Відповідно статтею 7 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на отримання допомоги по вагітності та пологах у 2020 році має кожна вагітна жінка (в тому числі неповнолітня). При цьому розмір допомоги та порядок її отримання залежить від того чи працює жінка або вчиться, чи є приватним підприємцем, військовослужбовця або безробітної.
Декретні виплати призначаються за весь період декрету, за умови, що жінка звернулася по допомогу не пізніше 6 місяців від закінчення відпустки. Загальна тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами становить 126 днів (70 календарних днів до пологів і 56 днів після). Якщо ж при пологах виникли ускладнення, то тривалість післяпологової відпустки збільшується до 70 днів, а декретні виплати будуть нараховані за 140 календарних днів.
Грошова допомога призначається на підставі листка непрацездатності (лікарняний), що видається відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України № 455 від 13.11.2001 року, та виплачується за місцем роботи в розмірі 100% від середньої заробітної плати (грошового забезпечення) відразу за весь період декретної відпустки.
Згідно ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» документи для призначення допомоги по вагітності та пологах розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх подачі, після чого виноситься рішення про призначення виплати або відмову в її наданні, який можна оскаржити в судовому порядку.
Якщо жінка йде в декретну відпустку в той момент, коли перебуває у відпустці по догляду за дитиною (перша і т.д. дитина), і як наслідок не отримує заробітну плату, то розрахунок дородових і післяпологових виплат здійснюється виходячи з тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку. Якщо тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлюється, розрахунок здійснюється виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання страхового випадку
Якщо жінка перебувати в лікарні в зв'язку з загрозою переривання вагітності, то їй видається листок непрацездатності (лікарняний), на підставі якого здійснюється виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, а не допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу:
Якщо листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами був виданий жінці в той період, коли підприємство працювало, а потім припинило свою діяльність, то лікарняний повинні сплатити за весь період відповідної відпустки. Якщо ж підприємство ліквідувалося (реорганізувалася), то відповідні виплати за страховими випадками, виплачуються застрахованим особам їх правонаступником, а в разі його відсутності - Фонд соцстраху за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства - страхувальника.
Якщо жінка крім основного місця роботи працює за трудовим договором на іншому підприємстві (сумісництво), то вона має право отримати допомогу по вагітності та пологах від двох підприємств (ч. 1 ст. 30 Закону «Про соціальне страхування»).
Виплати по вагітності аспірантам, докторантам, клінічних ординаторів, студентам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів призначаються в розмірі місячної стипендії і оформляються в органах соцзахисту. Однак слід врахувати, що одночасна виплата державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами і стипендії не допускається. Продовжуючи навчання, жінка повинна самостійно вирішити, що вона буде отримувати: посібник або стипендію. При цьому грошова допомога призначається з дня припинення виплати по стипендії і оплачується до закінчення декретної відпустки.
Фізичні особи - підприємці мають право на отримання виплат за лікарняним листком в зв'язку з вагітністю та пологами, якщо вони сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Оформлення декретних виплат для приватних підприємців проводиться через Фонд соцстрахування з тимчасової непрацездатності за місцем реєстрації. Сума декретних виплат в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ і не може бути менше мінімальної зарплати, встановленої на момент настання страхового випадку.
Непрацюючі жінки мають право на отримання декретної допомоги в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Безробітним матерям, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості, призначається грошова допомога у зв'язку з вагітністю та пологами в розмірі 100% мінімальної допомоги по безробіттю.
Для оформлення допомоги по вагітності та пологах необхідно підготувати наступний перелік документів:
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В