Для людини, яка стала учасником дорожньо-транспортної пригоди, найважливішим документом є судове рішення, в якому чітко вказується винуватець аварії, що сталася. При його наявності потерпілий отримує право на страхові виплати або подачу позову з вимогою компенсації завданої йому шкоди. Суди в даний час видають свої рішення у вигляді:
Як правило, розгляду по дорожньо-транспортним пригодам перебувають у віданні районних судів за місцем, де сталася аварія. У випадках, коли представники Феміди встановлюють відсутність складу кримінального злочину в діях обвинуваченого, він притягується до адміністративної відповідальності.
Якщо ж склад кримінального злочину був доведений, суд виносить обвинувальний вирок, який дає потерпілому громадянину права цивільного позивача. Він може зажадати від винного компенсації (часткової або повної) шкоди, отриманого при дорожньо-транспортній пригоді. Аналіз судової практики демонструє, що кримінальні процеси по ДТП вимагають більшого часу, ніж адміністративні, і проходять набагато складніше.
Судовий процес по розгляду кримінальної справи за аварії зазвичай виникає нагальна потреба:
Потерпілий учасник події на дорозі може домагатися компенсації за полісом страхування протягом 3 місяців з дати отримання судового рішення на руки. В цей період часу він не може виконувати ремонт і відновлення свого автомобіля.
У ситуаціях, коли здоров'ю потерпілого було завдано серйозної шкоди, йому слід проводити терапію строго по лікарським призначенням і зберігати всі чеки і квитанції, які доводять витрати на лікування, а також витрати, пов'язані з розглядом справи в суді. Не варто забувати і про положеннях ЗУ «Про страхування ТЗ». Його стаття 26-1 вимагає від страховика здійснення грошових виплат в розмірі 12 мінімальних зарплат на користь родичів громадянина, який загинув в результаті дорожньо-транспортної пригоди.
Певну частину суми за моральну шкоду і збиток здоров'ю може виплатити компанія, в якій потерпілий оформляв страховий поліс. В ході судового розгляду він, крім того, має право вимагати компенсації від громадянина, з вини якого сталася аварія. Нюанс! Така вимога висувається, якщо сума компенсації від страховика за моральні збитки менше заподіяної шкоди.
Перед тим, як вступати в судові розгляди, бажано отримати професійну консультацію у адвоката, що займається справами по ДТП. Ще краще - найняти його для захисту інтересів потерпілого. Якщо винуватець аварії не відмовляється від того, що саме його дії стали причиною дорожньо-транспортної пригоди, юриста для участі в судовому процесі можна і не привертати. Але попередньо проконсультуватися у нього, все ж, варто.
Для підготовки до судового процесу обом сторонам аварії необхідно грамотно підготуватися. І потерпілому, і винуватцю слід мати на руках рішення, які дають їм можливість отримати передбачені законом грошові компенсації і виплати за страховими полісами. Обов'язково варто докладно розібратися зі специфікою судових справ по дорожньо-транспортним пригодам.
Потрібно розуміти, що ДТП кваліфікується за різними нормативно-правовим актам і базується на показниках ступеня пошкоджень і суми матеріального збитку. Ці величини і нададуть основний вплив на хід розгляду справи в суді:
Перші етапи розслідування адміністративних порушень проводяться поліцією. Співробітники МВС збирають всілякі доказові і обвинувальні факти і матеріали, опитують фігурантів ДТП і свідків, оформляють схему аварії. Коли зібраних доказів недостатньо, справа за рішенням суду відправляється на додаткове дізнання. Після його проведення виноситься остаточний вердикт про можливість притягнення до відповідальності громадянина, винного в дорожньо-транспортній пригоді.
Завдання з розслідування кримінальних справ покладаються на слідчо-оперативну групу, роботу якої контролює представник прокуратори. За підсумками проведених поліцією заходів готується обвинувальний документ. Він разом з усіма зібраними доказами подається в судову інстанцію.
Після призначення офіційної дати суду учасникам майбутнього процесу відправляються порядку. Такі повідомлення можуть прийти із запізненням, загубитися. Щоб точно дізнатися час проведення засідання, має сенс звернутися за допомогою до канцелярії суду, куди відомості про дату розгляду надходять через 15-20 днів після ДТП.
Всі учасники адміністративного провадження ознайомлюються з матеріалами справи. Вони мають право:
Важліво! Оскаржити судове постанову можна протягом 10 днів після його винесення. Копію цього документа отримують в канцелярії. Але не раніше, ніж через тиждень після засідання суду.
Громадянину, який потрапив в аварію, рекомендується зробити наступне:
Заборонено змінювати картину події, шляхом пересування транспортних засобів, доказів, аж до моменту прибуття поліції. Якщо аварія не призвела до людських жертв і важких травм, можна спробувати домовитися з учасниками ДТП без залучення правоохоронних органів.
Коли винуватець аварії викликає у вас підозру або вирішити питання на місці не вдається, слід дочекатися поліції, а потім звернутися до адвоката по ДТП, який допоможе розібратися з усіма тонкощами стягнення компенсацій за фізичний і моральний збиток в вашу користь.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В