Жителі багатоповерхових будинків не застраховані від такої неприємної ситуації, коли сусіди зверху (верхніх поверхів) з залежних або незалежних від них причин заливають нижню квартиру і майно, яке в ній знаходиться. Якщо сусіди добропорядні люди, то вони прийдуть, принесуть вибачення і відшкодують збиток грошима або в натурі (ремонт), але буває, що сусіди заперечують свою провину в затопленні, перекручуючи факти, що тягне за собою необхідність потерпілого звертатися в суд.
Без правильного оформлення всіх необхідних документів звернення до суду для притягнення винної особи до цивільно-правової відповідальності та відшкодування (стягнення) заподіяної потерпілому шкоди з винної сторони - практично неможливо або як мінімум безперспективно. Тому кожен повинен знати, як правильно діяти в ситуації, що склалася, щоб була можливість відшкодувати моральний і матеріальний збиток (збитки).
Перше що необхідно зробити - це встановити факт затоплення квартири. Для цього пишеться заява в ЖЕК для того, щоб в квартиру прийшла спеціальна комісія і склала відповідний акт. Найчастіше в комісію входять: сантехнік, слюсар, і глава комісії (наприклад, голова ОСББ, інженер ЖЕКу). Крім цього, також запрошується сусід зверху - винуватець затоплення. Якщо він не прийшов, відмовився, то цей факт фіксується в акті.
Акт про затоплення квартири - це фіксація тих порушень, які призвели до затоплення квартири винуватцем.
В акті про затоці квартири (аварії на системі центрального водопостачання або опалення) повинна бути відображена наступна інформація:
Акт про затоплення (аварії) затверджується керівником обслуговуючої організації (начальником ЖЕКу) і скріплюється печаткою, після чого один примірник (оригінал) такого акту видається постраждалій стороні (власнику залитої квартири або його уповноваженому представнику).
Відповідно до ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний:
1) укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору;
2) своєчасно вживати заходи щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з власної вини;
3) забезпечувати цілісність засобів обліку комунальних послуг та не втручатися в їх роботу;
4) за свій рахунок ремонтувати та міняти санітарно-технічні прилади і пристрої, обладнання, що вийшли з ладу з його вини;
5) оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом;
6) дотримуватися правил пожежної і газової безпеки, санітарних норм;
7) допускати у приміщення, будинки і споруди представників виконавця виробника в порядку, визначеному законом і договором, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показників засобів обліку.
Відповідно до ст. 1 166 Цивільного Кодексу України: Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, сусід зверху, з вини якого сталося затоплення квартири поверхом нижче, повинен відшкодувати матеріальні збитки власнику житла, який постраждав від затоплення своєї квартири.
Для звернення до суду необхідно надати докази матеріальної шкоди, заподіяної затопленням квартири і розмір цієї шкоди.
Найчастіше суд не приймає акти ЖЕКу, як доказ розміру збитків та винуватця цієї шкоди, а пропонує провести комплексну судово будівельну експертизу за участю бюро судових експертиз або ж за участю приватної компанії.
Виходячи з доказів, в тому числі і висновку експертизи, суд прийме відповідне судове рішення, яким відшкодує особі, яка постраждала від затоплення квартири, як матеріальний, так і моральний збиток.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В