяється, якщо:
Нотаріус під час складання заповіту попереджає спадкодавця, що він не може залишити без майна родичів, що мають законне право на обов'язкову частку спадщини, за допомогою внесення такого положення в документ, що описує його останню волю.
При розрахунку обов'язкової частки враховується вартість усього майна спадкодавця і всіх майнових прав, які переходять до спадкоємців. Останнім належить по 1/2 частки цінностей, власниками яких вони б стали, якби розподіл власності здійснювався згідно із законом.
Обов'язкова частина майна знижується судом в декількох випадках. Це можливо, якщо:
Розмір обов'язкової частки у спадщині визначається за наступним алгоритмом:
Додамо, що на родичів, що мають права на обов'язкову частку майна, не можна покладати будь-які зобов'язання - виконувати заповідальний відмова, обтяжувати їх і так далі.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В