Закон про мобілізацію від 18 травня: головні зміни для військовозобов'язаних

Закон про мобілізацію від 18 травня: головні зміни для військовозобов'язаних
Закон про мобілізацію від 18 травня: головні зміни для військовозобов'язаних
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

18 травня 2024 набула чинності остання редакція закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До неї внесли ряд змін, які включають оновлення даних, вручення повісток і обмеження для ухилянтів.

Хто має оновити свої військово-облікові дані

На протязі 60 днів із набуття законом чинності громадяни, які перебувають на військовому обліку, жінки-військовозобов’язані і особи з відстрочкою мають оновити дані і уточнити:

  • адресу свого проживання;
  • актуальні номери телефонів для зв’язку;
  • адресу електронної пошти (за наявності).

Виключення стосується громадян, які встигли оновити дані 17 квітня (після публікації нового закону). Крім того, оновлювати дані не треба особам, знятим з військового обліку, якщо ця інформація вказана у військовому квитку. Без неї працівники ТЦК під час перевірки документів, можуть направити особу до ТЦК для отримання відповідного запису.

Оновити та уточнити особисті дані можна трьома способами:

  • у територіальному центрі комплектування;
  • в е-кабінеті призовника, військовозобов’язаного, резервіста;
  • у ЦНАП.

Оновлення даних для тих, хто перебуває за кордоном

Для осіб, які перебувають за кордоном, закон передбачає два способи уточнення облікових даних:

  • електронною поштою або за номером телефону ТЦК, який вказаний на офіційному сайті центру за місцем перебування на військовому обліку;
  • в електронному кабінеті призовника.

Чоловіки, які зняті з військового обліку через перебування довше 3 місяців за межами України, мають стати на облік протягом 30 днів із набуття чинності постановою Кабінету міністрів № 563 від 16 травня 2024 року.

Електронний кабінет військовозобов’язаного

18 травня 2024 року Міноборони запустили Електронний кабінет військовозобов’язаного, який можна завантажити на смартфон із App Store чи Play Market. Тут можна оновити особисті дані, авторизувавшись через BankID або «Дія. Підпис».

Після реєстрації військовозобов’язаний має вказати адресу електронної пошти і номер телефону, а також фактичну адресу проживання. Оновлення даних проходить без відвідування ТЦК, але, за необхідності, працівники центру комплектування можуть зв’язатися з особою для уточнення інших даних.

Як зазначають у Генштабі, запуск електронного кабінету націлений виключно на оновлення даних, тобто повістки через нього надсилатися не будуть. Однак після цієї процедури особу можуть викликати для проходження лікарської комісії.

Проходження ВЛК після оновлення даних

Військово-лікарська комісія надає постанову про придатність до військової служби, яка є дійсною протягом року. Тому, після оновлення даних та за наявності підстав для відстрочки, військовозобов’язаного направлять на проходження лікарської комісії.

Окрім того, до 4 лютого 2025 року військовозобов’язані, які мали статус «обмежено придатний», також мають обов’язково пройти ВЛК.

Вручення повісток: нові правила

У новій редакції закону прописані правила вручення повісток і проведення оповіщення населення. На початку Закону прописано, що оповіщення – це «доведення сигналів і повідомлень (директив, розпоряджень) до органів військового управління, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та населення про оголошення мобілізації, виклик громадян до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також вручення (надсилання) повісток громадянам».

Це свідчить про те, що в обов’язки місцевих органів виконавчої влади та самоврядування входить здійснення оповіщення громадян, а також цей обов’язок розповсюджується на підприємства, установи і організації. Вони мають не тільки забезпечувати своєчасне оповіщення працівників, але і їх прибуття на збірні пункти «шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів із подальшою компенсацією витрат».

Також у законі прописані вимоги до повісток і їх вручення. Документ має включати:

  • ПІБ, дату народження громадянина, якому призначена повістка;
  • найменування центру комплектування та соціальної підтримки, яким повістка видана;
  • мета виклику, дата і час коли необхідно з’явитись до ТЦК;
  • підпис (ЕЦП) посадової особи, яка видала повістку;
  • реєстраційний номер документу;
  • роз’яснення про наслідки і обов’язки повідомити про причину неявки.

Згідно з новими правилами проведення призову, вручення повісток здійснюється цілодобово за місцем проживання або реєстрації, а також у громадських місцях, в ТЦК, на блок-постах та пунктах пропуску на державному кордоні України.

Поліцейські не можуть вручати повістки, однак можуть перевіряти військово-облікові документи із веденням фото- та відеофіксації, а також затримувати та доставляти до ТЦК осіб, які ухиляються від військової служби.

Підтвердженням отримання вважається:

  • вручення повістки особисто військовозобов’язаному затвердження власним підписом;
  • відеозапис вручення повістки чи відмови від неї під час спілкування військовозобов’язаного з уповноваженою особою;
  • надсилання поштою за фізичної відсутності за вказаною адресою.

У разі надсилання поштою повістка вважається врученою у день отримання документу або проставлення відмітки про відмову від отримання, а також у день відмітки про відсутність особи за місцем проживання.

Обмеження та нові штрафи для ухилянтів

9 травня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроект № 10379, який дозволяє заочно накладати штрафи на ухилянтів. Громадянам України, які порушують правила військового обліку та мобілізаційного законодавства, загрожує штраф від 17 000 грн до 25 000 грн. А для посадовців та юридичних осіб сума збільшується до 34— 59,5 тис.

