Як поновити свідоцтво про народження

Як поновити свідоцтво про народження
Як поновити свідоцтво про народження
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Свідоцтво про народження – перший офіційний документ, який отримує дитина в Україні. Трапляється, що документ було втрачено або зіпсовано, тому підлягає відновленню. 

Як в Україні відбувається отримання дубліката свідоцтва про народження, які потрібні документи та як вирішити питання, коли в РАГСі відмовили, дізнайтесь більше з нашої статті.

Відновити свідоцтво про народження – у яких випадках?

Не кожна людина розуміє навіщо відновлювати свідоцтво народження. Коли йдеться про відтворення документа для неповнолітньої дитини, то питань виникає значно менше. Але коли його втрачає доросла людина, виникає маса сумнівів, чи взагалі є необхідність у відновленні.

Насамперед необхідно зазначити, що оригінал та дублікат мають однакову юридичну силу. Тому заново отриманий документ може бути використаний у тих випадках, коли він необхідний для встановлення особи чи родинних зв'язків.

Щоб отримати дублікат свідоцтва про народження, батькам дитини або повнолітній особі, варто позначити причини, з яких це необхідно зробити.

  • Якщо документ був зіпсований і неможливо візуально отримати необхідні для ідентифікації дані. Як доказ необхідно в РАГС взяти із собою зіпсований оригінал.
  • Якщо необхідно змінити дані, які були внесені до документа під час народження людини. Протягом життя людина має право змінювати дані про себе - ім'я, прізвище, по батькові. Разом зі зміною даних можна отримати оновлене свідоцтво про народження. Для цього заявник повинен вказати причину, яка призвела до зміни документа.
  • Якщо заявник має рішення адміністративного або судового органу. Для цього необхідно складання особою заяви, де буде вказано підстави для відтворення документа. 
  • Якщо документ було втрачено, вкрадено, знищено внаслідок надзвичайної події тощо. Кожен, хто втратив з різних причин свідоцтво про народження, повинен знати, що в Україні немає штрафів, якими б вас могли покарати за таку подію. Але для отримання дубліката, потрібна оплата державного мита, у встановленому законодавством розмірі. 

Відновлювати документ завжди має сенс, навіть якщо людина давно вийшла з дитячого віку. Наперед складно передбачити ситуації, коли може знадобитися свідоцтво про народження. Тому відразу, як тільки виявиться пропажа або псування документа, рекомендується звернутися до РАГСу.

Хто має відновлювати свідоцтво про народження

Звернутися до РАГС щодо отримання дубліката свідоцтва про народження можуть:

  • громадяни віком понад 18 років;
  • батьки, опікуни чи особи, які представляють законні інтереси дитини;
  • законні представники недієздатних осіб;
  • найближчі родичі покійної людини;
  • довірені особи особи, якій необхідне отримання копії;
  • представники держустанов.

Як відбувається процес відновлення

У разі коли свідоцтво отримано на території України, але на даний момент людина проживає за її межами або не має громадянства, то отримати дублікат вона може особисто, звернувшись до РАГСу.

Якщо людина не може з різних причин приїхати до України, вона може доручити процес отримання копії довіреній особі. Якщо немає близьких родичів або друзів, які можуть виконати цю роль, в Україні існують компанії, які надають такі послуги.

Потрапивши до РАГС, людина в першу чергу повинна скласти заяву на отримання дубліката документа. Наступний крок – оплата держмита. Зробити це доведеться в найближчому відділенні банку або онлайн.

Заява повинна містити такі дані:

  • інформацію про заявника;
  • який документ необхідно відновити;
  • назва органу реєстрації актів цивільного стану, де було складено запис;
  • яка мета отримання дубліката;
  • підпис заявника чи його законного представителя.

При собі необхідно мати певні документи, без яких працівники РАГСу на законних підставах можуть відмовити у видачі дубліката.

Яким буде перелік, залежить від того, хто отримуватиме документ, у зв'язку з чим потрібне дублювання свідоцтва та загалом від ситуації.

Як правило, необхідно надати такі папери, за наявності:

  • заяви;
  • квитанція про сплату державного мита;
  • батьківський паспорт із позначкою про дітей;
  • довідка про встановлення батьківства;
  • свідоцтва про реєстрацію шлюбу;
  • судовий висновок про розірвання шлюбу;
  • у разі смерті людини, документація, що підтверджує міру спорідненості;
  • свідоцтво про смерть, якщо отримати дублікат необхідно на покійного.

Де можна відновити свідоцтво про народження

Для відновлення документа необхідно звернутися до районного відділу РАГСу. Найпростіше буде тим, хто не змінював місце проживання після народження.

У цьому випадку варто піти до того ж відділу РАГС, де було видано оригінальне свідоцтво та зробити запит про відновлення. Чекати на отримання дубліката доведеться не дуже довго — зазвичай процес триває кілька днів.

Коли людина змінювала місце проживання, то процес буде трохи складнішим. Для цього варто піти до РАГСу за нинішнім місцем проживання/реєстрації та звернутися до інспектора із заявою про необхідність відновлення документа. Співробітниками РАГСу буде подано запит про необхідність відновлення свідоцтва до відділу, де було видано оригінал. 

У разі доведеться чекати трохи довше, відновлення може тривати кілька тижнів.

Звертаємо увагу! Отримати документ може лише особа, яка подала заяву про поновлення. Видача відбувається особисто до рук, при обов'язковому підтвердженні особистості.

Як бути, якщо в РАГС отримано відмову?

Є ряд ситуацій, за яких співробітники РАГСу можуть відмовити у видачі дубліката свідоцтва про народження.

Перше, що потрібно зробити в такому випадку, це попросити отримати письмову відмову. Цей папір буде підставою для звернення до суду за місцем реєстрації заявника. 

Закон не передбачає наявності певної форми для подання заяви, оскільки формулювання виписки копії документа може бути різним. Для своєї ситуації проконсультуйтеся з юристом чи співробітниками канцелярії, які підкажуть правильне рішення.

Під час подання заяви необхідно використати документ, який підтверджує особу. Будь-який, де є фотографія заявника у високій якості і за якою можна ідентифікувати людину.

Пам'ятайте, що одного документа може бути недостатньо, якщо це волонтерське посвідчення або книжка донора, наприклад. У таких випадках знадобиться два або більше документів, що підтверджують особу.

При отриманні відмови у РАГСі кожна людина може подати клопотання до органів МВС про дактилоскопічну експертизу. Це може бути актуальним за наявності судимості та можливості підтвердити особистість таким чином.

Як доказ особистості враховуються показання свідків. Бажано щоб це був найближчий родич із однаковим із заявником прізвищем.

При відновленні свідоцтва для неповнолітнього найпростіший спосіб для батьків показати позначку в паспорті про наявність дітей. На жаль, зараз рідко можна зустріти наявність такої печатки, тому що поставити її можна добровільно, при запиті батька, але багато хто цього не робить.

Які можуть бути причини відмови

Відмова про видачу дубліката свідоцтва має бути підтверджена законодавчо. Розглянемо ці ситуації:

  • Коли особа, яка звернулася за відновленням свідоцтва про народження дитини, не має останнього прав, яких її позбавили.
  • Коли в актах громадянського стану немає відповідних записів, що мало місце народження цієї особи.
  • Коли заявник не може підтвердити особистість відповідними документами. 
  • Коли заявник не може надати дані про офіційні повноваження на отримання копії свідоцтва. Немає довіреності або заявник не перебуває у спорідненому зв'язку з особою, яка потребує відновлення свідоцтва. У такій ситуації можна отримати довідку, де буде зазначено, що у реєстрі є запис про факт народження конкретної людини. Довідка також може бути актуальною у певних ситуаціях, коли необхідно підтвердити факт народження.

При цьому причиною відмови не може бути відсутність запису про дітей у паспорті заявника. Цей запис вноситься в документ на добровільній основі і більшість батьків просто не знають про таку можливість. 

У які терміни можна отримати дублікат свідоцтва про народження

Терміни відновлення документа можуть відрізнятися залежно від ситуації. Найшвидше — отримання дубліката протягом одного дня можливе за таких умов:

  • якщо немає законних підстав для відмови;
  • якщо звернення відбувається до того ж відділу РАГС, де було зроблено запис про народження людини;
  • якщо заявник особисто з'явиться для подання заяви.

Загалом терміни відновлення через органи РАГС знаходяться в межах 5 робочих днів. Детально уточнити інформацію можна у працівників центру.

У випадках, коли заявник перебуває в іншому місті, терміни відновлення можуть становити близько 2 тижнів. Про те, що дублікат готовий, людині зобов'язані повідомити за адресою проживання, надіславши на пошту відповідний лист, або за номером телефону, зазначеним в анкеті. 

За умови особистого звернення до багатофункціональних міських центрів, дублікат свідоцтва можна отримати в день подання заяви.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Дякую. Зрозуміло 👍

Tetiana , 21.09.2020 10:11

Дуже гарна і розгорнута консультація! Приємно, що людина так добре розуміється в своїй сфері і п...

Алена , 13.04.2022 19:15

Якісна, професійна консультація

Богдан , 17.02.2023 17:23

Дякую за допомогу і такі детальні пояснення, щодо документів і деталей походу в воєнкомат і за бл...

Юрій , 13.09.2022 20:11

Швидка та детальна відповідь

Валентин , 27.09.2022 21:39

Благодарю Вас за консультацию! Вы дали мне полезную информацию.

Михаил , 12.05.2020 21:02

Дякую за швидку й професійну допомогу.

Роман , 01.08.2022 11:40

Дякую за чіткий алгоритм дій

Тетяна , 18.08.2023 21:16

очень грамотно и подробно обьясниил по моему вопросу

Станислав , 08.05.2022 11:58

Очень помогли спасибо !!!!!

Сергей , 05.04.2022 22:40
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram