Податок на авто, поряд зі зборами за землю і нерухомість, є підвидом податку на майно, введеного у нас в 2015-му. Його платять фізичні особи, підприємства та нерезиденти. У попередні роки податок на автомобілі стягувався у вигляді:
Зараз власники вносять тільки податок на авто, який часто іменується транспортним.
У 2015-му збір повинні були платити всі власники легкових машин не старше 5 років з об'ємом циліндрів понад 2500 і 3000 куб. см. (відповідно, дизельні та бензинові мотори). З 2016 податок стали нараховувати на ТЗ з ринковою ціною більше 750 мінімальних зарплат, з 2017 - 375 мінзарплати.
У поточному році збір сплачується усіма власниками авто не старше 5 років з моменту виробництва і ціною 1771125 грн. Ринкова вартість транспортних засобів здійснюється з урахуванням їх пробігу, обсягу і виду двигуна, моделі, марки, типу коробки передач.
Платники податку - всі підприємства і організації, включаючи і закордонні, фізособи, які є офіційно зареєстрованими власниками авто. Тут є невеликий нюанс. Якщо машина реалізується за гендорученнями, збір за неї стане платити особа, внесена до Реєстру МРЕВ як власника ТЗ.
За рік ставка податку дорівнює 25000 грн. за 1 авто. Якщо хтось володіє декількома транспортними засобами, йому доведеться вносити збір за кожне з них.
Збір відповідно до положень ПКУ вноситься різними способами. Тут все залежить від статусу, в якому виступає платник податків.
Як платити фізособі?
Фіскальна служба розсилає повідомлення громадянам України за місцем їх проживання (нерезидентам - за адресою реєстрації ТЗ), в якому вказується сума податку на авто. Такі повідомлення надсилаються до 1 липня. У них, крім суми збору, вказується рахунок, що належить місцевому бюджету. Саме на нього і слід перераховувати податок.
Формально, без повідомлення від податкової власники машини можуть не платити обов'язковий збір. Фактично ж за його несплату наступають санкції. Оскаржити їх можна тільки в судовому порядку. Фізична особа має внести гроші на протязі 60 днів (календарних) після отримання повідомлення від ДПС.
Фізособи-підприємці сплачують податок за аналогічною схемою.
Як платять юридичні особи?
Бухгалтера підприємств і компаній розраховують транспортний податок самостійно, враховуючи всі авто, наявні в організації на 1 січня. Потім за адресою реєстрації машини вони подають податкову декларацію. Збір вноситься пропорційними частками поквартально.
Фізособи вносять транспортний збір за звітний рік передоплатою. При продажу машини, оплачений податок перерахунку і поверненню не підлягає.
Якщо ТЗ купується протягом року:
Декларація про покупку авто підприємством оформляється протягом 30 днів з дати, коли транспортний засіб перейшло в його володіння. Податок сплачується за число місяців експлуатації машини новим власником.
Приклад. Припустимо, компанія купила ТС в липні. До 30 вересня їй потрібно в обов'язковому порядку внести податок за два місяці, а решту (за жовтень, листопад і грудень) частина - до 30 січня.
Такі ж вимоги висуваються до юридичними особам, які купують авто.
Багатьох керівників і бухгалтерів підприємств цікавить питання повернення податку на авто. Розберемо такий приклад. Юрособа володіє однією машиною на початок року. Воно подає декларацію в податкову і платить податок за наявне в його розпорядженні транспортний засіб. Але в лютому автомобіль продається і виникає ситуація переплати збору. Повернути її неможливо. Закон не передбачає будь-яких варіантів повернення надміру сплачених грошей.
Єдиним обов'язковим платежем для власників автомобілів до 2015 був збір за першу реєстрацію машини. Юрособи, крім того вносили податок щокварталу, при реєстрації і всіх наступних перереєстрації.
Збір за реєстрацію
Платниками податків вважалися всі юридичні і фізичні особи, у володінні яких знаходилися:
Величина податку визначалася, виходячи з потужності ТС. Розрахунок суми збору здійснювався в залежності від:
З усіх нових ТЗ будь-якого типу брався стандартний збір, який не передбачав зменшення або збільшення розміру податку.
А ось для колишніх в експлуатацію машин задавалися спеціальні коефіцієнти.
Збір не потрібно було вносити за автомобілі:
Податок на розкіш
За роки незалежності Верховна Рада різних скликань намагалася ввести спеціальний збір на багатство. Під поняття останнього потрапляли і транспортні засоби. Депутати хотіли, щоб новий податок платили власники:
Законодавці хотіли, щоб збір за багатство оплачувався один раз - при ввезенні ТЗ через митницю в нашу країну, придбання машини, повітряних і водних судів в Україні. Ставку такого податку планували зробити 40% від ціни купленого транспортного засобу.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В