Загальна система або єдиний податок - що вибрати?

Загальна система або єдиний податок - що вибрати?
Загальна система або єдиний податок - що вибрати?
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Громадяни, які вирішили зайнятися бізнесом, спочатку оформляють статус підприємця і отримують відповідну виписку з Держреєстру. Після цього їм треба буде розв'язати важливу для себе завдання - яку систему оподаткування вибрати. Тут все залежить від того, чим саме вони планують займатися. На сьогоднішній день діловим людям пропонується два варіанти вибору системи оподаткування:

 • Загальна.
 • Спрощенка (передбачає сплату єдиного податку - ЄП).

Види діяльності

Загальна система дає можливість займатися без обмежень будь-яким типом підприємництва за винятком тих варіантів, які заборонені на законодавчому рівні. Відсутні особливі вимоги до кількості найманих працівників та обсягів фінансових доходів.

З спрощеною все трохи складніше. Ця система ділить платників ЄП на 4 групи, кожна з яких характеризується певними обмеженнями:

 • До 1-й зараховують підприємців, які не наймають працівників, що займаються строго наданням побутових послуг споживачам або роздрібною торгівлею на ринках. При цьому за рік їх прибуток не повинні бути більше 300000 грн.
 • 2 гр. - це описані вище варіанти госпдіяльності плюс можливість роботи в ресторанному господарстві. Допустима прибуток - до 1,5 млн. Грн., Число співробітників - не більше 10.
 • З гр. - доходи до 5 млн., Можливість використання без обмежень праці найманих працівників. За цим видом ЄП можуть працювати юрособи всіх існуючих організаційно-правових форм.

4 група створена спеціально для підприємств, що здійснюють сільськогосподарську діяльність.

Форми оплати

Для підприємців, які обрали загальну систему, доступний будь-який варіант оплати послуг, товарів. Єдиноподатникам дозволяється проводити розрахунки строго в безготівковій та готівковій грошовій формі. Якщо вони стануть застосовувати негрошові види оплати, на них нарахують підвищений ЄП і в наказовому порядку переведуть на загальну систему.

Під негрошовими розрахунками розуміють:

 • поступки прав вимоги;
 • будь-які електронні гроші (WebMoney, UkrMoney і т.д.);
 • оплата векселями;
 • бартерні угоди;
 • виплата в натуральній формі зарплати;
 • взаємозаліки за послуги, роботи, продукцію.

РРО - реєстратор розрахункових операцій

При розрахунках готівкою підприємцям потрібно використовувати РРО. Такі реєстратори не потрібні:

 • 1 групі платників єдиного податку;
 • бізнесменам 2 і 3 гр., якщо їх дохід за рік не більше 1 млн. грн. і вони не займаються продажем пива в роздріб. Якщо цей поріг перевищено, протягом місяця слід встановити РРО.

Зверніть увагу! Реєстратор обов'язковий для спрощенців всіх груп, зайнятих у сфері продажу підлягають гарантійному ремонту биттоваров високої технічної складності.

Особливості бухобліку

загальносистемником заводять спеціальну «Книгу доходів і витрат». У ній вони ведуть облік усіх господарських операцій. Форма Книги обговорена в 481 розпорядженні Міністерства доходів. Платники єдиного податку ведуть:

 • Книгу за формою, затвердженою в 579 наказі Мінфіну (1 і 2 гр.).
 • «Книгу доходів» (якщо ставка єдиного податку 5%) і «Книгу доходів і витрат» (3%).
 • Спрощений облік прибутків і витрат за вимогами ПКУ - п. 44.2 (юридичні особи на ЄП).

У зазначених вище Книгах всі операції ведуться в гривнях з копійками. Такі документи можна заводити в електронній або звичайній паперовій формі. На підставі відомостей, внесених в Книги, оформляється декларація для платників ЄП.

Можливість ведення електронних книг є і у підприємців на загальній податок. Для цього їм потрібно:

 • Відкрити свій електронний кабінет.
 • Отримати сертифікати ключів (необхідно підписати угоду про визнання з контролюючими установами).
 • Письмово повідомити про відкриття кабінету в фіскальну службу.

Заповнювати Книгу потрібно кожен день (за умови, що були отримані будь-які прибули), вносячи в кінці доби загальну суму доходів. Важліво! Облікова книга може бути тільки одна (не важливо, скільки видів діяльності використовує підприємець). В електронному документі всі допущені помилки можна виправити виключно за допомогою додавання рядків з позитивними або негативними значеннями.

Звичайні Книги прошнуровуються, в них проставляються номери сторінок. Документ обов'язково реєструється у фіскальній службі (без цього він буде недійсним).

Юрособи на ЄП - тонкощі обліку

Представники малої підприємницької діяльності готують звіти про фінрезультати своєї роботи і балансі в спрощеному вигляді (форми 2-мс і 1-мс відповідно). Вони також мають право на просте ведення плану рахунків. Такими можливостями дозволено користуватися платникам ЄП з:

 • доходами за рік до 10 млн. Євро;
 • кількістю працівників не більше 50 осіб.

Юрособи, які під зазначені критерії не потрапляють, використовують загальну фінансову звітність і план рахунків.

Оподаткування - ключові особливості

1 і 2 гр. платників вносять ЄП авансом щомісяця до 20 числа. Вони повинні проводити такий платіж навіть у випадках, коли у них не було прибутків. Ставки збору:

 • до 10% прожиткового мінімуму, визначеного на початок року для осіб, здатних до праці (1 гр.);
 • до 20% (2 гр.).

Ставки єдиного податку встановлюються міської, селищної та сільської владою.