Окрім того, ухилянтів можуть тимчасово позбавляти прав на керування транспортним засобом. Для цього впроваджується спеціальна процедура:

  1. Керівник ТЦК звертається до поліції із вимогою про затримання особи і доставлення до військкомату.
  2. Якщо ухилянта не знайдено, про це ТЦК повідомляють у письмовій формі, після чого керівник надсилає рекомендованим листом вимогу про виконання мобілізаційного обов’язку за місцем проживання особи.
  3. Впродовж 10 днів після вручення вимоги (відмови в отриманні або неможливості вручення) громадянин має з’явитись до ТЦК.
  4. У випадку неявки впродовж 30 днів ТЦК може подати позов до суду з приводу тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом.
  5. Впродовж 5 днів суд розглядає питання про відкриття провадження і за 30 днів має винести відповідне рішення.
  6. ТЦК має довести наявність факту порушення та неможливості застосувати інші заходи впливу, інакше суд може відхилити позов. Також позов відхиляється якщо призупинення прав позбавляє особу основного джерела доходу або транспортний засіб використовується для перевезення особи з інвалідністю I, II групи, або дитини з інвалідністю
  7. Рішення суду підлягає негайному виконанню. Протягом 15 днів із винесення рішення можна подати апеляцію, однак дію обмеження вона не призупиняє.

Тимчасове обмеження діє до виконання, відкликання вимоги ТЦК, або на весь час мобілізаційних заходів.

Відстрочка від мобілізації

Під час дії мобілізаційних заходів призову на військову службу не підлягають:

  • заброньовані особи в установленому Кабінетом Міністрів порядку;
  • особи, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років крім боржників по аліментах, які мають заборгованість вище за суму платежів за 3 місяці;
  • батьки, опікуни або піклувальники, які виховують дитину з тяжкою хворобою та не встановленою інвалідністю;
  • особи, які мають дітей до 18 років, один з батьків якої помер, зник безвісти, позбавлений батьківських прав або перебуває у місцях позбавлення волі;
  • батьки, опікуни або піклувальники дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • батьки повнолітньої дитини з інвалідністю І-ІІ групи;
  • особи, визнані тимчасово непридатними за висновком ВЛК на 6-12 місяців із наступним проходженням комісії;
  • особи з інвалідністю;
  • усиновлювачі, прийомні батьки чи опікуни дитини-сироти або позбавленої батьківського піклування;
  • особа, зайнята постійним доглядом за іншим з подружжя, дитиною чи батьками якщо вони потребують постійного догляду за висновком медичної комісії;
  • опікуни особи, визнаної недієздатною за рішенням суду;
  • особи, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І-ІІ групи, ІІІ групи внаслідок онкології, відсутності кінцівки, одного з парних органів, за наявності в особи з інвалідністю ІІІ групи внаслідок онкологічного захворювання церебрального паралічу, інших паралітичних синдромів, психічних розладів;
  • один із членів сім’ї другого, третього ступеня спорідненості особи з інвалідністю І-ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею, у разі відсутності членів сімї першого та другого рівня спорідненості відповідно;
  • один з подружжя з дитиною до 18 років, чоловік (дружина) якого перебуває на військовій службі;
  • посадовці, перелік яких приведено у ст. 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (нова редакція);
  • держслужбовці, які виконують функції із забезпечення кібербезпеки, розробки ПЗ чи адміністрування баз даних Верховної Ради, Кабінету Міністрів, а також ті, хто проводить експертизу нормативно-правових актів та готує висновки;
  • здобувачі фахової, професійної, вищої освіти на денній чи дуальній формі навчання, які здобувають освітній рівень вищий за попередній;
  • докторанти, інтерни, науковці і науково-педагогічні працівники вузів, педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти (які працюють не менш ніж на 75% ставки), фахової передвищої, професійної освіти;
  • члени сім’ї того, хто загинув або пропав безвісти під час ведення бойових дій;
  • члени сім’ї учасника Революції Гідності, якому присвоєно звання «Герой України».

Також призову не підлягають громадяни України віком до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку, чи базову військову службу. Такі особи можуть бути призвані на службу добровільно. Аналогічне правило розповсюджується і на звільнених з полону осіб, які проходили військову службу та звільнені у запас.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Дякую, але хотілось би знати який Закон Ви цитуєте

Зоя , 21.08.2019 22:33

Швидко, зрозуміло, дякую!)

Дмитрий , 23.03.2022 15:47

Дякую за консультацію!

Вячеслав , 26.07.2022 07:48

Спасибо за консультацию, теперь я знаю чего ожидать. Уверен, что моя проблема решиться положитель...

Микола , 30.06.2020 17:57

Отримав деталізовану консультацію за своїми питаннями, рекомендую цього спеціалиста

Митя , 04.04.2022 12:13

Спасибо .... долгов нет это точно, тем более за 4 мес.

Alex , 14.07.2021 14:01

Проблема решена. Спасибо.

Сергей , 13.08.2020 10:46

Спасибо большое за четкий и лаконичный ответ!

Алла Черкез, 13.04.2020 18:13

Очень квалифицированный специалист, оперативно предоставил качественную консультацию, советую

Illia , 10.02.2023 21:28

Дуже розгорнуто. Дуже вдячний. Рекомендую.

Іван , 28.07.2022 17:26
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram