Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) відомий всім. Він існував в СРСР, його стягують з перших днів незалежності нашої держави. Прибутковий податок нараховується практично у всіх країнах світу. Він вважається одним з головних джерел стабільного надходження грошей до держбюджету. Подивимося, як зараз здійснюється оподаткування українських фізосіб. Це питання хвилює багатьох наших співгромадян.
В поточному році будь-яких значущих змін в правила сплати прибуткового податку не вносилося. Процедура була лише трохи скоректована. Потрібні були незначні правки, пов'язані з підвищенням прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати. Крім того, були відрегульовані положення, що мають відношення до окремих груп платників податків, зокрема, такі:
ПДФО - це загальнодержавний збір. Його величина і правила стягнення описані в 4 розділі ПКУ. До платників податку на прибуток відносять:
Нарахування ПДФО виконується самозайнятими і фізособами-підприємцями нашої країни, громадянами, які здійснюють незалежну діяльністю, а також всіма роботодавцями.
Резиденти зобов'язані виплачувати податок на:
Нерезиденти сплачують податок з загального доходу за обумовлений період і прибутку, джерело походження якої знаходиться в Україні. ПДФО з листа тимчасової непрацездатності розраховується і перераховується до держбюджету за стандартною схемою.
При продажу нерухомості ПДФО береться в розмірі 5% від її ціни, якщо квартира, будинок, ділянка землі належать власнику 3 і більше років. Така ж ставка оподаткування діє і при реалізації другого житлового об'єкта протягом календарного року.
При продажу транспортного засобу ставка податку:
У ПКУ наводяться розміри всіх ставок описуваного податку. Основна дорівнює 18%. Ця ставка використовується для більшості видів прибутку українських громадян:
Ставка в 18% використовується і для пасивного прибутку:
Дивіденди обкладаються за такими схемами:
Десятивідсоткова ставка діє для співробітників рятувальних і аварійних воєнізованих організацій та служб, шахтарів, які більше 50% робочого часу протягом року проводять під землею.
Ставкою в 15% обкладаються пенсії, які вище суми довічного утримання, певною державою.
Оподатковуваний база при отриманні прибутку у вигляді зарплати розраховується, як нарахована оплата праці, від якої віднімаються:
Якщо доходи нараховуються у формі винагород за цивільним угодам за надання різних сервісів або виконання робіт оподатковуваний база встановлюється як їх сума.
Розберемося на конкретному прикладі, як розраховується прибутковий податок. Беремо до уваги, що в 2020 мінімальний розмір зарплати дорівнює 4723 грн. (ЗУ «Про Держбюджет»). А ЄСВ, який вираховувався з доходів найманих працівників, зараз скасований. Розрахунок наступний:
Якщо прибутковий податок був сплачений в зайвому обсязі або помилково, він може бути повернутий з держбюджету. Відшкодування ПДФО також проводиться, коли частина прибутку людина витратила на:
Прибутковий податок повертається контрактним студентам ВНЗ тільки за умови, що вони надають документи про оплату навчання та заповнюють декларацію.
Громадяни, які отримують мінімальну заробітну плату, що гарантується державою, повинні сплачувати збір на доходи фізосіб. При цьому вони можуть скористатися соціальною податковою пільгою (СНЛ). Її величина вираховується у відсотковому співвідношенні до місячного прожиткового мінімуму. Розмір пільги змінюється щорічно. Пов'язано це з тим, що вказаний вище мінімум коригується щороку.
При розрахунку соціальної пільги орієнтуються на прожитковий мінімум, який діє на 1 січня поточного року.
Працівникові слід подати заяву за місцем свого працевлаштування, щоб отримати пільгу по ПДФО. Вона починає застосовуватися з моменту регітсраціі зазначеного письмового звернення. Державним службовцям немає потреби писати заяву. Їм достатньо надати документи, що підтверджують їх право на СНЛ.
Пільга обмежується при наявності певних факторів. Вони наведені нижче:
З цього року сім'ї з дітьми отримали ширші можливості в питанні оформлення пільги:
Багатьом нашим співвітчизникам Податковий кодекс дає можливість скористатися пільгою підвищеного розміру. Вона надається тим громадянам, у яких є 2 і більше підстав для її отримання. Пільга 150% доступна для:
Аналогічна пільга покладена особам, які виховують дітей-інвалідів, одиноким опікунам, батькам і матерям. А колишнім в'язням концентраційних таборів, Героям Радянського Союзу і України доступна пільга в 200%.
Реквізити для оплати ПДФО є у відділах фіскальної служби на місцях. Звіти з податку подаються:
Сплата ПДФО повинна проводитися в такі терміни:
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В