18 травня 2024 набула чинності остання редакція закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До неї внесли ряд змін, які включають оновлення даних, вручення повісток і обмеження для ухилянтів.
На протязі 60 днів із набуття законом чинності громадяни, які перебувають на військовому обліку, жінки-військовозобов’язані і особи з відстрочкою мають оновити дані і уточнити:
Виключення стосується громадян, які встигли оновити дані 17 квітня (після публікації нового закону). Крім того, оновлювати дані не треба особам, знятим з військового обліку, якщо ця інформація вказана у військовому квитку. Без неї працівники ТЦК під час перевірки документів, можуть направити особу до ТЦК для отримання відповідного запису.
Оновити та уточнити особисті дані можна трьома способами:
Для осіб, які перебувають за кордоном, закон передбачає два способи уточнення облікових даних:
Чоловіки, які зняті з військового обліку через перебування довше 3 місяців за межами України, мають стати на облік протягом 30 днів із набуття чинності постановою Кабінету міністрів № 563 від 16 травня 2024 року.
18 травня 2024 року Міноборони запустили Електронний кабінет військовозобов’язаного, який можна завантажити на смартфон із App Store чи Play Market. Тут можна оновити особисті дані, авторизувавшись через BankID або «Дія. Підпис».
Після реєстрації військовозобов’язаний має вказати адресу електронної пошти і номер телефону, а також фактичну адресу проживання. Оновлення даних проходить без відвідування ТЦК, але, за необхідності, працівники центру комплектування можуть зв’язатися з особою для уточнення інших даних.
Як зазначають у Генштабі, запуск електронного кабінету націлений виключно на оновлення даних, тобто повістки через нього надсилатися не будуть. Однак після цієї процедури особу можуть викликати для проходження лікарської комісії.
Військово-лікарська комісія надає постанову про придатність до військової служби, яка є дійсною протягом року. Тому, після оновлення даних та за наявності підстав для відстрочки, військовозобов’язаного направлять на проходження лікарської комісії.
Окрім того, до 4 лютого 2025 року військовозобов’язані, які мали статус «обмежено придатний», також мають обов’язково пройти ВЛК.
У новій редакції закону прописані правила вручення повісток і проведення оповіщення населення. На початку Закону прописано, що оповіщення – це «доведення сигналів і повідомлень (директив, розпоряджень) до органів військового управління, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та населення про оголошення мобілізації, виклик громадян до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також вручення (надсилання) повісток громадянам».
Це свідчить про те, що в обов’язки місцевих органів виконавчої влади та самоврядування входить здійснення оповіщення громадян, а також цей обов’язок розповсюджується на підприємства, установи і організації. Вони мають не тільки забезпечувати своєчасне оповіщення працівників, але і їх прибуття на збірні пункти «шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів із подальшою компенсацією витрат».
Також у законі прописані вимоги до повісток і їх вручення. Документ має включати:
Згідно з новими правилами проведення призову, вручення повісток здійснюється цілодобово за місцем проживання або реєстрації, а також у громадських місцях, в ТЦК, на блок-постах та пунктах пропуску на державному кордоні України.
Поліцейські не можуть вручати повістки, однак можуть перевіряти військово-облікові документи із веденням фото- та відеофіксації, а також затримувати та доставляти до ТЦК осіб, які ухиляються від військової служби.
Підтвердженням отримання вважається:
У разі надсилання поштою повістка вважається врученою у день отримання документу або проставлення відмітки про відмову від отримання, а також у день відмітки про відсутність особи за місцем проживання.
9 травня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроект № 10379, який дозволяє заочно накладати штрафи на ухилянтів. Громадянам України, які порушують правила військового обліку та мобілізаційного законодавства, загрожує штраф від 17 000 грн до 25 000 грн. А для посадовців та юридичних осіб сума збільшується до 34— 59,5 тис.
Окрім того, ухилянтів можуть тимчасово позбавляти прав на керування транспортним засобом. Для цього впроваджується спеціальна процедура:
Тимчасове обмеження діє до виконання, відкликання вимоги ТЦК, або на весь час мобілізаційних заходів.
Під час дії мобілізаційних заходів призову на військову службу не підлягають:
Також призову не підлягають громадяни України віком до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку, чи базову військову службу. Такі особи можуть бути призвані на службу добровільно. Аналогічне правило розповсюджується і на звільнених з полону осіб, які проходили військову службу та звільнені у запас.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В