Громадяни, які вирішили зайнятися бізнесом, спочатку оформляють статус підприємця і отримують відповідну виписку з Держреєстру. Після цього їм треба буде розв'язати важливу для себе завдання - яку систему оподаткування вибрати. Тут все залежить від того, чим саме вони планують займатися. На сьогоднішній день діловим людям пропонується два варіанти вибору системи оподаткування:
Загальна система дає можливість займатися без обмежень будь-яким типом підприємництва за винятком тих варіантів, які заборонені на законодавчому рівні. Відсутні особливі вимоги до кількості найманих працівників та обсягів фінансових доходів.
З спрощеною все трохи складніше. Ця система ділить платників ЄП на 4 групи, кожна з яких характеризується певними обмеженнями:
4 група створена спеціально для підприємств, що здійснюють сільськогосподарську діяльність.
Для підприємців, які обрали загальну систему, доступний будь-який варіант оплати послуг, товарів. Єдиноподатникам дозволяється проводити розрахунки строго в безготівковій та готівковій грошовій формі. Якщо вони стануть застосовувати негрошові види оплати, на них нарахують підвищений ЄП і в наказовому порядку переведуть на загальну систему.
Під негрошовими розрахунками розуміють:
При розрахунках готівкою підприємцям потрібно використовувати РРО. Такі реєстратори не потрібні:
Зверніть увагу! Реєстратор обов'язковий для спрощенців всіх груп, зайнятих у сфері продажу підлягають гарантійному ремонту биттоваров високої технічної складності.
загальносистемником заводять спеціальну «Книгу доходів і витрат». У ній вони ведуть облік усіх господарських операцій. Форма Книги обговорена в 481 розпорядженні Міністерства доходів. Платники єдиного податку ведуть:
У зазначених вище Книгах всі операції ведуться в гривнях з копійками. Такі документи можна заводити в електронній або звичайній паперовій формі. На підставі відомостей, внесених в Книги, оформляється декларація для платників ЄП.
Можливість ведення електронних книг є і у підприємців на загальній податок. Для цього їм потрібно:
Заповнювати Книгу потрібно кожен день (за умови, що були отримані будь-які прибули), вносячи в кінці доби загальну суму доходів. Важліво! Облікова книга може бути тільки одна (не важливо, скільки видів діяльності використовує підприємець). В електронному документі всі допущені помилки можна виправити виключно за допомогою додавання рядків з позитивними або негативними значеннями.
Звичайні Книги прошнуровуються, в них проставляються номери сторінок. Документ обов'язково реєструється у фіскальній службі (без цього він буде недійсним).
Представники малої підприємницької діяльності готують звіти про фінрезультати своєї роботи і балансі в спрощеному вигляді (форми 2-мс і 1-мс відповідно). Вони також мають право на просте ведення плану рахунків. Такими можливостями дозволено користуватися платникам ЄП з:
Юрособи, які під зазначені критерії не потрапляють, використовують загальну фінансову звітність і план рахунків.
1 і 2 гр. платників вносять ЄП авансом щомісяця до 20 числа. Вони повинні проводити такий платіж навіть у випадках, коли у них не було прибутків. Ставки збору:
Ставки єдиного податку встановлюються міської, селищної та сільської владою.
Єдиноподатники 3 гр. перераховують збір на протязі 50 діб після завершення звітного кварталу. Якщо за цей період відсутній прибуток, єдиного податку не вноситься, так як його ставка визначається у відсотках до отриманого підприємцем доходу.
Бізнесмени на загальній системі платять податок поквартально. Чи не розраховується і не стягується авансовий платіж за останній квартал року. Сплачувати податок не потрібно, якщо господарська діяльність за квартал не принесла прибутку.
Підприємці повинні самі визначати свої платежі кожен квартал, орієнтуючись на інформацію з «Книги доходів і витрат». Ставка ПДФО дорівнює 18%. Фінальний розрахунок виконується на базі річної декларації. Від підсумкової суми податку віднімаються платежі, внесені авансом.
У ситуаціях, коли підприємець-загальносистемник за рік здійснює операції, з яких потрібно стягувати ПДВ, на суму 1 млн. Грн., Йому в обов'язковому порядку потрібно реєструватися як платник цього податку.
ПДВ не стягується з платників єдиного податку 1 і 2 гр., Але якщо вони імпортують якусь продукцію з-за кордону, їм доведеться платити цей збір на загальних для всіх підставах.
Підприємці 3 гр., Що працюють за ставкою ЄП 5%, не платять ПДВ, за ставкою 3% - зобов'язані його перераховувати.
Для тих, хто веде підприємницьку діяльність за загальною системою, величина ЄСВ дорівнює 22% від чистого прибутку за місяць. Єдиноподатники сплачують 22%:
Підприємці, які використовують будь-яку систему оподаткування, яким видається соціальна допомога або пенсія, від необхідності оформлення звіту з ЄСВ та виплати цього збору звільнені.
Якщо в компанії є наймані співробітники, єдиний соцвнесок доводиться платити і за підприємця, і за всіх залучених співробітників. Тоді потрібно готувати звітність:
Зі статті зрозуміло, що підприємцям вигідніше використовувати єдиний податок. Але далеко не всі бізнесмени мають право працювати за цією системою. Крім того, завжди слід пам'ятати про кількість найманих працівників та обсяги прибутку.
У деяких ситуаціях загальносистемником бути розумніше, ніж платити ЄП, наприклад, в таких випадках:
Перед вибором системи оподаткування податками рекомендується уважно вивчити їх особливості, провести прогнозний розрахунок можливих в майбутньому доходів, звернутися до фахівців за допомогою. І тільки після цього вибирати оптимальний для себе варіант відрахування коштів до бюджету в процесі господарської діяльності.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В