Заробітна плата держслужбовців — тема яка постійно обговорюється громадянами України. Стало відомо, що в квітні 2025 року були внесені зміни до двох законів: ЗУ від 26.01.1993 №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та ЗУ від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу».
Повністю внесені зміни були опубліковані 04 червня 2025 року, але чинності набрали ще з квітня, заднім числом, при цьому деякі зміни набувають сили не зараз, а з 2026 та 2027 років. Що саме відбувається в системі зарплат державних службовців розповімо детальніше в матеріалі.
Впровадження нових підходів до оплати праці держслужбовців стало можливим після підписання Президентом ухваленого парламентом законопроєкту №8222 (надалі ЗУ №4282, номер, який отримав законопроєкт після підписання Президентом). Запропонована реформа передбачає зміну принципів оплати праці, уніфікацію посад та перегляд умов преміювання. У фокусі – створення єдиного підходу до визначення посадових окладів на основі класифікації посад.
Передбачено, що у 2025 року мінімальний оклад осіб, працюючих у системі держслужби становитиме не менше 2,5 прожиткових мінімумів, тобто щонайменше 7570 грн. У новій моделі оплати праці акцент зроблено на двох видах виплат: фіксованій та варіативній.
Варто зазначити, що премії мають бути обґрунтованими, залежати від результатів роботи й не перевищувати встановлені обмеження:
Принципи нової системи передбачають наявність переліку виплат, які не входять до основної зарплати, але мають компенсувати витрати, пов’язані з виконанням службових обов’язків:
Гарантійні та компенсаційні виплати встановлюють незалежно від заробітної плати держслужбовців, їх розмір не входить фіксованої або варіативної складової та не може бути враховано в процесі формування фонду видачі основних видів зарплат. Дані виплати являють собою частину державних гарантій, що мають на меті компенсувати витрати працівників державного сектору, які виникають під час виконання службових обов’язків.
Для реалізації реформи з 2026 по 2029 роки плануються додаткові бюджетні витрати:
Фонд виплат заробітних плат та премій буде формуватися на основі державного бюджету України. Скорочення бюджетних виділень грошей на окремі потреби не є підставою для зменшення розміру посадового окладу чи надбавок.
На період дії воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після його завершення уряд отримує повноваження встановлювати додаткові коефіцієнти до окладів працівників судових установ. Крім того, змінюється класифікація юрисдикції судів:
Зміни в класифікації юрисдикції відкривають шлях до перегляду посадових окладів судових працівників у бік збільшення. Підвищення заробітних плат відбуватиметься із спеціального фонду держбюджету.
Посади осіб, що працюють на державній службі поділяють згідно спеціальній методиці, що затверджена Національним агентством України з питань державної служби (НАДС).
Нова методика передбачає поділ посад за трьома критеріями:
Нарахування окладів та надбавок буде відбуватись за цією структурою. Надбавку за ранг встановлює Кабмін. Також працівникам гарантується 30-денна оплачувана відпустка з грошовою допомогою, яка включає:
У 2025 році класифікація посад відбуватиметься за спеціальним алгоритмом, адаптованим до умов воєнного стану. З 2026 року почнуть діяти нові обмеження: зарплата керівника загальнодержавного органу не може перевищувати 15 окладів посад на районному чи міському рівні. Також нова система поширюється на посаду Уповноваженого із захисту державної мови.
Реформа держслужби передбачає:
Очікується, що нововведення зроблять систему більш зрозумілою та справедливою, а також здатні будуть забезпечити ефективне використання державних коштів.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В