Права громадян на соціальний захист від безробіття регулюється, зокрема, Законом України «Про зайнятість населення».
Отримати статус безробітного можуть:
Для встановлення на облік на біржі праці і отримання статусу безробітного необхідно стати на облік в Центрі зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, так як в Україні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.
Для реєстрації в Центрі зайнятості безробітному необхідно надати наступні документи:
Для деяких категорій громадян в Центрі зайнятості можуть зажадати і інші документи. Наприклад, інваліди, які не досягли пенсійного віку і отримують відповідну пенсію або соціальну допомогу, повинні подати копію довідки до акту огляду МСЕК, а при наявності - індивідуальну програму реабілітації.
Для іноземців, які постійно проживають в Україні, необхідно пред'явити «вид на проживання». Для безробітних переселенців - довідку про взяття на облік внутрішньо переміщення особи і подати її копію. При цьому, якщо у переселенця відсутні документи, що підтверджують факт його звільнення, в Центру зайнятості також пред'являють:
Після присвоєння статусу безробітного необхідно не рідше одного разу на 30 календарних днів відвідувати Центр зайнятості і чекати відповідної вакансії. При цьому, пропуск призначеної дати відвідування Центру зайнятості без поважної причини тягне за собою скорочення виплат і / або зняття з обліку.
Поважними причинами неявки в Центр зайнятості є (підтверджується документально):
Відповідно до законодавства вважається підходящою роботою та, яка відповідає освіті, професійним навичкам та досвіду роботи безробітного. При цьому відповідна робота інвалідам підбирається відповідно до їх професійних знаній і навичок, а також з урахуванням довідки медико-соціальної експертної комісії з висновком про умови та характер праці, індивідуальної програми реабілітації та побажань самого інваліда за умовами роботи.
Після закінчення 6 місяців з дня реєстрації, якщо безробітному не знайшли роботу за фахом, йому пропонують пройти перенавчання на іншу професію з урахуванням його здоров'я, здібностей і потреб ринку праці. Надалі, Центр зайнятості підшукує роботу безробітному, як за зміненою професією, так і за попередньою спеціальністю.
У разі дворазового відмови від запропонованої роботи безробітного знімають з реєстрації в Центрі зайнятості і позбавляють статусу безробітного. Повторно можна зареєструватися на біржі праці не раніше ніж через 90 днів з моменту зняття з обліку. В цей тримісячний період Центр зайнятості надає безробітному лише консультаційні послуги, а виплата допомоги по безробіттю не проводиться.
Грошова допомога по безробіттю призначається з 8-го дня після реєстрації в державній службі зайнятості. Безробітним, які звільнені з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин (стаття 38 КЗпП) або за порушення трудової дисципліни, грошові виплати з безробіття нараховуються лише на 91-й день.
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Але на тривалість надання фінансової допомоги безробітному впливає ряд критеріїв, зокрема, стаття КЗпП, за якою був звільнений безробітний.
Періоди виплат допомоги безробітним такі:
Розмір допомоги по безробіттю в 2020 році:
Максимальна сума:
Мінімальна сума допомоги - 610 гривень.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В