Як відбувається оформлення декретної відпустки в Україні

Як відбувається оформлення декретної відпустки в Україні
Як відбувається оформлення декретної відпустки в Україні
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Декретна відпустка — законне право кожної вагітної жінки. Відповідно до 24 статті Конституції України, жінкам у цікавому становищі та після народження дитини/дітей належить оплачуваний відпочинок, а також надання встановлених законодавством пільг та допомоги.

Як відбувається оформлення декрету, як все зробити правильно і вчасно отримати законні виплати, дізнайтеся далі.

Що являє собою період декретної відпустки

Начем з того, що визначення декретної відпустки не є офіційним і використовується виключно в розмовному значенні. В офіційній українській документації «декретної відпустки» немає. Але є й інші.

Відповідно до розділу IV, ЗУ «Про відпустки» та ст.179-182 КзпПр України, існують такі види відпусток.

Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами вважається спільно. Його тривалість не може бути меншою за 126 днів за календарем. У випадку, коли вагітність була багатоплідною, або пологи пройшли з тяжкими наслідками, то відпустка не може бути меншою, ніж 140 днів за календарем.

Коли жінка відмовляється йти у відпустку у зв'язку з вагітністю і продовжує залишатися на робочому місці аж до терміну народження малюка, або народження дитини відбувається раніше, ніж призначених для відпочинку 70 днів, то період, який залишився необхідно додати до післяпологової відпустки.

Якщо жінка хоче, то може вимагати від роботодавця включити у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, невикористану щорічну відпустку. 

Відпускні виплати відбуваються за місцем трудової зайнятості з розрахунку — 100% від середньої зарплати, яку отримувала співробітниця за рік. Усі виплати роботодавець зобов'язаний зробити одноразово, у розмірі у період, що встановлено у створенні для виплати зарплати.

За нормами праці кожна жінка може після закінчення відпустки повернутися на своє робоче місце, незалежно від того якої тривалості він був — 70 днів або 6 років. Закон забороняє підприємствам звільняти жінок у декреті, у разі банкрутства чи ліквідації установи, роботодавець має вжити заходів щодо працевлаштування співробітниці на іншому місці.

Хто може розраховувати на декретну відпустку

Перебування в декреті — це обмежене за часом звільнення батька з роботи та матеріальні виплати від держави компенсацією загубленого заробітку. 

Розраховувати на декретну відпустку можуть кілька категорій осіб: -

  • Офіційно працевлаштовані жінки. Кожна робітниця підприємства може піти у зв'язку з вагітністю в декрет за 10 тижнів до дати, коли передбачаються пологи і після розраховувати на відпустку 56 або 70 днів післяпологового періоду. У цей тимчасовий проміжок працевлаштовані жінки з Фонду соцстрахування отримають грошові виплати, розмір яких становить 100% середньої заробітної плати, незалежно від того, який страховий стаж. 
  • Жінки – приватні підприємниці, які оформили ФОП, або такі, які ведуть професійну діяльність із щомісячною виплатою соціального внеску. На декретний період звільняються від нарахування військових зборів та прибуткового податку.
  • Жінки – приватні підприємниці, у яких бізнес із загальною системою оподаткування, без найманої робочої сили, або 3 група виплат єдиного податку. На час декретної відпустки підприємниця звільняється від сплати податків, але за умови відсутності прибутку від частої діяльності.
  • Жінки, які на момент вагітності та пологів були безробітними. У такому разі розмір виплат відрізнятиметься. Допомога, на яку може претендувати жінка після вагітності пологів - 25% прожиткового мінімуму для осіб, які можуть працювати. У першому півріччі 2022 року в Україні розмір прожиткового мінімуму становить 2481 грн.
  • Особи жіночої статі, які на момент вагітності та пологів були безробітними, але стояли на обліку в Центрі зайнятості. У цьому випадку молода мама може розраховувати на матеріальну підтримку у кількості 100% мінімальної допомоги з безробіття. 
  • Батько дитини або інший родич також може взяти декретну відпустку. Відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами може взяти тільки сама жінка, але батько дитини або інша родинна особа можуть оформити відпустку з догляду за дитиною. Важлива умова: молода мама повинна вийти на роботу, у цьому випадку особа, яка стежить за малюком, отримує можливість вийти у відпустку, при цьому трудовий стаж за фахом не переривається.
  • Усиновлювачі, аналогічно з кровними батьками, можуть розраховувати на відпустку та отримання соцвиплат, після рішення суду про усиновлення. У відпустку догляду за дитиною можуть вийти як мама усиновленого малюка, так і тато. Дане право регулюється Законом України «Про відпустки», стаття 18-1 та КЗпП стаття 182. Тривалість відпочинку при усиновленні немовляти буде аналогічною, відпочинку у зв'язку з вагітністю та пологами. Якщо усиновленій дитині більше 3 років, батьки можуть розраховувати на звільнення від роботи на 56 днів. Якщо усиновлено двоє і більше дітей старше 3 років, то термін відпочинку становить 70 днів.

Декрет для приватних підприємниць

На окрему увагу заслуговує ситуація, коли в декрет йде жінка-підприємниця. 

Для цієї категорії осіб державою передбачено звільнення від сплати податків. Вимоги:

  • належність до 1 або 2 групи платників податків, 
  • відсутність працівників,
  • наявність оформленого листа з непрацездатності на період декретної відпустки.

Ці права регулюються Податковим кодексом України, п.295.5 ст.295.

Оскільки ФОП є застрахованою особою, з Фонду соціального страхування жінці-підприємниці нараховують матеріальну допомогу (неоподатковувану прибутковим податком та військовим збором), розмір якої дорівнює середньому доходу.

Щоб отримати компенсаційні виплати, необхідно звернутися до управління соцзахисту із заявою та довідкою від відсутності заборгованості з ЄСВ.

Оформлення декретної відпустки – як відбувається процес

Як відбувається процес оформлення декретної відпустки – це важлива інформація як для батьків, так і для співробітників кадрової служби. 

Заповнюючи папери необхідно дотримуватися нормативно-правових актів, які актуальні на момент оформлення відпустки. Крім цього, обов'язково використання лише офіційно затверджених бланків та зразків.

Помилки під час заповнення, використання застарілих зразків бланків, все це здатне значно загальмувати процес нарахування соціальних виплат. Також можливі проблеми з фіскальними органами та навіть розгляди у суді.

Алгоритм дій жінки, яка йде у декрет, наступний:

  • На ранніх термінах вагітності звернення до жіночої консультації та постановка на облік.
  • Отримання у РК листа непрацездатності.
  • Заява з проханням надати відповідну відпустку.
  • Після того, як пройдуть законні 126 або 140 днів відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, за бажанням написати відпускну заяву з догляду за малюком.

Які підготувати документи

Основними документами, які допоможуть оформити відпускний період, є: заява молодої мами та медичний висновок про тимчасову непрацездатність, де основа — вагітність та пологи.

За фактом такий висновок є лікарняним листком, виписаним акушером-гінекологом, який спостерігає вагітну. Цей висновок можна отримати на 30 тижні вагітності.

Коли батькам необхідно оформити відпускний період для догляду за дитиною до трьох років, то необхідно розпорядження роботодавця, яке складається на підставі заяви молодих батьків, або родича, який доглядатиме малюка.

Тонкощі написання заяви

Заяву, яку пишуть батьки чи інші родичі, необхідно скласти на звичайному папері формату А4. Для цього не потрібний спеціальний бланк, офіційне прохання пишуть від руки. 

Одночасно із заявою необхідно додати медичний висновок щодо тимчасової непрацездатності.

Зразок заяви про надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами:

Зразок заяви про надання відпустки для догляду за дитиною до трьох років:

 

Для оформлення відпустки батьком дитини або іншими родичами, до заяви необхідно додати засвідчену копію свідоцтва дитини, а також довідку мами з місця роботи або навчання. У довідці слід зазначити, що мати вийшла на роботу чи навчання. 

Щоб оформити декретний відпустку з догляду дитину віком до 6 років, до описаної документації необхідно додати медичний висновок про стан здоров'я дитини.

Декретні виплати в Україні

Обсяг декретних виплат можна порахувати самостійно або проконсультуватися з юристом. Розмір та порядок виплат грошової компенсації визначає ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

У статті 26 Закону №1105-XIV йдеться, що для працевлаштованих жінок фінансові виплати у зв'язку з вагітністю та пологами не мають залежності від стажу та становлять 100% середніх заробітків. При цьому розмір заробітків не повинен бути меншим за одну і не більше п'ятнадцяти мінімальних зарплат на місяць.

Ті особи жіночого роду, які на момент вагітності та пологів не були працевлаштовані, або перерахування ЄСВ було менше шести місяців, можуть розраховувати на щомісячну декретну допомогу у розмірі не більше двох мінімальних заробітних плат.

Звертаємо увагу, що, розраховуючи суму грошових нарахувань, необхідно виходити з цифр, що йдуть без вирахування податків.

Вираховуючи середній заробіток, складаються такі виплати:

  • основний оклад;
  • надбавки та доплати;
  • преміальні надходження.

Точний фінансовий розрахунок про середній заробіток за останній рік можна усно попросити в бухгалтерії підприємства, на якому працює жінка, або в письмовому, із заявою на ім'я керівника.

Людина, яка оформила відпустку для догляду за дитиною до трирічного віку, не може розраховувати на компенсацію середнього заробітку. Але при цьому йому продовжує враховуватися страховий стаж.

Звертаємо вашу увагу, що у 2021 році розмір матдопомоги на новонародженого становив 41 тисячу 280 гривень. У 2022 році уряд планує переглянути розмір фінансових виплат на користь збільшення. На отримання фінансової допомоги можуть розраховувати усі жінки, які народили дітей біля країни. Працевлаштованість, страховий стаж, громадянство, склад сім'ї та інші нюанси не мають значення.

Щоб отримати «дитячі», необхідно протягом дванадцяти місяців після дати пологів принести до районного управління соцзахисту такі папери.

Як тільки папери пройдуть процедуру оформлення, батько або усиновитель, опікун отримає першу виплату в розмірі 10320грн. та після кожного місяця до трирічного віку дитини по 860грн.

Як вийти на роботу після декрету

Кожна жінка, яка нещодавно народила дитину, може будь-якої миті вийти на роботу. Повернутися на посаду можна, попередньо сповістивши про це керівництво компанії. Терміни від заяви до виходу на роботу мають бути не менше ніж 14 днів.

У випадку, якщо жінка з будь-яких причин після того, як вийшла достроково на роботу, хоче піти в декретну відпустку, щоб доглядати малюка до трьох років, вона має на це повне право з повним збереженням посади.

При виході з декрету необхідно написати заяву, зразок якої можна побачити далі.

Який термін вагітності необхідний для декрету

Вагітність жінки може протікати по-різному, тому деякі майбутні мами з нетерпінням чекають того моменту, коли нарешті зможуть піти на законний і такий довгоочікуваний відпочинок. 

Які знадобляться документи для виходу в декрет, залежатиме від офіційної працевлаштованості жінки. Оформлення відбувається на 30-му тижні. 

Для цього:

  • По досягненні терміну вагітності тридцять тижнів лікар, який веде вагітну видає їй довідку 147/у.
  • Наступний крок майбутньої мами — написання на ім'я директора компанії, де вона працює, заяви на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.
  • Підготовлені папери необхідно зарахувати до бухгалтерського відділу підприємства.

Після того, як бухгалтерія прийме документи, виплати за декрет надходять на рахунок ЗП одразу за весь період (126 або 140 днів). Чекати недовго, гроші мають бути нараховані протягом десяти днів з дати подання відповідних документів.

У тому випадку, коли майбутня мати не має офіційного працевлаштування і вважається безробітною, їй все одно необхідно оформляти відпустку. Усі документи слід зарахувати до районного відділу соцстрахування.

Для цього слід підготувати такі папери:

  • Документи, що ідентифікують особу жінки.
  • Довідку 147/у, видану акушером-гінекологом.
  • Трудову книжку та її копію.
  • Шлюбне свідчення.
  • Довідка із податкової про відсутність ФОП.
  • Довідка з бірж праці у тому, що жінка стоїть обліку і немає жодних виплат.
  • Заява.
  • Документ, що підтверджує наявність рахунку в банку, куди будуть направлені соцвиплати.

Якщо жінка оформлена як ФОП, то список документів буде аналогічним до списку безробітним, з деякими відмінностями. Потрібна довідка про реєстрацію ФОП. Щоб декретні виплати було нараховано, папери подаються до ФСС.

Зверніть увагу, що в окремих випадках Фонд соцстраху може вимагати додаткову інформацію. Тому, перш ніж нести пакет документів, рекомендується уточнити його склад кожного окремо взятого випадку. 

 

Не всі жінки бажають йти у декрет у встановлений законом термін. Тому питання, чи можна піти після 30 тижнів у декрет хвилює не одну майбутню маму.

У 17 статті ЗУ «Про відпустки» йдеться про те, що декрет — це не обов'язок, а право жінки. Тому, за бажання, жінка може залишатися на робочому місці до пологів.

Щодо виплат за цей період. За відпрацьовані дні жінка отримуватиме належну їй заробітну плату, але при цьому їй не покладено відпускні виплати.

Особливості трирічної відпустки 

У Кодексі законів про працю України йдеться про право жінки піти у відпустку для догляду за дитиною до 3 років. Компанія, де працює молода мама, не має права звільняти жінку в цей період. 

Щоб отримати грошову допомогу на термін тимчасової непрацездатності, необхідно зібрати та віднести до ФСС пакет документів:

  • Заява;
  • Копію наказу роботодавця про відпустку;
  • Копію дитячого свідоцтва про народження;
  • Оригінал та копію трудовий;
  • Якщо мама навчається, то довідка з ВНЗ чи іншого місця навчання;
  • Документ з біржі праці, про те, що жінка не отримує жодних виплат;
  • Якщо є документація про реєстрацію ФОП;
  • Якщо є — ухвала суду про усиновлення.

У випадку, коли декретну відпустку оформляє не мама, а інший родич, документацію необхідно щоб надавав він.

У 2021 році розмір грошової допомоги не мав залежності від того, скільки дітей є у сім'ї.

У яких випадках можуть скасувати фінансові виплати на дитину

Є ситуації, в яких припиняються виплати на дитину.

  • Якщо особа, на яку оформлені виплати, позбавлена ​​права на малюка.
  • Якщо дитину вилучили із сім'ї органи опіки відповідно до судової постанови.
  • Якщо на дитину тимчасово оформлено державну допомогу.
  • Якщо офіційні опікуни не є такими.
  • Якщо є докази нецільової витрати одержуваних коштів.

Також фінансові виплати будуть припинені в тому випадку, якщо мати вирішила вийти на роботу до того, як дитині виповниться 3 роки.

Особливості відпустки для догляду за дитиною до 6 років

Є ряд медичних показань, за якими мама або інший родич можуть на законних підставах оформити декретну відпустку для догляду за дитиною до 6 років.

Часті хвороби дитини, алергії та інші патології, які заважають малюку відвідувати дошкільні заклади, можуть бути приводом для оформлення відпустки, за збереження робочого місця мами або іншого родича.

Продовжити декрет можна за наявності необхідних медичних висновків, на підставі яких роботодавець може збільшити термін відпустки. Особа, яка доглядає дитину у цей період не може отримувати заробітну плату. Виняток становлять випадки, коли людина працює віддалено або неповний робочий день.

