Знайти житло для оренди в наш час не становить великої складності. Зробити це можна на спеціалізованих інтернет-платформах чи просто через знайомих. Практика показує, що і в першому, і в іншому випадку ризики надто високі, адже у разі порушення прав однієї зі сторін або шахрайства жодна з них не захищена законом.
Як убезпечити себе від небажаних проблем та орендувати житло законно на взаємовигідних умовах, розповімо далі.
Щоб убезпечити кожного учасника угоди, рекомендується укладати договір оренди житлового приміщення, який забезпечує виконання прописаних обов'язків. Регулюється це питання 59 главою Цивільного Кодексу України.
Така угода оформляється письмово і вимагає нотаріального запевнення, якщо термін оренди вбирається у 4 років.
Перш ніж підете оформляти угоду, необхідно розуміти різницю поняттями «найм» і «оренда».
За договором найму житлового приміщення - власник житла (або його довірена особа) та наймач є фізичними особами.
Договір оренди — це той самий найм, але вже між фізичними та юридичними особами.
Оформляти договір найму необхідно завжди. Насамперед це дотримання закону, а по-друге, можливість убезпечити себе від шахраїв або неприємних ситуацій, які можуть виникнути в ході найму житлового приміщення.
Підписання договору оренди має здійснюватися лише між власником нерухомості та орендарем, без посередників. Тому участь ріелтора не потрібна. Він не несе жодної відповідальності у разі порушення прописаних умов або шахрайських дій.
Юридична допомога може знадобитися при складанні договору, перевірці справжності документів та обліку різних правових нюансів.
Правовстановлюючих документів є кілька видів, залежно від способу придбання житла. Це можуть бути свідчення:
Крім цього, рекомендується ознайомитись з такими паперами:
Коли власників квартири або будинку більше ніж один, на здачу житла в оренду повинні дати згоду комусь належить квартира або будинок. Також, якщо власник у шлюбі, то потрібна згода чоловіка/дружини.
Ці згоди оформляються та засвідчуються нотаріусом. Без цих документів угода вважається недійсною і орендаря може виселити будь-якої миті другий власник житлового приміщення, що здається.
У договорі найму необхідно детально прописати умови, вартість та терміни оренди, інформацію про орендодавця, його права та обов'язки. В угоді перераховують причини для дострокового переривання оренди та строки оплати. Вписують інші пункти за бажанням сторін. Наприклад:
Яким буде ваш договір найму підкаже юрист, тому рекомендуємо звернутися за консультацією до кваліфікованого спеціаліста у сфері житлового права.
За наявності завіреного нотаріально договору про найм, орендар має право прописатися в орендованому житлі. Таке саме він має право прописати і своїх неповнолітніх дітей.
Реєстрація в орендованому житлі не дає жодних прав квартиронаймачеві на саме приміщення. Він не зможе його продати, закласти або оформити дарчу.
Найчастіше власники житла неохоче йдуть на умову реєстрації, оскільки після закінчення терміну договору можуть виникнути труднощі у виписці квартиронаймачів.
У разі якщо термін оренди не більше 3 років, то для укладання договору не потрібен нотаріус. Бланки для підписання є у відкритому доступі для скачування з інтернету, тому знайти і роздрукувати їх не важко.
Якщо термін оренди від 3 років і більше, то доведеться скористатися платними послугами нотаріуса. Оплачуються:
Виходить 2,5% від суми угоди за згодою оренди житлового приміщення. Помножуйте місячну вартість оренди та множте на місяці. Віднімайте з отриманої суми 2.5% і додавайте послуги нотаріуса.
Підписуючи договір, обидві сторони зобов'язуються виконувати вимоги, що в ньому вказані. Важливо заздалегідь обговорити деталі, щоб у майбутньому виникло конфліктних ситуацій. Якщо якогось із пунктів не дотримується, то будь-яка зі сторін має право вимагати виконання договору, а в іншому випадку — звернутися до суду.
Розірвати договір до того, як настав термін закінчення, в односторонньому порядку власник не має права, якщо орендар виконує всі пункти договору. Раптом така потреба виникла, доведеться або домовлятися із квартирантом, або звертатися до суду.
У свою чергу квартиронаймач має таку можливість. Він має право припинити договір в односторонньому порядку за умови, що він повідомить власника мінімум за 3 місяці. Якщо цього не зробити, орендодавець може через суд стягнути суму рівної оренди за 3 місяці, надавши докази, що квартиру у цей термін не вдалося здати повторно.
За терміном дії договір може бути коротко- та довгостроковим.
До документа вносять дані:
Після укладання угоди у нотаріуса відомості про неї автоматично потрапляють до податкової.
Якщо договір підписувався не нотаріально, то власнику необхідно особисто сповістити податкову службу. Після цього йому доведеться сплатити податок на дохід, який становить – 18% від суми та військовий збір – 1,5%.
Якщо цього не зробити, власнику загрожує штраф. Сума штрафу залежатиме від суми несплачених податків.
Є сумніви чи питання щодо складання та дотримання договору найму? Звертайтеся за консультацією до юристів.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В