Сімейним кодексом України (ст. 164) встановлено вичерпний перелік підстав для позбавлення матері або батька дитини батьківських прав, а саме:
Позбавлення батьківських прав здійснюється виключно в судовому порядку, з обов'язковою участю органів опіки та піклування (ч.4 ст.19 СК України).
Слід врахувати, що Пленум Верховного Суду України у своїй постанові №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз'яснив, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про її застосування слід вирішувати тільки після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, в тому числі ставлення батьків до дітей.
З позовом до суду про позбавлення батьківських прав може звернутися обмежене коло осіб (ст.165 СК України): один з батьків; опікун, піклувальник; особа, в сім'ї якої проживає дитина; заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому перебуває дитина; орган опіки та піклування; прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.
Для складання позовної заяви до суду необхідно звернутися до юриста-адвоката, який спеціалізується у справах про позбавлення батьківських прав, і підготувати приблизний перелік документів: паспорт позивача; довідка про склад сім'ї; довідка про доходи позивача; свідоцтво про народження дитини; характеристика з місця роботи позивача; свідоцтво про розірвання шлюбу; характеристика з місця проживання позивача; акт обстеження житлово-побутових умов позивача; характеристика з місця навчання дитини із зазначенням про участь батьків у її вихованні і інші документи.
Якщо суд приймає рішення про позбавлення батьківських прав батька (матері), то особа, яка позбавлена батьківських прав, втрачає всі права, засновані на спорідненості з дитиною, тобто ті права, якими володіють батьки до досягнення дітьми повноліття.
У статті 166 Сімейного кодексу України перераховані правові наслідки позбавлення батьківських прав батька і матері щодо дитини:
У той же час батьки, позбавлені батьківських прав, не звільняються від обов'язку сплати аліментів по утриманню дитини до досягнення нею 18-ти років і участі в додаткових витратах на дітей.
При цьому, позбавлення батька/матері батьківських прав не впливає на обсяг прав самих дітей: дитина зберігає всі майнові права, засновані на кровній спорідненості, зокрема, право на аліменти, права власності на нерухоме майно або право користування житловим приміщенням, право успадкування першої черги після смерті батьків.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В