Щоб продовжити відпустку, матері або іншому родичу необхідно пред'явити медичну довідку «Про необхідність дитини в домашньому догляді» (форма 080-1/о). На підставі цього, а також заяви від працівника, роботодавець може оформити наказ, згідно з яким відпустку буде продовжено до досягнення дитиною шестирічного віку.

Отримати довідку форми 080-1/о можна після проходження лікарсько-консультаційної комісії. Для цього дитина має пройти огляд у профільних спеціалістів, здати необхідні аналізи, пройти діагностику, які їй призначить лікар.

Висновок медичної комісії видається на підставі:

  • наявних лабораторних досліджень;
  • висновки лікаря та профільних фахівців;
  • наданні флюорографії;
  • наявність довідки з місця роботи мами або іншого родича, який продовжує відпустку.

Довідка форми 080-1/о видається на певний час та діє від 6 місяців і більше, залежно від тяжкості стану малюка.

Якщо дитина має довідку про інвалідність, то відпустка для догляду за дитиною може тривати до повноліття останнього.

Оформлення декрету батьком дитини чи іншим родичем

Крім матері, оформити декретну відпустку має право батько дитини чи інший родич.

Не завжди з фінансової точки зору вигідно мамі тривалий час залишатися в декреті, тому виникає закономірне питання як оформити декретну відпустку на чоловіка.

Щоб оформити декрет на інших родичів, потрібний аналогічний список документів, як для мами малюка.

У ФСС родичу дитини необхідно надати такий перелік:

  • З місця роботи матері копію наказу про вихід на робоче місце;
  • Довідка, що виплати від держави буде припинено, оскільки жінка отримує заробітну плату для підприємства;
  • Заява тата чи іншого родича про необхідність декретної відпустки.

Батькам, бабусям, дідусям та іншим працюючим родичам, які виходять у декрет, не варто переживати за збереження робочого місця. У таких випадках права зберігаються повною мірою.

Вихід у декрет повторно

Часто буває, що жінка виходить у повторний декрет, не встигнувши вийти з попереднього.

Для оформлення повторного декрету слід пам'ятати:

  • Співробітниця має подати до бухгалтерії підприємства нову заяву;
  • Керівництво компанії має бути поінформоване про намір співробітниці піти повторно у декретну відпустку;
  • Якими будуть виплати у зв'язку з вагітністю та пологами, залежить від останніх надходжень, без урахування офіційного окладу.

Також повторний декрет можна оформити на батька дитини чи інших родичів, які здійснюватимуть його догляд.

Роботодавець не має права звільнити жінку, яка йде у повторний декрет. Такі дії порушують права людини на відпустку та вимагають негайної консультації з юристом та подальшого вирішення питання.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Очень подробно и понятно написано, с абзацами, выделенным текстом. Спасибо большое за старания!

Вадим , 23.11.2022 17:44

Дякую за консультацію!

Іван , 27.02.2024 13:30

Дуже вдячний за допомогу, перевірте почтову скриньку, хотілось уточнити деякі питання. Дякую.

Стас , 03.11.2019 20:26

Дякую за швидку та розгорнуту відповідь

Владислав К, 14.10.2023 15:06

Дякую за швидку та змістовну відповідь

Лукашевич Інна , 19.06.2022 23:20

Дякую за докладне роз'яснення

Чоловінець Йосип , 09.08.2019 00:27

Дуже вдячна Вам за відповіть та роз‘яснення. Будемо звертатись до кіберполіції.

Аліна , 08.05.2021 20:57

Гарна, змістовна відповідь. Все чітко і зрозуміло навіть, як то кажуть, на хлопський розум

Сергій , 12.12.2022 16:28

Дякую, за вичерпну відповідь.

Іван , 14.11.2023 17:58

Вы так подробно ответили.Спасибо Вам Большое.

Лена Приходько, 06.03.2020 13:02
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram