Як виписати людину із квартири: все, що потрібно знати

Як виписати людину із квартири: все, що потрібно знати
Як виписати людину із квартири: все, що потрібно знати
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Власник нерухомості в Україні, згідно зі ст. 319 Цивільного кодексу, має право керувати своїм майном - квартирою або будинком на свій розсуд, якщо це не порушує норми моральності суспільства. Також він має право виписувати із квартири старих мешканців та прописувати нових. Що ж може бути підставою для виписки з квартири і як зробити правильно? Всі питання-відповіді розберемо у нашому матеріалі.

Причини для зняття реєстрації про прописку

Раніше процес оформлення виписок був більш клопіткою процедурою, ніж у 2022 році, зараз електронні каталоги повністю замінили паперові документи, а людина може отримати штамп у паспорті про нову прописку або оновлення у чіпі електронного паспорта за лічені хвилини. Також швидко можна анулювати свою прописку.

Але, зовсім інакше, якщо самого мешканця хочуть виселити, а він не дає на це згоду.

Деяких людей цікавить питання "навіщо взагалі виписувати людину, якщо її відсутність нікому не заважає?". Насправді це не так і зайва реєстрація на території житлової площі може бути суттєвою перешкодою.

Основні причини для зняття з реєстраційного обліку такі:

  • Подружжя розлучається, і одному з них там не місце.
  • При купівлі чи обміні нерухомості залишаються не виписаними колишні мешканці.
  • Сума нарахувань за комунальні послуги залежить від кількості прописаних людей і чим більше мешканців, тим більше витрат на “комуналку”.
  • Коли виникне питання про продаж нерухомості, приватизацію або обмін житла, прописаний мешканець стає "каменем спотикання" і створює цілу низку проблем.
  • Якщо мешканець не встиг виписати після переїзду в іншу країну.
  • Виникає необхідність виписати неповнолітню дитину у зв'язку з переїздом, розлученням батьків та іншими обставинами. Оформлення документів такого роду додатково регулюється органами опіки та законами, що захищають права дитини.

До речі, не обов'язково виписуватися на старій квартирі в тому випадку, якщо людина прописується на новому місці проживання самостійно (за бажанням). Справа в тому, що при прописці документація передається в органи попередньої реєстрації місця проживання і мешканець автоматично виписується.

Добровільно або з примусом

Відповідно до ст. 6 ЗУ "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", кожен громадянин країни повинен мати прописку за місцем проживання. І зареєструватись він зобов'язаний протягом 30 днів з моменту переїзду в країну або переселення в іншу квартиру після виписки.

Якщо ж людина не проживає, а прописана у квартирі, її можуть виписати у судовому порядку. Але попередньо повідомити людину про майбутню подію потрібно обов'язково. Інакше суд відхилить заявку та відмовить власникові у рішенні про виписку цієї людини.

Отже, способів зняття з реєстрації всього три:

  1. Добровільна заява мешканця, який не проживає у квартирі більше ніж півроку і хоче виписатися, прописавшись на новому місці.
  2. Примусовий витяг, який здійснюється власником житла через суд.
  3. Свідоцтво про смерть людини є основою його виписки.

Як видно з першого пункту, щоб виписати людину за її бажанням, потрібна присутність цієї особи для написання заяви про виписку з квартири та подання інших документів до місцевих органів самоврядування. Без його згоди та присутності, власник нерухомості може лише подати документи до суду, що дають підстави виписати мешканця у примусовому порядку.

Зважившись на примусове виселення, власник нерухомості повинен зважити всі "за" та "проти", проконсультуватися з добрим юристом, а потім подавати позов до суду на розгляд. Щоб судовий позов не тривав кілька місяців, краще оперувати фактами про реальну відсутність мешканця або використовувати інше звинувачення в його бік. У таких випадках рішення обернеться на користь власника та мешканця випишуть набагато швидше.

Які докази потрібно надати для примусової виписки з квартири. Розглянемо.

Підстави для примусового виписування мешканця власником

Спираючись на ст. 405 ЦК України, власник має право виписати члена сім'ї або іншого мешканця приватизованої квартири, якщо той не проживає у ній понад рік. Для неприватизованої нерухомості півроку. При цьому, мається на увазі безпричинне відсутність людини, але можуть бути і вагомі причини, що не дозволяють виписати його власником.

Відповідно до норм Житлового Кодексу України, виселенню та виписці підлягають особи, які:

  • більше року не проживають за вказаною адресою, і на це є підтвердження сусідів;
  • без видимих ​​причин зникають на півроку та більше, не погоджуючи відсутність із власником житла;
  • псують майно у домі, причому роблять це регулярно;
  • помічені на вживанні наркотиків, алкоголіки, неадекватні особи.

При цьому будь-які документи, що підтверджують відсутність мешканця або псування майна, будуть розглянуті судом у першому порядку і вплинуть на позитивний результат. За дотримання інших “обтяжливих мотивів”, звісно, ​​наприклад – термінів відсутності громадянина за місцем прописки.

Слід зазначити, що виписка людини у судовому порядку несе у себе правові обмеження даного індивіда. Він більше ніколи не зможе скористатися житловим приміщенням та зареєструватись у ньому.

Необхідні документи для зняття з реєстрації

Щоб примусово виписати мешканця, необхідно зібрати такі документи:

  • Заява на спеціальному бланку.
  • Форма аркуша вибуття.
  • Паспорт або свідоцтво про народження людини, яку виписують.
  • Військовий квиток за необхідності, тільки для осіб, які перебувають на військовому обліку.
  • Квитанція про сплату адміністративного збору, на даний момент мінімально допустимий збір дорівнює 1,5% прожиткового мінімуму.
  • Документ, що підтверджує право власності на квартиру, – технічна документація.
  • Документи представника, якщо є довіреність.
  • Акти, завірені сусідами, про відсутність людини протягом півроку та більше, їх можуть запевнити і працівники ЖЕКу, поставивши печатку.
  • Інша документація, що підтверджує право виписати людину з будинку чи квартири.

Якщо виписати хочуть неповнолітню дитину, варто пам'ятати, що до 14 років дитина має право приписуватися за згодою одного з батьків, а саме, за місцем прописки батька, не обов'язково власника житла. Нижче описано закони, що регулюють виписку дітей із квартири.

Зверніть увагу! Збирати акти та підписувати їх сусідами необхідно не одноразово, а на постійній основі протягом тривалого часу. Суд, швидше за все, розгляне заяву з багаторазовими доказами відсутності мешканця, а також запевнень житлово-комунального господарства щодо несплати комунальних послуг та іншої інформації.

Що конкретно вказувати у позовній заяві

Обов'язково вказувати наявність родинних зв'язків, або їх відсутність, час — скільки вже громадянин живе в іншому місці, підтвердження про це сусідів та інших осіб. Пам'ятайте, що згідно із Законом, згідно з Цивільним Кодексом, родичів, які проживають в іншому місці менше року, не мають права виписати з квартири. Так що примусова виписка не матиме сенсу та витрат часу, якщо період відсутності родича лише 8 місяців.

Коли можуть відмовити у виписці:

  • Якщо виписати хочуть військовослужбовця, суд не схвалить подібне рішення.
  • Якщо людина перебуває у місцях позбавлення волі або проходить лікування у лікарні чи диспансері.
  • Людина перебуває в іншій країні у зв'язку із роботою за контрактом.

Якщо людина бажає виписатися сама, перебуваючи в іншій країні, вона може це зробити в українському посольстві країни, подавши заяву та надавши список необхідних документів про свою особистість. Після чого він зобов'язаний відправити довіреність представнику в Україні, щоб той зміг виписати громадянина, який більше не претендує на квадратні метри. Так можна анулювати прописку без власної присутності в Україні.

Законодавство, що регулює квартирні питання в Україні

  1. Житловий кодекс - один із головних ЗУ, який розкриває правила користування житловими приміщеннями у неприватизованих квартирах, будинках, територіях тимчасового проживання. ЖК керуються та органи судової влади при знятті з реєстраційного обліку мешканця, який не проживає у квартирі або не йде на поступки власнику.
  2. Цивільний Кодекс України регулює всі питання, пов'язані з правом власності, це один із основних законодавчих документів, який дає право власнику подати позовну заяву до суду.
  3. ЗУ “Про свободу пересування та свободу вибору місця проживання в Україні” від 11.12.2003 р. У 7 статті прописується порядок здійснення виписки та втрати права проживання у квартирі, а також список документів, необхідних на витяг.
  4. ЗУ "Про охорону дитинства" надає захист прав дітей, які не досягли 16-річчя.

Зміни в законодавстві 2020 -2021

Знятися з реєстрації за місцем прописки, тобто виписатися, стало набагато простіше та швидше. Якщо раніше звичайна виписка відбувалася на підставі подання заяви до паспортного столу та оформлення маси документів, то цього року виписатися у “Дії” можна за день, подавши електронну заяву та отримавши згоду власника житла.

Експериментальний проект Кабінету Міністрів розпочався ще наприкінці 2020 року і знайшов завершення у 2021 році. Хоча є ще недоробки, але вони вирішуються.

Доступна послуга наразі декільком містам країни, і лише за наявності електронного паспорта. Але протягом 2022 року нею зможуть скористатися всі без винятку люди, які бажають змінити місце реєстрації, і навіть особи з паспортом старого зразка.

Такий підхід спростить роботу органів місцевого самоврядування, скоротить час очікування самого мешканця і швидше отримає нове місце прописки. Адже зміна прописки відбувається досить часто.

Автоматична прописка діє незалежно від того, онлайн ви подали заявку або прийшли в паспортний стіл. Тобто, можна прописатися на новому місці, не виписуючись, а виписка відбудеться автоматично.

Висновок

Виписатися з квартири можна самостійно, тоді час виписки обмежуватиметься кількома днями, за погодженням сторін або в судовому порядку. В останньому випадку процес може затягнутися на кілька місяців, залежно від правомірності дій власника та відсутнього мешканця, що йде на контакт.

Слід пам'ятати, що більш правдоподібні докази “вини” громадянина надасть власник нерухомості, тим швидше вирішиться питання про виселення та виписку. Головне при цьому керуватися Законами України, що регулюють квартирні питання та вчасно проконсультуватись із юристом.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Дякую, за консультацію. Дуже змістовна і корисна відповідь

Вячеслав , 02.08.2022 18:26

Дякую за допомогу

Любов , 06.01.2023 21:37

Спасибо за информацию. Ответы были объективные.

Александр , 22.11.2020 12:20

дякую за консультацію

Георгій , 20.03.2021 10:29

Дякую, за вичерпну відповідь.

Іван , 14.11.2023 17:58

Дуже гарний спеціаліст! Швидко та детально відповіла на всі питання! Все чітко та ясно! Рекомен...

Святослав , 03.04.2024 14:47

Дякую. Все чітко і зрозуміло. Будемо й надалі звертатися.

Надія , 11.07.2022 23:21

Благодарю, очень исчерпывающий ответ. Но у меня остались некоторые уточнения. Ждать ли иска и суд...

Анастасия , 21.02.2021 12:30

Получил быстрый и подробный ответ на свой вопрос. Спасибо

Дмитрй , 18.05.2022 19:39

Спасибо за профессиональную и подробную консультацию, с дополнительными разъяснениями. Консульта...

Александр , 18.08.2019 19:23
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram