Відшкодування шкоди при ДТП - випадок із судової практики

Відшкодування шкоди при ДТП - випадок із судової практики
Відшкодування шкоди при ДТП - випадок із судової практики
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

В Україні щодня трапляються ДТП. І далеко не завжди водії, що потрапили в аварію, здатні добровільно досягти між собою консенсусу про те, хто з них буде компенсувати матеріальні збитки та в яких розмірах. Якщо полюбовно вирішити проблему не вдається, доводиться звертатися в судові інстанції, які, на превеликий жаль всіх адекватних людей, нерідко неправильно вирішують спори, пов'язані з аваріями на дорогах.

Наприклад, в Приморський райсуд Одеси був поданий позов від громадянина В., який вимагав від громадянина Я. і одне комерційне підприємство компенсації за моральний і матеріальний збиток, обумовлений ДТП. Він обгрунтовував своє звернення наступним. У жовтні 2001 в керований ним легковий автомобіль «ДЕУ» врізалося транспортний засіб ВАЗ. Його водієм був громадянин Я. При цьому офіційним власником автомобіля ВАЗ є одеське підприємство.

Потерпілий в аварії В. вимагав стягнути з Ю. і фактичного власника ВАЗ 9600 гривень матеріальної шкоди та 6000 (з обох відповідачів) морального. Юрист підприємства висловив заперечення проти позову, мотивуючи їх тим, що автомобіль їх компанії був за кілька днів до ДТП орендований іншою організацією. Тобто, фактично, на момент аварії ВАЗ не належав підприємству, вказаному в якості відповідача. З цієї причини воно не несе ніякої відповідальності за дорожньо-транспортна пригода.

Водій Я. своєї провини не заперечував. Але з положеннями позову погодився лише частково, вважаючи, що позивач завищив реальну суму компенсації за моральну та матеріальну шкоду. Суд постановив стягнути:

  • 1100 гривень моральної і 4800 матеріального збитку з громадянина Я. на користь позивача;
  • 750 гривень моральної та 4320 матеріальної компенсації з підприємства.

Чому представники Феміди взяли саме таке рішення? У зв'язку з тим, що на момент аварії транспортний засіб ВАЗ належало одеському підприємству, яке пред'явило суду угоду про оренду цієї машини, датоване 29 вересня 2001 г. При цьому було з'ясовано, що передача ТЗ іншій компанії здійснювалася без дотримання вимог, викладених в Правилах держобліку і реєстрації автомобілів від 1998 року.

Зазначені Правила чітко говорять, що транспортний засіб, що передається у володіння іншій юридичній особі, має в обов'язковому порядку пройти процедуру перереєстрації. При цьому право на експлуатацію такого автомобіля необхідно підтверджувати спеціальним талоном, який видають місцеві відділи Державтоінспекції.

Так як компанія-орендар не зареєструвала ВАЗ на себе, суд вирішив, що процес передачі ТЗ в тимчасову експлуатацію був проведений неналежним чином. У зв'язку з цим його фактичний власник несе відповідальність за пошкодження, які були заподіяні автомобілю позивача.

Але і водій Я., як працівник компанії-орендаря, не зміг довести суду, що він на законних підставах володіє автомобілем ВАЗ. А значить, він також несе відповідальність за ДТП відповідно до спецпостановленіем Пленуму Верховного суду від 1992 року. Іншими словами, суд встановив, що громадянин Ю. з вини своєї компанії неправомірно експлуатував автомобіль ВАЗ.

Після розгляду справи в Апеляційній судової інстанції рішення суду нижчої інстанції було скасовано. Позов потерпілого В. до водія Я. залишився без задоволення. Мотивація суду представлена нижче:

  • Транспортний засіб ВАЗ на момент аварії за угодою про оренду було передано іншому підприємству, співробітником якого і був Я.
  • Суд першої інстанції, виносячи постанову про стягнення частини суми в рахунок компенсації моральної та матеріальної шкоди на користь позивача з підприємства, порахував , що останнє було власником автомобіля ВАЗ. Але це невірно.
  • На момент аварії ВАЗ був переданий компанії-орендаря. За кермом машини знаходився її працівник. Саме він і заподіяв збиток громадянину В., порушивши ПДР. Отже, відповідальність за аварію несе компанія-орендар.

Описаний судовий випадок продемонстрував неправильність застосування нормативно-правових актів судом першої інстанції, не дивлячись на наявність документів Пленуму Верховного суду і стандартність ситуації, що виникла.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 2 годин на офіційному бланку В2В

ДТП
Суд тричі повертає адмінсправу ДТП - не можу отримати компенсацію від страхової
Рік назад було скоєне ДТП (порушення правил), поліція склала протокол та схему, в якій не вказала точку зіткнення транспортних засобів, матеріали...
14.02.2020 10:35 821
Відповів
Галина Токмач
Рейтинг: 17113
Бухгалтерський облік
Яка документація повинна оформлятися на СТО по ремонту автотранспорту? Яка форма договору?
Потрібна допомога в питанні, з якими бланками може працювати СТО? Ситуація в наступному. Клієнту видається наряд-замовлення прямо з 1С з переліком...
17.02.2020 11:29 1435
Відповів
Артем Сергєєв
Рейтинг: 25328
Договірні відносини
Риски при продаже автомобиля по доверенности
Ситауция такая, люди якобы купили у меня автомобиль , расчитались полностью и я им дал расписку на эту сумму написанную от руки , автомобиль забрал...
02.03.2020 14:50 767
Відповів
Ірина і Владислав Леонови
Рейтинг: 60328
Адміністративне право
Якщо замовником виявився суддя: надання послуг з огляду та оцінки автомобіля
Я працював офіційно на той момент на ФОП,  на станції по ремонту автомобілів, приїхав новий клієнт. Я це зафіксував документі прийому-огляду н...
08.03.2020 11:22 635
Відповів
ЮрФірма "РУФЬ", суд.юрист - Інна Клименок
Рейтинг: 16156
Наші відгуки

Быстрый отклик на вопросы. Понятное разъяснение. Советую.

Юлия , 18.09.2019 11:09

Очень хорошо все расписано, спасибо за консультацию!

Дмитрий , 05.11.2020 12:20

Лікарь коли брав гроші і платив, то всі квитансії приносив в бухгалтерію. Які статті директор бач...

Александр , 13.08.2020 17:51

Дякую. Зрозуміло 👍

Tetiana , 21.09.2020 10:11

Спасибо за консультацию. Ваш ответ на вопрос содержит полную информацию и рекомендации по интерес...

Ирина , 13.06.2019 10:11

Дуже вдячний за допомогу, перевірте почтову скриньку, хотілось уточнити деякі питання. Дякую.

Стас , 03.11.2019 20:26

Дякую Ігоре. А чи потрібно платити за декларацію брокеру у разі згоди митниці на переведення в ре...

Валерій , 11.01.2021 21:34

Спасибо. Все быстро и подробно

Василий , 28.11.2020 17:59

Після оплати запиту,відразу моє замовлення було взято в роботу. Отримала аргументовані відповіді,...

Татьяна , 23.01.2021 18:43

Четко ,внятно ,понятно , хоть и жаль что закон далеко не на нашей стороне ... Спасибо большое

Виталий , 01.07.2020 00:36
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання