Нове в отриманні житлових субсидій в 2019-2020 році

Нове в отриманні житлових субсидій в 2019-2020 році
Нове в отриманні житлових субсидій в 2019-2020 році
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Що необхідно для отримання субсидії в 2019-2020 році?

Для оформлення житлової субсидії заявнику необхідно звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення із відповідною заявою за місцем реєстрації, а орендарям - за місцем проживання (місцем знаходження орендованого житла). Крім заяви подається декларація. Заявник може звернутися особисто або відправити документи поштою або скористатися системою онлайн-оформлення субсидій.

Для спрощення порядку подання субсидій Міністерство соціальної політики України постійно оприлюднює відповідну інформацію про субсидії, зокрема, про підвищення тарифів на ЖКП: на газ, холодну і гарячу воду, електроенергію та теплопостачання.

Для отримання субсидії необхідно надати наступний перелік документів:

  • заяву на отримання субсидії;
  • орендарю - договір оренди (найму);
  • декларація про доходи.

Який термін дії житлової субсидії?

Житлова субсидія починає діяти з місяця, в якому заявник звернувся із заявою про її надання, до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж 12 місяців.

Термін, на який розраховується субсидія:

  • на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня;
  • на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня.

Орендарям житла відшкодовуються витрати на оплату ЖКП за наявності договору оренди (найму). Субсидія надається до кінця місяця, в якому закінчується термін дії договору оренди (найму), але не більше ніж на 12 місяців. При цьому автоматичного продовження субсидії для орендарів не передбачено.

Для сімей (домогосподарств), які використовують природний газ або електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон нараховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Передбачені випадки надання субсидії за минулий період. Так при зверненні заявника протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону субсидія призначається з початку такого сезону. Цією нормою можуть скористатися і особи, що знаходяться в складних життєвих обставинах, та субсидія може їм призначатися з дня виникнення відповідного права, але не більше ніж за 6 місяців до звернення за субсидією.

Якщо в сім'ї немає змін, то перерахунок субсидій відбувається автоматично без додаткового звернення до органів соцзахисту. Але слід врахувати, що для збереження житлової субсидії необхідно своєчасно погашати свою частину платежу за послуги ЖКГ. Так згідно Постанови КМУ № 62 від 06.02.2019 року з 07 лютого 2019 року субсидія не призначається і термін її дії на наступний період не продовжується, якщо у субсідіанта є борг по оплаті за ЖКП терміном понад один місяць.

Для деяких категорій субсідіантов перепризначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон здійснюється тільки після надання нових заяв і декларацій. До них належать, зокрема:

  • внутрішньо переміщені особи (ВПО). Для оформлення субсидії ВПЛ їм не потрібно надавати договір оренди житла, а підставою для нарахування субсидії є акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;
  • особи, які звертаються за грошовими виплатами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
  • сім'ї, у яких кількість фактично проживають зареєстрованих осіб в минулому сезоні менше, ніж кількість зареєстрованих.

Хто є одержувачем житлової субсидії?

Згідно з чинним законодавством України отримати державну субсидію може сім'я, у якій витрати на оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням меж встановлених норм споживання та пільг перевищують розмір обов'язкового відсотка платежу. При цьому сума платежу для сім'ї є індивідуальною і залежить від сукупного доходу сім'ї.

У 2019 змінився порядок надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Зокрема: тимчасово скасовані пільги на оплату житлово-комунальних послуг за квартиру на період отримання громадянами житлової субсидії. Однак, розрахунок житлової субсидії буде проводитися з урахуванням пільг на оплату за послуги ЖКГ, а сума обов'язкового платежу буде залежати від сукупного доходу сім'ї.

Житлова субсидія оформляється на одного з членів сім'ї, на якого відкрито особові рахунки на оплату послуг ЖКГ. Інші члени сім'ї (зареєстровані в квартирі) повинні надати свою згоду на доступ і обробку персональних даних. Фізичні особи, які орендують житло за договором оренди і самостійно оплачують комунальні послуги, також мають право на надання житлової субсидії.

Крім того, правом на отримання субсидій мають громадяни, житло яких не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для обігріву. При цьому отримання субсидій відбувається готівковим платежем. Але слід врахувати, що якщо житло опалюється одночасно декількома способами, наприклад, природний газ і / або електроенергія і / або теплова енергія), субсидія виплачується тільки на один вид палива.

Хто втратив право на житлову субсидію?

З урахуванням зміни порядку надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг в 2019 році право на отримання субсидії втратили наступні категорії громадян:

  • орендодавці (наймодавці), які не задекларували свої доходи від здачі майна в оренду (найм);
  • особи, які справили одноразову покупку майна або оплату послуги вартістю на суму понад 50 тисяч гривень;
  • власники автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше 5 років (не входять власники мопедів або машин, отриманих від соціальних органів);
  • боржники з оплати житлово-комунального господарства, що мають загальну суму заборгованості перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією придбали право власності на нерухоме майно (земельна ділянка, квартира, будинок) або транспортний засіб, в тому числі і шляхом успадкування;
  • власники житла з великою площею: квартири - перевищує 120 кв.м, будинки - перевищує 200 кв.м. (Виключення - дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім'ї);
  • працездатні особи, які не працюють, не вчаться, не перебувають на обліку в Центрі зайнятості як безробітні. Так як таким громадянам органи управління праці та соціального захисту автоматично зараховують в доход три прожиткові мінімуми, то знижується можливість нарахування і отримання житлової субсидії.

На які послуги і в якому обсязі можна отримати житлову субсидію?

Програма житлових субсидій передбачає відшкодування державою витрат на оплату користування житлом та комунальних послуг: тепло-, газо-, водопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.

Крім того, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, один раз на рік надається грошова субсидія на їх покупку.

Порядок призначення та отримання житлових субсидій регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених постановою КМУ від 21 жовтня 1995 року №848 (в новій редакції від 14.08.2019 року №807) та

Постановою КМУ №409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Слід врахувати, що цей порядок періодично оновлюється новими постановами КМУ про субсидування і тому необхідно відстежувати ці зміни.

КМУ періодично змінює соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг для надання пільг і субсидій. Так, наприклад, для сімей, у яких мають 1-2 непрацездатних осіб (неповнолітні, пенсіонери) соціальна норма житла, на яку нараховується субсидія, збільшена з 49 кв.м. до 75 кв.м. на сім'ю. Нагадаємо, що збільшення соціальних норм житла для пільговиків та одержувачів субсидіарних грошей скасовано Постановою КМУ від 27.04.2018 року за № 329.

Комісія з питань призначення житлових субсидій при розгляді заяви на отримання (продовження) субсидії має право надати субсидування на всю загальну площу квартири або будинку понад встановлену норму площі житла за умови, що вона перевищує соціальну норму, розраховану для сім'ї, але лише на 30% .

Як розраховується розмір субсидії в 2019-2020 році?

Розрахувати самостійно розміру житлової субсидії можна наступним чином:

  • визначити середньомісячний сукупний дохід сім'ї;
  • розрахувати обов'язковий відсоток платежу за послуги ЖКГ;
  • обчислити розмір обов'язкового платежу.

Звертаємо увагу:

У розрахунок сукупного доходу сім'ї не включається державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також допомогу внутрішньо переміщеним особам. Решта видів соціальних виплат, в тому числі стипендія, підлягають обліку.

Приватним підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування, розраховують сукупний дохід за кожен місяць незалежно від отриманого прибутку в такий спосіб:

  • платники єдиного податку 1 групи - враховується дохід на рівні мінімальної заробітної плати, встановленої КМУ;
  • платники єдиного податку 2 групи - двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої КМУ;
  • платники єдиного податку 3 групи - трьох розмірів мінімальної зарплати заробітної плати, встановленої КМУ;

Так як розрахунок житлової субсидії є досить складним, залежить від багатьох критеріїв, різних коефіцієнтів, формул, Міністерством соціальної політики України розроблено онлайн калькулятор субсидії, що спрощує громадянам процес обчислення субсидії.

Згідно з нововведеннями КМУ при призначенні безповоротної компенсації на оплату житлово-комунального господарства до сукупного доходу громадян тепер не будуть включатися:

  • вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок;
  • вартість протезно-ортопедичних виробів та засобів реабілітації;
  • суми регресних виплат (відшкодування шкоди за ушкодження здоров'я працівника).

Крім того, КМУ при призначенні субсидії на 2019-2020 році змінив систему доходів для непрацюючих пенсіонерів: замість сукупного доходу за попередній рік, при розрахунку компенсації їм, буде враховуватися дохід тільки за попередній перед зверненням місяць.

Чи можливо отримати субсидію тільки на фактично проживають в квартирі (будинку)?

Субсідіант може звернутися до комісії з питань призначення житлових субсидій із заявою про нарахування субсидії на фактичну кількість людей, які проживають в квартирі (будинку). При цьому в декларації він вказує повний список зареєстрованих мешканців, але з позначкою «не проживають» навпроти відсутніх членів сім'ї. Крім цього, субсідіант подає довідку про підтвердження факту не проживання конкретної особи за цією адресою. Надалі соціальний інспектор «виходить на місце» і перевіряє матеріально-побутові умови, про що складає відповідний акт. За результатами перевірки співробітниками соціальної служби готується подання на комісію і виноситься відповідне рішення.

Отже, отримати субсидію на фактично проживають в квартирі (будинку) осіб можливо і при цьому нарахування плати за послуги ЖКГ буде відбуватися тільки на проживаючих у квартирі людей (наприклад, не на 2 прописаних, а на одного реально проживає).

При цьому прийняте комісією рішення не впливає на реєстрацію громадян, які фактично відсутні за зареєстрованим місцем проживання, вони залишаються прописаними за цією адресою, але на період їх відсутності плата за комунальні послуги нараховуватися їм не буде.

Які зміни в сім'ї підлягають повідомленню в органи соцзахисту?

Одержувач житлової субсидії зобов'язаний повідомити орган соціального захисту про будь-яких змінах в сім'ї, зокрема: зміни в складі мешканців; соціального статусу; джерел доходів; модифікації переліку одержуваних житлово-комунального господарства послуг або умов їх надання; про придбання товарів або оплату послуг на суму понад 50 000 гривень. Інформувати орган соцзахисту необхідно протягом одного місяця шляхом подачі відповідних документів. Якщо змінився склад зареєстрованих у квартирі (будинку) осіб, то необхідно подавати нові заяву і декларацію.

При підвищенні вартості комунальних послуг проводиться перерахунок субсидії?

При підвищенні вартості комунальних послуг перерахунок субсидії в межах установленого терміну її призначення здійснюється без звернення громадян в наступних випадках:

  • зміни цін і тарифів на послуги ЖКГ;
  • при встановленні нової дати початку (закінчення) опалювального періоду;
  • встановлення КМУ нового розміру частки витрат громадян на оплату житлово-комунального господарства;
  • при зміні соціальної норми житла та нормативів користування комунальними послугами;
  • при проведенні перерахунку розміру плати за ЖКП в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі.

Звертаємо увагу, що в даний час тарифи ЖКП підвищуються, громадяни звертаються за компенсацією в опалювальний сезон 2019-2020 роки, при цьому витрати на субсидії з держбюджету також збільшуються. Отже, процедура надання субсидії постійно реформується.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Комунальні послуги
Обслуживающая организация многоквартирного дома не дает согласия на прямое подключение нежилого помещения к электросетям ДТЕК - что делать?
Ситуации следующая. Есть нежилое помещение и мы задались вопросом прямого подключения нежилого помещения к электросетям ДТЕК, без задействования сетей на балансе дома и обсл. организации.Помещение будет подключаться на прямую к ДТЕК. ДТЕК требует "погодження" с "балансоутримувача" или с обслужива...
05.12.2019 01:16 2942
Відповів
Алена Музыка
Інші питання за договорами
Переоформление договоров на электро и газоснабжение при продаже дома в рассрочку
Дом в селе продан в рассрочку. Покупатель заплатил 50% остальные в течении 2 лет. Собственность сохраняется за продавцом до окончательного расчета. Ключи от дома покупателю переданы. Дом он принял и несет ответственность за его сохранение и целостность. Продавец сообщил, а покупатель проверил, чт...
04.01.2020 23:20 2761
Відповів
Ольга Рудь
ОСББ
Договірні відносини ОСББ з мешканцями та власниками нежитлових приміщень
Від початку створення в будинку ОСББ попереднім головою правління були укладені договори з мешканцями та власниками нежитлових приміщень в яких в додатку прописаний перелік послуг які надає об"єднання,їхня вартість,та періодичність їх надання.З цієї вартості складається сума внеску на управління ...
21.01.2020 17:46 3327
Відповів
Алена Музыка
Комунальні послуги
Відмова в перерахунку за комунальні послуги безпідставна
Мною була придбана квартира в багатоповерховому будинку, де до цього було прописано 3 людини. Оплата за гарячу воду нараховувалась по нормі на кожного з них. З деяких причин договір переоформив у строк що перевищує 30 днів з моменту покупки і того як виписались інші люди і я залишився один(майже ...
10.02.2020 17:40 2017
Відповів
Дмитро Дончак
Наші відгуки

Дякую, але хотілось би знати який Закон Ви цитуєте

Зоя , 21.08.2019 22:33

Швидко, зрозуміло, дякую!)

Дмитрий , 23.03.2022 15:47

Дякую за консультацію!

Вячеслав , 26.07.2022 07:48

Спасибо за консультацию, теперь я знаю чего ожидать. Уверен, что моя проблема решиться положитель...

Микола , 30.06.2020 17:57

Отримав деталізовану консультацію за своїми питаннями, рекомендую цього спеціалиста

Митя , 04.04.2022 12:13

Спасибо .... долгов нет это точно, тем более за 4 мес.

Alex , 14.07.2021 14:01

Проблема решена. Спасибо.

Сергей , 13.08.2020 10:46

Спасибо большое за четкий и лаконичный ответ!

Алла Черкез, 13.04.2020 18:13

Очень квалифицированный специалист, оперативно предоставил качественную консультацию, советую

Illia , 10.02.2023 21:28

Дуже розгорнуто. Дуже вдячний. Рекомендую.

Іван , 28.07.2022 17:26
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram