Протягом життя багато українців стикаються зі страхуванням. Нерідко у людей виникає необхідність в оформленні полісів цивільно-правової відповідальності, автомобілів, життя, здоров'я. Спробуємо розібратися, що являє собою страхування і на що слід звертати особливу увагу при укладанні таких договорів.
Під страхуванням розуміють особливий вид правових і цивільних відносин, націлених на захист майнових інтересів юридичних і фізичних осіб в ситуаціях, коли трапляються передбачені існуючим законодавством або полісом події. Виплати застрахованим здійснюються з фондів, що наповнюються за рахунок внесення обумовлених заздалегідь платежів приватних і юридичних осіб, а також прибутків, одержуваних від вигідного розміщення таких коштів.
Страховими полісами потрібно вміло користуватися. Їх наявність не забезпечує стовідсоткового захисту, так як вони в більшості випадків не покривають повністю страхові ризики.
Сучасні закони вимагають при виникненні випадків, передбачених в договорах, робити певні заходи власникам полісів. Якщо застрахована особа не виконає таких обов'язкових дій, воно може втратити право на отримання страхового відшкодування.
Далеко не завжди вітчизняні страховики пропонують якісні послуги, своєчасно і в повному обсязі виплачують відшкодування. З цієї причини кожному, хто планує оформити поліс, слід розібратися з його особливостями і з'ясувати, які дії потрібно робити при настанні страхового випадку. У цій статті будуть розглянуті такі важливі питання:
Популярний вид страхування різних транспортних засобів від викрадення, розкрадання та завдання шкоди - КАСКО. Він не передбачає захист відповідальності перед третіми особами, майна, що перевозиться.
Цивільно-правова відповідальність власників ТЗ забезпечується полісом ОСЦПВ. Цей вид страхування є обов'язковим. Він призначений для покриття збитків, завданих застрахованим людиною третім особам.
КАСКО не враховує винність або невинність власника авто, який потрапив в аварію. Такий поліс в будь-якому випадку покриває збитки, зумовлені знищенням або пошкодженням транспортного засобу.
У договорах ОСЦПВ і КАСКО дорожньо-транспортна пригода вважається страховим випадком. Власники першого поліса можуть розраховувати на відшкодування збитку, що виник за участю застрахованого ТЗ в ДТП, що спричинило за собою необхідність виплати компенсації третім особам.
Для КАСКО під поняття страхових потрапляють всі випадки незаконного вибуття автомобіля (загоряння, викрадення, аварія, хуліганські дії сторонніх) і пошкодження при ДТП.
Припустимо, власник страхового поліса став учасником дорожньо-транспортної пригоди. Він повинен виконати наступні дії:
Якщо аварія не стала причиною травмування або смерті людей, учасники ДТП не знаходяться під дією наркотиків, лікувальних препаратів або алкоголю, сума збитків не перевищує 25 тисяч гривень і всі сторони події досягли між собою згоди, оформляється Європротокол. У всіх інших ситуаціях слід викликати співробітників поліції.
Якщо шкоди автомобілю було завдано не в результаті дорожньо-транспортної пригоди, власникам КАСКО також слід подбати про те, щоб співробітники поліції зафіксували даний випадок. Нюанс! У деяких КАСКО обмовляється загальна сума страхових виплат і періодичність їх настання. Власникам подібних угод не потрібно наполягати на обов'язковій фіксації події співробітниками правоохоронних органів.
Протягом 3 днів після події потрібно відправити в страхову компанію повідомлення про аварію, що відбулася. Воно подається у вигляді заяви, що складається за формою, затвердженою Моторно-транспортним бюро України.
До прибуття представника страхової компанії слід вжити заходів, спрямованих на забезпечення незмінності місця розташування постраждалих ТЗ і їх збереження. Згідно із законом страховик зобов'язаний направити свого комісара після отримання повідомлення про аварію на протязі 10 днів. Якщо представник компанії не зв'язується з вами протягом зазначеного терміну, можна самостійно вибрати страхового комісара. З метою їх використання згодом буде розплачуватися ваш страховик.
Граничні розміри збитку по КАСКО встановлюється в самому договорі. ОСАГО компенсує шкоду, заподіяну третім особам в результаті ДТП. Тут потрібно знати наступне. ОСАГО відшкодовує шкоду, пов'язану з:
Окремо компенсується моральна шкода, що складається в фізичні страждання і хворобливих відчуттях, які долають потерпілим в ДТП.
При тимчасової непрацездатності потерпілим компенсуються доходи, які вони не отримали за весь термін вимушеної хвороби. Цей період повинен бути в обов'язковому порядку підтверджений довідкою лікаря.
При необхідності лікування потерпілого компенсуються всі його обгрунтовані витрати, які мають відношення до проведення курсу терапії, діагностики, змісту, доставці, реабілітації, розміщення в медичному закладі, спеціальному догляду, покупці лікувальних препаратів і відновленню в домашніх умовах.
Під причинним шкодою, завданою майну, мають на увазі:
В рамках ОСАГО не підлягає компенсації шкоди, яка була заподіяна:
Чи не відшкодовується шкода, що став причиною зниження товарної вартості автомобіля, і збиток, який:
Щоб отримати відшкодування збитку за полісами страхування, слід протягом 30 днів після повідомлення про аварію, що трапилася написати заяву страховику винуватця ДТП (якщо мова йде про ОСАГО) або своєї страхової компанії (КАСКО) і прикласти до нього :
Якщо потерпілий у ДТП помер, до заяви додатково додається документ, що підтверджує цей факт. Можуть знадобитися і довідки про те, що потерпілий містить неповнолітніх дітей, непрацездатних родичів, відомості про його доходи за календарний рік, що передував настанню дорожньо-транспортної пригоди.
Зверніть увагу! При підготовці і подачі заяви представники страховика повинні надати клієнту кваліфіковані консультації і розповісти йому про всі правових і нормативних актах, що регулюють стандарти оформлення такого документа.
Рішення про виплату компенсації страхова організація зобов'язана прийняти протягом 90 діб (граничний термін) після отримання заяви. В цей час не входять періоди, в які вироблялося офіційний розгляд цивільного або кримінальної справи. Після прийняття рішення страховик зобов'язаний ознайомити з ним застрахована особа протягом трьох діб.
Страхова компанія має право не компенсувати збитки при ДТП, мотивуючи це такими підставами:
Компенсації постраждалій стороні виплачуються Моторно-транспортним бюро (МТСБУ) у випадках, коли шкода була завдана:
МТСБУ видає компенсації з власного фонду та у випадках, коли:
Якщо виплату робитиме Моторне бюро, страхувальнику потрібно подавати заяви про страхове відшкодування і нещодавно трапився дорожньо-транспортній пригоді саме в цю організацію.
Всі компанії, які оформляють поліси ОСАГО, входять до складу членів Моторно-транспортного бюро. Статут цієї організації вимагає від них чіткого виконання зобов'язань по страхових угод. Якщо страховик цього не робить, він карається в дисциплінарному порядку.
Коли страхова компанія не мотивовано відмовляє у виплатах, постраждалій стороні слід:
Всім власникам транспортних засобів потрібно знати, що:
З усього сказаного вище випливає, що шкода, яка не покривається полісом, відшкодовується власником ТЗ, водієм, визнаним винним у дорожньо-транспортній пригоді, власником підприємства, де він працює.
Як показує практика, зазначена різниця зазвичай виходить досить значною, так як ОСАГО не компенсує моральну шкоду і багато видів збитку. Щоб стягнути її, доводиться звертатися до суду, який в більшості випадків справедливо вирішує подібні питання, спираючись на існуючу законодавчу базу і різні нормативно-правові акти.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В