Єдиноподатники 3 гр. перераховують збір на протязі 50 діб після завершення звітного кварталу. Якщо за цей період відсутній прибуток, єдиного податку не вноситься, так як його ставка визначається у відсотках до отриманого підприємцем доходу.

Бізнесмени на загальній системі платять податок поквартально. Чи не розраховується і не стягується авансовий платіж за останній квартал року. Сплачувати податок не потрібно, якщо господарська діяльність за квартал не принесла прибутку.

Підприємці повинні самі визначати свої платежі кожен квартал, орієнтуючись на інформацію з «Книги доходів і витрат». Ставка ПДФО дорівнює 18%. Фінальний розрахунок виконується на базі річної декларації. Від підсумкової суми податку віднімаються платежі, внесені авансом.

Операції з ПДВ

У ситуаціях, коли підприємець-загальносистемник за рік здійснює операції, з яких потрібно стягувати ПДВ, на суму 1 млн. Грн., Йому в обов'язковому порядку потрібно реєструватися як платник цього податку.

ПДВ не стягується з платників єдиного податку 1 і 2 гр., Але якщо вони імпортують якусь продукцію з-за кордону, їм доведеться платити цей збір на загальних для всіх підставах.

Підприємці 3 гр., Що працюють за ставкою ЄП 5%, не платять ПДВ, за ставкою 3% - зобов'язані його перераховувати.

Єдиний соціальний внесок

Для тих, хто веде підприємницьку діяльність за загальною системою, величина ЄСВ дорівнює 22% від чистого прибутку за місяць. Єдиноподатники сплачують 22%:

 • від мінзарплати (2, 3 гр.);
 • половини мінзарплати (1 гр.).

Підприємці, які використовують будь-яку систему оподаткування, яким видається соціальна допомога або пенсія, від необхідності оформлення звіту з ЄСВ та виплати цього збору звільнені.

Якщо в компанії є наймані співробітники, єдиний соцвнесок доводиться платити і за підприємця, і за всіх залучених співробітників. Тоді потрібно готувати звітність:

 • до Фонду соцстраху;
 • по 1ДФ (за умови проведення платежів на користь підприємців, найманих працівників);
 • про влаштування на роботу інвалідів (звіт подається підприємцями, у яких працює понад 7 осіб).

ЄП і загальна система - що краще?

Зі статті зрозуміло, що підприємцям вигідніше використовувати єдиний податок. Але далеко не всі бізнесмени мають право працювати за цією системою. Крім того, завжди слід пам'ятати про кількість найманих працівників та обсяги прибутку.

У деяких ситуаціях загальносистемником бути розумніше, ніж платити ЄП, наприклад, в таких випадках:

 • характер діяльності компанії - сезонний;
 • підприємець має великі витрати, стабільну, але невеликий прибуток (скромна загальна рентабельність).

Перед вибором системи оподаткування податками рекомендується уважно вивчити їх особливості, провести прогнозний розрахунок можливих в майбутньому доходів, звернутися до фахівців за допомогою. І тільки після цього вибирати оптимальний для себе варіант відрахування коштів до бюджету в процесі господарської діяльності.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 2 годин на офіційному бланку В2В

Податки, збори, внески
Висновки та рекомендації по компаніям КІК для професіоналів - що вже сьогодні потрібно знати бенефіціару, директору і особливо бухгалтеру
 Якщо у вас є інвестиції за кордоном або юрособа - нерезидент перебуває під вашим контролем – це означає, що у вас може бути КІК (контро...
18.06.2020 15:35 818
Відповів
Сергій Гонтаровський
Рейтинг: 10150
Договірні відносини
Зміни у законодавстві: соціальні, податкові, та економічні аспекти карантину, спричиненого коронавірусом
Про зміни у законодавстві України, які стосуються забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій через поширення коронавірусу та продов...
06.04.2020 17:10 770
Відповів
Євген Парубець
Рейтинг: 220
діяльність фізичних осіб СПД
Система налогообложения по системе дропшипинг
Здравствуйте, Планирую начать работу по системе дропшиппинг (интернет-магазин) с использованием платежного шлюза 2checkout. Вывод денег из 2checko...
26.09.2019 12:50 844
Відповів
Марина Бекало
Рейтинг: 129433
Зовнішньоекономічна діяльність
Імпорт товарів з країн Євросоюзу - яку систему оподаткування слід обрати?
Я хочу привозити матеріали із євросоюзу та виробляти товар на території України щоб потім експортувати в США! Яку систему оподаткування слід обрати...
26.09.2019 17:41 978
Відповів
Ірина і Владислав Леонови
Рейтинг: 57958
Наші відгуки

Дякую за розгорнуту відповідь!! Завтра буде відповідь оператора і виходячи з неї буду обдумув...

Сергей , 07.07.2019 13:02

Спасибо за быстрый ответ и разъяснение!

Алла Черкез, 09.01.2019 10:25

16 квартир, на рахунок скільки приписано мешканців , не володію такою інформацією

Аліна , 08.11.2019 20:06

Спасибо. Остался вопрос, как обяьснить налоговой или в случае финмониторинга происхождение средств?

Елена , 31.07.2020 09:56

Спасибо за ответ. Все понятно, Четко, по сути и без кучи ссылок на законы и кодекс.

Ірина , 17.08.2020 09:38

Очень хорошо все расписано, спасибо за консультацию!

Дмитрий , 05.11.2020 12:20

Очень конструктивная консультация, рекомендую исполнителя!

Андрей , 22.03.2020 15:58

Супер, спасибо большое за консультацию

Николай , 07.10.2019 10:30

Николай, спасибо Вам большое за подробную консультацию по моему вопросу! Всего Вам самого хорошего!

Марина , 25.08.2020 22:58

Развернутый и быстрый ответ, спасибо

Сара , 08.06.2020 12:53
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання