В Україні існує кілька різновидів стажу роботи, в тому числі:
- трудовий (загальний) стаж - це періоди офіційної трудової діяльності, які підтверджуються записами в трудовій книжці;
- страховий (пенсійний) стаж - це відрізок часу, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачувалися внески відповідно до чинного законодавства;
- спеціальний стаж - це тривалість певної трудової діяльності на відповідних видах робіт, яка дає право особі на дострокове призначення трудової пенсії;
- пільговий стаж - це період трудової діяльності на шкідливих, небезпечних або інших специфічних роботах протягом повного робочого дня. Перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників, за якими період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Страховий стаж був законодавчо введений з 01.01.2004 року і з цієї дати для розрахунку пенсії має значення період сплати страхових внесків. Трудовий стаж, отриманий до 01.01.2004 року автоматично прирівнюється до страхового стажу.
Для виходу на пенсію в 2020 році громадяни повинні досягти віку 60, 63 або 65 років залежно від накопиченого за роки трудової діяльності страхового стажу.
У пенсійний (страховий) стаж зараховуються:
- строкова служба в армії;
- догляд за дитиною-інвалідом;
- військова (не термінова) служба;
- відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;
- відпустка для догляду за дитиною до 3 років;
- термінова альтернативна (невійськова) служба;
- перебування на фронті або участь в бойових діях;
- період перебування за кордоном дружин чи чоловіків дипломатів під час служби;
- інвалідність через нещасного випадку на виробництві або профзахворювання;
- виконання обов'язків батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу;
- служба у воєнізованих формуваннях, гірничорятувальних частинах і аварійно-рятувальних підрозділах, створених відповідно до законодавства України;
- термін отримання матеріальної допомоги на професійну підготовку / перепідготовку та підвищення кваліфікації, а також період отримання допомоги по безробіттю;
- догляд за інвалідом I групи, престарілим, що вимагає постійного догляду (по МСЕК) або який досяг 80 років, якщо такий крок здійснює непрацююче працездатну особу.
Крім того, до переліку пенсійного стажу включені періоди до 01 січня 2004 року:
- навчання в вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;
- період проживання дружин офіцерів, прапорщиків і мічманів, а також військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю (не більше 10 років).
Документами, що підтверджують пенсійний стаж, є: за період трудової діяльності до 01 липня 2000 року - записи в трудовій книжці, а також інші документи (довідки підприємств, установ і організацій, дані держархівів); за період після 01 липня 2000 року - дані персонального обліку в Пенсійному фонді.
Пенсійний стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи може бути зараховано до страхового стажу в повному обсязі, якщо сума сплачених за цей місяць внесків до Пенсійного фонду склала не менше мінімального страхового внеску. Якщо страховий внесок був сплачений в меншому розмірі, то за умови здійснення відповідної доплати цей період зараховується до страхового стажу, як повний місяць. Без здійснення доплати, страховий стаж визначається пропорційне сплаченим внескам за встановленою законодавством формулою.
В Україні з січня 2011 року сплачується Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який замінив чотири обов'язкових державних соціальних внеску (збору): пенсійний, соцстрах («лікарняні»), «безробіття» та «нещасний випадок на виробництві». З 01 січня 2016 року для всіх категорій платників встановлена єдина ставка ЄСВ - 22%.
Зробіть перший крок до вирішення проблеми -
проконсультуйтесь у фахівця зараз.
Задати питання