Під незаконним розуміють звільнення, яке вироблене з порушенням існуючого порядку або без будь-якого законного підстави. В Україні права працівників захищаються Трудовим кодексом. Для недбайливих роботодавців в ньому передбачені різні правові наслідки незаконного звільнення.
Оскаржити неправомірне рішення можна в Держінспекції з праці, яка захищає права працівників, стежить за тим, щоб роботодавець дотримувався положення КЗпП. Уже звільненому людині вона допомогти навряд чи зможе. У такій ситуації йому порадять звернутися в суд.
В даний час багато трудові спори вирішуються в рамках судових розглядів. Причому в переважній більшості випадків Феміда стає на бік позивачів, які втратили своє робоче місце. Далі наведені найпоширеніші правові наслідки незаконного звільнення. Суд може зажадати від роботодавця:
Також незаконно звільнений може зажадати від колишнього роботодавця моральну компенсацію. Її величина визначається сукупністю різних факторів і обставин конкретної справи, що розглядається в судовому порядку.
Позов подається позивачем за місцем знаходження роботодавця, який є відповідачем у справі, або за місцем проживання звільненого. До заяви додаються копії офіційних документів:
Настійно рекомендується звернутися за допомогою у разі незаконного звільнення до адвокатів, які спеціалізуються на таких справах. Вони точно знають, як захистити свого клієнта від свавілля роботодавця, які вимоги до нього висунути (відшкодування шкоди, поновлення на посаді і так далі).
При розгляді справи по суті суд має право викликати експертів і фахівців, вимагати від відповідача та позивача додаткові документи, пропонувати сторонам конфлікту укласти мирову угоду. Якщо позов працівника був задоволений, роботодавець зобов'язаний сплатити держмито і виконати рішення суду.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В